11 грудня у краєзнавчому музеї відзначила 40-річний ювілей Бережанська районна станція юних техніків – заклад додаткової позашкільної  освіти дітей технічного напряму. Присутніх благословив молитвою отець Василь Мізюк  (Лапшинська парафія УГКЦ).

У своєму виступі директор СЮТ  Галина Стець зазначила: мета роботи колективу  станції – сприяння задоволенню різноманітних науково-технічних потреб вихованців, створення умов для творчої самореалізації особистості, професійного самовизначення, підготовка дитини до майбутнього дорослого життя. Завдання педколективу – допомогти вихованцям відкрити їх власні потенційні сили. Науково-технічна творчість сприяє вільному розвитку особистості та формуванню її соціально-громадського досвіду, задоволенню освітньо-культурних потреб вихованців, потреб у професійному самовизначенні, творчій реалізації, пошуку, розвитку та підтримці здібних, талановитих дітей. Сьогодні техніка все глибше впроваджується в життя людини, її побут. Різноманітні технічні та наукові винаходи, що полегшують наше життя, роблять його цікавішим, належать дорослим людям. Добре, що є діти, не байдужі до техніки, які пробують конструювати, моделювати. У закладі займається 450 вихованців  у 38 групах. Вік учнів – від 6 до 18 років. Дитяча технічна творчість – наймасовіша форма залучення дітей і молоді до творчості. Вона спрямована не тільки на ознайомлення вихованців із різноманітним світом техніки, розвиток їхніх здібностей, а й на трудове виховання та політехнічну освіту. У технічних гуртках виховуються майбутні конструктори, винахідники, авіамоделісти, водії та  радіотехніки, які  будуть творити  майбутнє. Тому треба мати надію на подальший розвиток СЮТ, підтримку з боку  влади та пошук меценатів, які допоможуть достойно виховувати молоде покоління.

У районній станції юних техніків діють такі профілі гуртків: початково-технічний (початкове технічне моделювання, виготовлення іграшок-сувенірів), спортивно-технічний (мотоциклетний, оператори колективної радіостанції, автомоделювання, історико-технічне стендове моделювання), художньо-технічний (бісероплетіння, паперопластика, технічний дизайн, фотогурток), студія образотворчого мистецтва, предметно-технічний (юні винахідники), національно-патріотичний (гурток національно-патріотичного виховання «Миротворець», краєзнавчий). Керівниками гуртків працюють Марія Юрчишин, Надія Пилипець, Ігор Грицишин, Ярослав Стефанюк, Ігор Худий,  Всеволод та Руслан Цокали,  Мар’яна Івасіків, Галина Чорна, Галина Гарасимів,  Ростислав Ухман та інші. Гуртки працюють на базі СЮТ, краєзнавчого музею та кількох міських і сільських шкіл: гімназії ім. Б.Лепкого, ЗОШ №1, №3, СЗОШ І ст., школи-інтернату, Потуторської, Лапшинської, Рогачинської шкіл, Літятинського НВК “ЗНЗ – І-ІІ ст. – ДНЗ”.

Сьогодні не має такої галузі, куди б не проникав допитливий розум юних винахідників. Це проблеми транспорту й будівництва, медицини, екології, промисловості й сільського господарства, радіоелектроніки, обладнання кабінетів. Вихованці гуртків та їх керівники беруть участь у різноманітних суспільно-масових заходах. Це виставки-ярмарки на День Незалежності, виставки до Дня вчителя, святкування Дня святого Миколая, виставка-конкурс «Замість ялинки – зимовий букет», зустрічі з цікавими людьми, військовими, учасниками АТО, проекти «Музей як навчальна платформа», «Різдвяні візерунки у Лепківській світлиці», благодійна акція «Допоможи воїнам АТО», Тиждень науки і техніки у Бережанській РСЮТ, фестивалі «Європейська ніч в музеї», «Канікули в Бережанському замку», «Фестиваль Бережанського замку», фестиваль альтернативної музики «Рурисько», літературні фестивалі «Бадяка-Маняка», «У храмі книг», районні та обласні виставки «Наш пошук і творчість тобі, Україно!», початкового технічного моделювання, дизайну, пасхальні майстер-класи, майстер-класи для багатодітних сімей із Фонду «Челіс», екскурсії в механічну майстерню, фотоконкурс юних аматорів «Ми в Україні і Україна у нас», акція «Приберемо могили звитяжців», співпраця з молодіжними організаціями міста, соціально-благодійний проект «Миколай тебе не забуде!» та ін.

Колективну радіостанція (кер. Ігор Грицишин), приміром, залюбки відвідують школярі. Незважаючи на досить застарілу матеріально-технічну базу, радіостанція працює успішно. Про це свідчать численні нагороди, позитивні відгуки про здобутки талановитих гуртківців. Неодноразово відбувалися радіоекспедиції «Лисоня» (спецпозивний «ЄМ90БЛ»), присвячені річницям боїв УСС на горі Лисоні. Із позивними «UR4BYU» радіоаматори виходять на зв’язок як із українськими, так і зарубіжними радіостанціями: Чехії, Німеччини, Франції, Італії, Португалії, США, Канади, Бразилії, Росії та інших держав. Цікавою для радіоаматорів була участь у проекті «200 кроків до Шевченка» і т. д.

Учасники заходу мали можливість подивитися відеопрезентацію, оглянути виставку робіт вихованців СЮТ у залі музею, «свіжі» доробки гуртківців, які з натхненням підготували на майстер-класах. Зі спортивним номером на свято завітали юні акробати школи-інтернату. Приємними були миті вітань, вручення грамот і подяк працівникам закладу.

Із  ювілеєм  колектив СЮТ  щиро привітали директор Тернопільського обласного комунального центру науково-технічної творчості шкільної та учнівської молоді Йосип Кохан, заввідділом інформаційних технологій цього закладу Олег Кривокульський, міський голова Володимир Музичка,  заступник голови районної державної адміністрації Петро Гончар,  заступник начальника відділу освіти РДА Любов Ярема, начальник відділу виконавчого апарату районної ради, голова РО ВУТ «Меморіал» ім. В. Стуса Іван Головацький, голова профспілкової організації працівників освіти Богдан Джуман, багаторічний керівник гуртка колективної радіостанції Ігор Грицишин, методист районного методкабінету Оксана Лещук, директор Будинку творчості школярів, колишня працівниця СЮТ, з колегами і гуртківцями, учасниками вокально-фольклорного ансамблю «Сонячне коло» Зінаїда Токарська, директор районного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Марія Бич, заступник директора краєзнавчого музею Микола Проців, директор музею Б.Лепкого,  голова ГО «Бережанська Самооборона» Олег Захарків, голова батьківського комітету гуртківців Степан Кухарук, друзі гуртка колективної радіостанції, зокрема Микола Бабич та ін.

Спогадами про роботу в закладі поділилися  колишні працівники СЮТ Михайло Синовець, Оксана Грабар та інші. Як наголошувалось, вдячності заслуговують і педагоги, які нині перебувають на заслуженому відпочинку. Праця кожного з них – це золоті сторінки історії закладу. Завдяки тісному зв’язку з батьками вихованців є можливість ефективно вирішувати концептуальні питання навчання й виховання дітей.

Теплі слова вітань і вражень від ювілейної зустрічі висловили й гості заходу, мешканки східної України – учасниці Клубу вишивальниць «Червона ниточка» м.  Сєверодонецьк Луганської області, учасниці Проекту з обміну досвідом Української миротворчої школи Валентина Белянська (керівник Клубу вишивальниць, народний майстер самодіяльного декоративно-прикладного мистецтва) і майстрині-вишивальниці  Євгенія Лазарєва, Ірина Макарова та Лариса Шевченко, вишивки яких також милували тут око присутніх.

Усі погоджувались із думкою, що дитяча технічна творчість, яку розвивають працівники СЮТ – це формування готовності вихованців до обґрунтованого вибору професії, усвідомлення значення новаторства й винахідництва, цілеспрямованість, готовність до подолання труднощів на шляху досягнення мети. Завдання наставників – забезпечити   належні умови для розвитку дітей, захистити від негараздів життя та допомогти відкрити свої здібності й таланти.

Тетяна Бідзіля, м. Бережани.

2015_12_11 013

2015_12_11 014

2015_12_11 018

2015_12_11 028

2015_12_11 040

2015_12_11 041

2015_12_11 042

2015_12_11 006