Уже рік в м. Бережани діє цікавий творчий проект «Резонанс» запрошує…», завдяки якому відбулося вісім концертів класичної музики у місцевих храмах. Організатор проекту – викладач Бережанської школи мистецтв ім. М.Бездільного, учасниця ансамблю народних інструментів, скрипалька Ірина Драбик.
В грудні у костелі Святих Апостолів Петра і Павла успішно пройшов черговий концерт – «Хорова слава Бережан». Виступом народної аматорської хорової капели «Боян» розпочався новий концертний рік. Твори, різні за жанрами, в якісному академічному виконанні звучали гарно і злагоджено. Глядачі відкрили для себе «Боян» по-новому. Голоси, які збагачують хор своїм соло – чудовий баритон Івана Прокопишина, сопрано Олени Михайлишин. Хорова капела зробила присутнім подарунок – твори у виконанні гостей Володимира Шагая, у минулому учасника й соліста капели «Боян», зараз соліста Тернопільської обласної філармонії, та концертмейстера Віталія Боровського. Уперше в костелі «Боян» звучав під акомпанемент фортепіано (концертмейстер Наталія Марценюк).
Музично-співоцьке товариство «Боян» було засновано в Бережанах у 1892 р. композитором О.Нижанківським та письменником А.Чайковським. У спільному з хором концерті 1898 р. брала участь співачка світової слави Соломія Крушельницька. Репертуар наповнювали твори Вербицького, П.Ніщинського, Д.Січинського (опери «Запорожець за Дунаєм», «Роксоляна» та ін.). У 1967р. хоровій капелі присвоєно звання народної самодіяльної. Л.Мігоцький, Р.Плонка, І.Легкий, Б.Кухарук – одні з відомих диригентів, які працювали на славу хорового мистецтва. Колектив (керівник Юрій Васенко) є лауреатом та дипломантом конкурсу ім. С.Крушельницької, Всеукраїнських конкурсів ім. Д. Січинського, ім. Лесі Українки, європейського фестивалю-конкурсу «Я там, де є благословення», володар гран-прі фестивалю-конкурсу «Пісенні Медобори».
Бережанську публіку гарно вразили всі попередні концерти. Проект «Резонанс запрошує» уперше рік тому був представлений перед викладачами школи мистецтв. Одразу створився й склад учасників, які почали працювати над концертом. Це учні та викладачі школи мистецтв ім. М.Бездільного Андрій Зембович (флейта), Назар Механік (скрипка), Лідія Зембович (фортепіано), Тарас Видойник (флейта), Ірина Драбик (скрипка). Олексій Кусень (гітара) аранжував пісні про Св. Миколая для квартету і написав чудові фантазії на теми колядок вже для квінтету. Звучали твори викладача й композитора, фольклориста бережанця І.Миськіва у виконанні дуету Тараса та Ігоря Видойників. Виступав і дует бандуристів: Олена Юськів та Надія Куриляк.
Завдяки пропозиції о. Івана Хрептака зробили другий концерт у церкві Пресвятої Трійці. Перша частина концерту була повністю класична, звучали твори відомих композиторів-класиків. Другу частину концерту присвятили Різдву Христовому, тому й сам концерт змінився, одержав зовсім інший відтінок. Хороші відгуки були й після наступних концертів – «Світло Відродження», «Сім слів Спасителя на Хресті», «Молитва за Україну» та інших. Глядачам подобається, що «Резонанс» популяризує класичну музику, а також українські народні, стрілецькі, повстанські пісні, що кожного разу звучить духовний Гімн «Боже, Великий, Єдиний». Патріотичні пісні зараз дуже підносять національний дух наших людей.
Назва емблеми проекту – «Світло в музиці…». За словами організатора проекту, якщо глянути на саму емблему – виділяються своєю яскравістю ефи. Це резонансні отвори у верхній частині інструменту, через які, власне, і розповсюджується звук. Тому саме вони займають центральну частину емблеми. В овалі емблеми – скрипка. Найперше скрипка – це «королева музики». Це інструмент, який вічно живий. До цих пір у прекрасному стані збережені найстарші інструменти скрипкового сімейства, яким уже майже півтисячі літ. А ще у струнно-смичкових є душа – така звичайнісінька дерев’яна паличка в корпусі скрипки, яка виконує величезну роль. Вона переносить звукові коливання по цілому інструменту, і тоді кожна дрібна деталь звучить. Звучить і резонує. Тому проект «Резонанс» запрошує…» має на меті познайомити бережанців з різноманітними колективами України, які, в свою чергу, представлятимуть перлини світової класичної музики. З одного боку «Резонанс» різкувате слово, проте саме воно втілює прагнення проекту – щоб відлуння концертів надовго залишалося у серцях глядачів. Створити емблему І. Драбик допомагали Люба Бай, керівник відділу образотворчого мистецтва Будинку творчості школярів, та Володимир Горбовий, студент агротехнічного інституту, дизайнер афіш та програмок.
– Проект із самого початку підтримали важливі для мене люди, – зізнається І. Драбик. – Оскільки це концерти класичної музики у храмах міста, то, звичайно, першими про ідею знали священики: отці Василь Онищук та Іван Хрептак, ксьондз Андрій Ремінець. Вони підтримали задум і дали дозвіл на проведення концертів. Багато важить підтримка друзів, близьких, наставників. Концерти доброчинні. Частина зібраної в футлярі благодійної допомоги йде на підтримку бійців, що воюють на сході України з терористами. Частина коштів витрачається на переїзд артистів, на придбання необхідного музичного інвентаря. На останньому концерті вдалося зібрати дві тисячі гривень, половину з яких передали для військових у зоні АТО на придбання необхідних речей. Запрошуємо до участі у проекті виконавців. Не забуваймо, що наша земля завжди славилась талановитими людьми, які щедро сіяли творчість і культуру. Тож і ми намагаємось бути їх гідними продовжувачами, організовуючи концерти класичної музики й прагнучи, щоб їх відлуння надовго залишалося у серцях глядачів.
Тетяна Бідзіля.
На фото: учасники концерту “Хорова слава Бережан”.