У 2013 році в Україні, за словами директора Центру політичних студій та аналітики Віктора Тарана, було закрито 161 школу, а відкрито та реконструйовано тільки 29. На Тернопільщині цього року жодної нової школи не відкрито, зате дзвоник більше не лунає у 20 «храмах знань».
За інформацією департаменту освіти і науки облдержадміністрації, за згодою громади ліквідовано загальноосвітні школи І ступеня у селах Ходаки Шумського району, Хоми — Зборівського та Заберезки — Козівського. Призупинено діяльність ЗОШ і у Золочівці, що на Козівщині, Саранчуках Бережанського району, Мушкарові, Урожайному, Худіївцях — Борщівського, Заліссі — Монастириського, Налужжі — Теребовлянського, Чистилові — Тернопільського, Іванківцях, Глядках — Зборівського, Лисій — Підгаєцького, Розношинцях, Чагарях-Збаразьких — Збаразького, Білому Потоці Чортківського району та в самому Чорткові, а також ЗОШ І-ІІ ступеня у Підволочиську та Слобідці Заліщицького району.
Основною причиною закриття та призупинення діяльності шкіл, за словами начальника департаменту освіти і науки облдержадміністрації Івана Запорожана, є демографічна криза. Так, 78 з 204 ЗОШ І ступеня у сільській місцевості мають наповненість до 10 учнів, 60 з 338 ЗОШ І-ІІ ступенів — 40 і менше. Звідси — друга причина: фінансова. Середньорічна вартість утримання учня в таких школах становить відповідно 17-25 тис. грн та 40-20 тис. грн, тоді коли загалом по області — 9,8 тис. грн. Левова частка витрат на утримання малокомплектних закладів, кажуть у департаменті освіти, припадає на заробітну плату вчителям і технічним працівникам.
Наталя ЧОРНА,