Українські лікарі мають можливість навчатися у кращих практиків світу. У рамках проекту «Медичний міст» друга група у складі чотирьох українських лікарів впродовж місяця переймала знання та сучасні технології в ізраїльських колег. Це спільна ініціатива міжнародної організації Міждержавного Комітету Ротарі Клубів України та Ізраїлю, волонтерської організації «Israeli Friends of Ukraine» і Медичного центру «Барзілай». Вона спрямована на підвищення професійної кваліфікації українських лікарів у галузі хірургії та травматології. «Барзілай» ініціатори проекту обрали невипадково. Так як він знаходиться в 20 кілометрах від сектору газу, а місто Ашкелон часто обстрілюють палестинські бойовики, то це перша ланка, куди надходять поранені.

«Коли розгорнулися військові дії на Сході України й наші лікарі, не маючи належної практики, почали працювати в екстремальних умовах, — розказала координатор проекту з Української сторони, Голова Міждержавного Комітету Ротарі Клубів України та Ізраїлю Мирослава Новосільська, — з’явилося бажання хоч якось допомогти їм. І ротарієць Карло Крайзлер, представник Ізраїльських Ротарі Клубів запропонував відвідати медичні заклади Ізраїлю та домовитися про стажування медиків, що брали участь у зоні АТО, аби там вони могли навчатися. Що власне ми і зробили після підписання договору про співпрацю. Адже досвід ізраїльських фахівців у сфері військової медицини і медицини надзвичайних ситуацій неоціненний, якому немає аналогів у світі. Україна для Карло була другим домом. Він усім серцем вболівав за неї. Шкода тільки, що наш друг так рано пішов від нас».

Розпочата справа Карло на півдорозі не залишилася. ЇЇ підхопили благодійні організації ротарійців та волонтерів. Вони вибирали лікарів за вимогами ізраїльської сторони. А це мав бути лікар-хірург або ортопед, або науковець у сфері медицини з досвідом роботи в зоні проведення антитерористичних операцій. Списки кандидатур організаторам надходили від головних лікарів місцевих і обласних медичних закладів України. Тоді аналізувалися резюме й затверджувалися учасники проекту.

«Я радію, що став стипендіатом Ротарі Клубу «Київ-СІТІ» й зможу стажуватися в Ізраїлі, — поділився з нами лікар ортопед-травматолог Вадим Мазевич. — Не секрет, що ізраїльські шпиталі славляться передовими технологіями. До того ж ця практика піде нам на користь, оскільки закордонні колеги мають достатньо досвіду у військовій медицині. А ці знання, ой, як потрібні Україні! Бо надавати допомогу пораненим так, як пишуть старі книжки, погодьтеся, непогано, але треба наздоганяти передові технології». За його словами, лікарі, що перебували в зоні АТО й досі там знаходяться, час від часу навіть не знають як користуватися новим обладнанням, яке постачають у військові шпиталі волонтери. «Ми застосовували його за інструкцією, — продовжив травматолог. — Але крім інструкції має бути ще досвід, якого, на жаль, нам не вистачало».

Учасники проекту кажуть, що в АТО доводилося працювати в непростих умовах. Для лікаря найважливішим завданням було не втратити концентрацію й врятувати людське життя.

«Нам багато допомагали волонтери. Я щоразу дивувався їх ентузіазму. За добу вони знаходили й привозили всі необхідні ліки. І хоч у нас не було як такої практики у військових умовах, та все ж лікарі працювали на повний максимум. В ізраїльському шпиталі, де наша група пройде стажування, дуже хочу поспілкуватися з колегами, що мають досвід у військовій медицині, й дізнатися, як вони проводять евакуацію потерпілих, зокрема й про їхню структуру надання медичної допомоги», — зазначив полковник медичної служби Тарас Кльофа.

Витрати за стажування українських лікарів беруть на себе всі сторони проекту «Медичний міст». Гроші на стажування ініціатори збирали спочатку, як то кажуть, з миру по нитці. Потім до цієї ініціативи почало приєднуватися все більше людей. Третя група вже полетіла в місто Холон. І стажуватиметься цього разу не в «Барзілай», а Медичному центрі ім. Едіт Вольфсон, який має передовий досвід в різних областях сучасної медицини.

«Це дуже хороший проект. І ми без вагань приєдналися до нього. В медзакладі «Барзілай» наші лікарі беруть участь в операціях та інших видах процедур, обходах, засіданнях медичного персоналу, консиліумах. Після закінчення програми лікарня видає учасникам сертифікат, який підтверджує проходження навчання. Це принесе користь великій частині українського населення.Тепер наші лікарі, які пройшли стажування в Ізраїлі, зможуть робити складні операції, які проводяться тільки за кордоном, і вдома. Тому давайте разом підтримувати такі ініціативи й дбати про здоров’я української нації», — наголосила паст-президент РК «Київ-СІТІ» Оксана Солдатенко.

Доки одних лікарів проводжаємо в Ізраїль, інших уже зустрічаємо в Міжнародному аеропорті «Бориспіль». Прилетіли вони не з порожніми руками. Привезли із собою п’ять величезних ящиків гуманітарної допомоги, від теплих речей до медичних інструментів, які передадуть у прифронтові міста України. А ще — враження, якими поділилися з нами.

Олександр-Зеленюк_аспірант-відділу-хірургії-Інституту-гастроентерології-НАН-України

Олександр Зеленюк, аспірант відділу хірургії Інституту гастроентерології НАН України

Олександр Зеленюк, аспірант відділу хірургії Інституту гастроентерології НАН України:

Завдяки проекту «Медичний  міст» ми побачили той рівень медицини, про який тут, вдома, мріємо хіба що уві сні. У плані хірургічної техніки українські лікарі не гірші за єврейських. А от щодо нових методик лікування й обладнання, ситуація плачевна: наша медицина відстає на десяток років. Контраст просто колосальний. Ми проводимо операції вручну. Там всі з’єднання тканин ізраїльські лікарі роблять апаратними методами. Це і простіше, і швидше, що дає значно кращі результати. Знову ж таки, повертаючись до медобладнання, їхні поліклініки зношують і викидають, ми використовуємо його ще не один рік.

Проблема й у тому, що у нас залишилася стара система першого наркома охорони здоров’я колишнього СРСР Семашка. На той час це була добра програма. Однак у прогресивному світі вона себе вичерпала. Скажімо, в Медичному центрі «Барзілай» хворі в стаціонарі не лежать по десять, а то й більше днів. Вони перебувають там лише один день, максимум три, якщо була складна операція. Їх виписують додому під нагляд амбулаторного лікаря. І вже на перевя’зки пацієнт ходить в поліклініку. Всі процедури проводить лікар, а не медсестра. В Ізраїлі також діє система лікарняних кас. За цією системою, залежно від рівня зарплати громадян, відраховується певний відсоток на їхнє страхування. І у випадках, що загрожують життю, вони отримують медичну допомогу безкоштовно.

А ще нам пощастило брати участь у навчаннях під час екстремальних умов. У госпіталі «Барзілай» їх проводять один раз на чотири роки. Наша група побачила, як колеги працюють за протоколом АTLS. Це широка програма для лікарів, що практикується з 80-х років в усьому світі. Щоправда, в Україні вона досі не сертифікована й не має визнання. Так як Ізраїль постійно перебуває під обстрілами, цей протокол у них дуже розвинутий. В екстрених випадках, та й не тільки у них, ізраїльські медики працюють за алгоритмом. Наприклад, прийом сортувального відділення направляє хворих у відповідні кабінети, у протишоковій кімнаті виводять пацієнта із стану шоку і так далі. Кожна команда чітко знає, що і як має робити у таких випадках. Адаптувати всі ці методи можна і в Україні, але у нас як завжди на медицину не вистачає фінансування. А от коли воно буде, питання залишається для всіх відкритим.

Станіслав-Коваленко_лікар-хірург-Чернігівської-обласної-лікарні

Станіслав Коваленко, лікар-хірург Чернігівської обласної-лікарні

Станіслав Коваленко, лікар-хірург Чернігівської обласної лікарні:

За цей час ми взяли для себе багато нових, практичних знань. Наприклад, у баріатричній хірургії, що займається лікуванням ожиріння, колеги проводять таку операцію, завдяки якій людина впродовж року втрачає до 80% маси тіла. Проблема ожиріння близька і для України, чимало людей страждає через надлишкову вагу. Тому для нас це неоціненний досвід.

Вразило й лапароскопічне лікування гриж. Під час операції робиться менший розріз. Шви накладаються степлером, шкіру ніхто не зашиває. Тому її люди переносять значно легше. За цим методом ізраїльські лікарі оперують навіть пацієнтів 70-80 років, за яких у нас мало хто береться.

Безперечно сподобалось і навчання в екстремальних ситуаціях. Умовно ми приймали у великій кількості поранених. З моменту їх надходження, у госпіталі за 20 хвилин зібрався майже весь персонал, навіть професори, які на рівних умовах разом з нами приймали поранених. Організація роботи в «Барзілай» — на високому рівні.

Скажу одне, досвід, що ми отримали за місяць — на вагу золота. Особливо в той час, коли Росія веде неоголошену війну проти України. А на кону — людські життя. Тому важливо вміти не тільки швидко, але насамперед якісно надавати допомогу пораненим як на першій, так і останній ланці. Я обов’язково говоритиму з головним хірургом області про надання допомоги військовим і цивільним за протоколом АTLS. Нам треба ламати «совкову» систему й впроваджувати сучасні методи й технології не завтра, а вже сьогодні.

Це не єдиний проект ротарійців, але він — особливий і успішний. Міждержавний Комітет Ротарі Клубів України та Ізраїлю планує розширити програму й відправляти на стажування не тільки хірургів, але й анестезіологів, медсестер і гінекологів. Самі ж благодійники сподіваються, що «Медичний міст» піде на користь українцям й активує їх на добрі справи.

12219615_124449424585331_3766835808876170416_n

Українські лікарі на стажуванні в Ізраїлі

Українські лікарі на стажуванні в Ізраїлі

Оксана_Солдатенко_паст-президент РК «Київ-СІТІ»

Оксана Солдатенко – паст-президент РК «Київ-СІТІ»

Ротарійці разом з лікарями

Ротарійці разом з лікарями

Гуманітарна допомога Україні

Гуманітарна допомога Україні

Третя група лікарів_що полетіла в Ізраїль

Третя група лікарів_що полетіла в Ізраїль