Ростислав Матвійків. Львів: “СПОЛОМ”, 2023 рік. – 422 стор.

Автор цієї своєрідної і унікальної книги – львів”янин Ростислав Матвійків. Сам він себе  відрекомендовує “відомим у вузькому професійному колі”.

Спершу був задум написати сценарій документального фільму. Довгі роки підбирався матеріал про наших “рідних” олігархів. З фільмом щось не “спрацювало” – і вийшла книга. І добре автор вчинив, що не дав  унікальному матеріалу пропасти, канути, так би мовити, у небуття.

Як стверджує дослідник, кланово-олігархічна система в Україні існує уже три десятки років. Автор вміло виділяє ключових дієвих осіб, описує події, які мали місце упродовж зазначеного періоду. Олігархів Ростислав Матвійків поціновує як псевдоеліту. І аргументовано це доводить, демонструючи важливі взаємозв”язки, процеси, тенденції у середовищі цих скоробагатьків.

Гортаючи з інтересом книгу, враз помічаєш, що посеред олігархів “затесалось” чимало політиків аж з президентами включно. Наші президенти – також олігархи? Президенти України, на переконання  дослідника, є гарантами олігархату. А найближче оточення керівництва державою робить усе, аби мати свій зиск, приватно збагатитися та  захистити власні інтереси.

Тенденції загало відомі. Про це і пишуть, і говорять чимало. Говорять де – на кухнях? Як завжди! Ростислав Матвійків у своїй книзі на кожен аргумент подає посилання, джерело – себто. Їх у книзі 758 пунктів!

Визначаючись із жанром,  автор  вважає, що він дотримується історико-публіцистичного стилю. Важливі суспільні події Ростислав Матвійків трактує з власних позицій, використовуючи при цьому засоби логічного мислення та не цураючись певних емоцій. Він робить спробу всебічно осмислити певні явища, дати їм точну та об”єктивну оцінку, оперуючи незаперечними доказами, точними даними, статистикою, логічними підтвердженнями. І, звісно, скрізь іде посилання на першоджерела.

Книга читається як своєрідний детектив. Переказати її змість загалом неможливо. Там вміщено сотні і сотні епізодів з життя нашої рідної і такої домашньої олігархічної еліти.

Епізод з книги; “На свій день народження, добряче випивши, Віктор Янукович встає і виголошує тост: “Ну що, нам всім пора на спокій. Ми повинні передати владу молодим!” І показує на свого сина Сашка, на Арбузова, Колобова та інших членів молодого сімейного донецького клану… Треба зауважити, що на цьому святковому заході гостей розсадили так, що молодняк сидів у центрі, а всі “великі, заслужені” – по кутках.

Після проголошеного несподіваного тосту  запанувала тиша. А згодолм встав Рінат Леонідович, привітав з днем народження президента і сказав: “Не погоджуюся з вами, рано ще цим молодим. Нехай вчаться”.

Буквально наступного дня, чи то через день, кілька олігархів зібралися і вирішили шукати іншого кандидата в президенти.”

Залишається додати, що книга Ростислава Матвійківа побачила світ у львівському видавництві “Сполом”.

Ігор Гургула