У Теребовлі під час пологів немовля померло ще в утробі матері. Породіля та її рідня звинувачують у цьому лікаря. У свою чергу медики все списують на непередбачувані обставини. Мертве немовля віддали на незалежну судово-медичну експертизу, справою займається прокуратура. Всі сподіваються на хоч якусь об’єктивність розслідування резонансної події у райцентрі. Адже акушер виявилася не простою собі жінкою, а знаним депутатом районної ради та дружининою першого заступника голови райадмінстрації.

«Ми благали лікарів зробити «кесареве»!»

Минулого понеділка Тетяна Федірко поступила у Теребовлянську комунальну районну лікарню. Нічого не віщувало біди. Всі дев’ять місяців вагітності проходили нормально, без особливих ускладнень. Та вже вночі почалися проблеми з пологами. Все закінчилося наступного дня приблизно о 17-ій годині – мертву дівчинку за допомогою кесаревого розтину витягли з утроби матері.

«Всі дев’ять місяців вагітність проходила добре, – розповіла Тетяна Федірко. – Жодних протипоказань не було. Останній місяць мій лікар Валентина Назарчук кожен тиждень брала мене на огляд, але жодних зауважень не мала. Хоча зі сторони мені говорили, що така частота візитів до лікаря не є нормальною.

У понеділок в другій половині дня мене привезли у лікарню.

Почалися часті перейми. У мене з’явилася кровотеча. Я одразу попросила, щоби мені зробили кесарів розтин. У мене було, якщо медичною мовою – неповне відкриття. Та лікарі мене запевнили, що вони використають кращий медикаментозний спосіб пришвидшення родів. Під’єднали мене до капельниць з якимось препаратом. І вже після 10 хвилин цієї процедури я перестала відчувати дитину у своїй утробі.

Я билася в істериці та кричала, аби мені терміново робили кесаревий розтин і витягли дитинку. Коли й лікарі не почули серцебиття, почали приносити апарат УЗД та інші пристрої. У той час моїм родичам вже сказали, що дитина померла. Мене про це не повідомили. У палату забіг мій чоловік, здійнявся шум. Але мені все-одно говорили, що навіть мертву дитину я маю народити сама, незважаючи не нестерпний біль. Після всього лікуючий лікар сказала мені, що так сталося, і попросила вибачення».

Самі пологи відбувалися на другому поверсі лікарні. На першому ж перебували рідні Тетяни Федірко. Благальні крики своєї доньки почула її мама Любов Явна. Одягнувши бахіли, одразу побігла на другий поверх.

«Я почула, як дико кричить моя донька, – через силу розповіла Любов Явна. – Взула бахіли і побігла на другий поверх. Там вже побачила головного лікаря. Побачила як несуть апарат УЗД. Одразу зайшла у сестринську, де сиділа Валентина Назарчук. Вона мені  без жодного жалю сказала: «Пані Любо, ваше немовля вже неживе!». Але ж ми просили Валентину Артемівну кесарити! Та ще зранку почула відповідь, що навіть якщо така потреба буде, то нас питати не будуть. Та того вони не зробили. Вже після всього я почала просити, щоб мені рятували Таню, щоби викликали бригаду з Тернополя. Та одразу того ніхто не хотів робити. Ми почали бігати по всій лікарні та кричати. Ми навіть почали їх «термосувати». Аби втихомирити все, бригада хірургів приступила до своїх обов’язків. Але рятували вже мою доньку, а не онучку, без якої ми залишилися».

«Таня дуже хотіла цієї дитини!»

Саму породільню кореспондент  застав в індивідуальній палаті реанімаційного відділення. Їй було важко спілкуватися, виглядала вкрай втомленою. Біля її ліжка на столі лежала пачка дитячих підгузників, якраз для найменших. Їх так ніхто і не забрав. Навколо Тані метушливо бігала мама та у відчаї за дверима стояв батько.

«Сьогодні до нас заходила Валентина Назарчук, – сказала Любов Явна. – Я вигнала її з палати, бо більше бачити не можу цю людину. Дуже халатне відношення саме зі сторони Валентини Назарчук. Те, що я бачила, мене просто обурювало. У вісім місяців вона взяла її на гінекологічне крісло. І так намацала пальцем, що почало кровити. За тиждень до родів Таню знову хотіли взяти на крісло, та я не дозволила».

Зі згаданою лікаркою з 30-річним досвідом роботи Валентиною Назарчук кореспонденту вдалося поспілкуватися по телефону.

«Все сталося зненацька, – відповіла пані Валентина. – Причина – відшарування і туге обвитя пуповини, яке наступило швидко і не передбачувано. Тетяна поступила до нас з певними попередніми болями. Це коли родові шляхи ще закриті, а вже є перейми. Попередньо з породіллею ми обговорювали можливість операційного втручання при виникненні проблем. Таня не вельми активно брала участь в цьому обговоренні. В більшості говорила її мама, яка привела приклад своїх пологів. Вона народжувала дві з половиною доби без жодних розривів. Пізніше ще раз така розмова була. І в мене навіть свідки є – породілі зі своїми чоловіками. То знову ж таки Таня та її мама не хотіли, навіть коли виникне така необхідність. Та і ми не робимо кесареві розтини за бажанням чи наполяганням родичів».

Як розповіла Валентина Назарчук,  під час вагітності у Тетяни не було серйозних ускладнень. У неї були зоб, вегетосудинна дистонія по кардіальному типу,  в її гематологічній памяті є сліди перенесеного токсоплазмозу та герпетичних інфекцій. Ці фактори радикально не впливають, але в різних випадках буває по-всякому.

«Вона була чемна, хороша, послушна, регулярно відвідувала жіночу консультацію і дуже хотіла тої дитини», – додала лікарка.

Справу розслідує міліція

Рідні подали заяву у районний відділ управління Міністерства внутрішніх справ України. У Теребовлянській районній лікарні також запевнили, що все роблять для об’єктивного розслідування трагічного випадку. Хоча Валентину Назарчук на час слідчих дій від роботи так і не відсторонили.

«Мав випадок інтранатальної загибелі плоду під час пологів, – прокоментував ситуацію головний лікар Теребовлянської комунальної районної лікарні Ярослав Стиранка. – Для нас це прикрий випадок. У зв’язку із цим ми призначили розслідування. Створена комісія при департаменті охорони здоров’я. У цьому нам допомагає прокуратура та органи внутрішніх справ. Ведеться дізнання. Загиблий плід відправлений на судово-медичну експертизу. Результати мені ще не відомі.

Щодо Валентини Назарчук – це високоосвічений лікар. І те, що сталося, то сталося. Якщо будуть якісь висновки, тоді свої дії буде вчиняти департамент охорони здоров’я. Поки Валентина Артемівна виконує свої обов’язки».

У Теребовлі багато хто висловлює сумніви щодо об’єктивного розслідування загибелі так і ненародженої дівчинки. Адже Валентина Назарчук-Михайлюк є депутатом районної ради від «Нашої України». А її чоловік Дмитро Михайлюк – перший заступник голови Тереболянської районної державної адміністрації.

http://zz.te.ua