Мова піде про відоме й досі в мистецьких колах Чортківщини ім’я. Панас Карабіневич – то ціла епоха нашого народного театру. Недарма його ім’я носить одна з вулиць нашого старовинного міста. Родом Панас Карабіевич був із Вінничини. І – з XIX століття, бо народився фактично на початку 1897- го, одного з трьох останніх років того віку.
Змалку мріяв про сцену. Та йому ще судилось пройти окопи Першої світової війни, дістати поранення. А в 1917-му вступив до театру Миколи Садовського. У 20-х роках бере участь в мандрівках театральної групи, а в 1927-му очолює мандрівний театр імені Миколи Садовського. З ним побував і в Чорткові. І де б тоді цьому зовсім молодому служителю Мельпомени знати, що тут прописується його доля?
Та ще до того, як Панас Карабіневич переїхав жити до нашого древнього міста, з артистів його театру та труп М.Комаровського і Б.Сарамаги було створено у 1939-1944 рр. Тернопільський обласний театр ім. І. Франка. П. Карабіневич обійняв у ньому посаду заступника директора. І водночас заснував у Бережанах пересувний театр. Йому судилося пройти сталінські табори – за патріотизм, вірність національно-визвольним змаганням. Та по війні його “притягнула” до себе Тернопільщина. Упродовж десяти літ (1951-1961 рр.) Панас Карабіневич працював директором Чортківського будинку культури.
Володимир Погорецький.
На фото: Пам’ятник Панасу Карабіневичу
(скульптор Г. Невесела)