Село Білий Потік розташоване між лісами та горами над річкою Білий Потік (Біла) за 14 км від районного центру і 5 км від найближчої залізничної станції і межує з такими населеними пунктами, як Ридодуби, Бичківці, Семаківці… Воно має пряме сполучення з районним та обласним центрами.
Це село знане такими культовими спорудами: церквою Покрови Пресвятої Богородиці (1805), костелом Матері Божої Ченстоховської (1933), мурованим з червоного каменю, капличкою св.Покрови (1989).
Поблизу села виявлено залишки поселення трипільської культури та могильник комарівсько-тишнецької культури.
Церква Святої Покрови у Білому Потоці стоїть на узвишші на пагорбі, немов споглядає звідтіля усю мирську суєту. Надовкіл — пишні хвоєю темно-брунатні та голубі ялинки, немов почесна варта. А побіля церкви — з обох боків — старий цвинтар (ще позаминулого століття), навіть два, один з хрестів (навіть не хрест, а його останки) вказує на колишнє місце поховання польської пані, котра й була фундатором цієї церкви. Згодом тіло, тобто тлінні останки, перевезли до Польщі, а хрест залишився на спомин прийдешнім поколінням про її щедрість.
Парох церкви, як зіницю ока, береже архівний документ «добутий» чи то в Києві, чи у Івано-Франківську. У ньому значиться, що Білопотіцьку церкву збудовано 1805 року. А перед нею там стояла старенька дерев’яна церква, споруджена ще 1723-го. Загалом же село (а може, на той час і поселення) засноване у 1591 році. У самій назві — Білий Потік — звучить тепло, радість, якась омиваюча доброта.
У тому-таки архівному документі, який оберігає місцевий парох, детально описано первинну, ще 1723 року, церкву: у головній абсидії на центральному вікні був темно-синій хрест, там же — три вітражі: Матір Божа Покрова і архангели Михаїл та Гавриїл. Образ сповнений ліризму, з елементами жіночої краси та грації, руки підняті догори у заступницькому жесті. Над головою Богородиці був хрест, оточений терновим вінком.
А ось церква 1805 року вже відрізнялася тим, що там були постаті св. Володимира та Ольги. І ще — св. Антонія та Теодозія. Усі постаті на вітражах повернуті обличчям до Богородиці. Коли сонце яскраво освітлює ці витвори мистецтва, то складається враження, що святі оживають і сходять з небес на грішну землю.
Анна Блаженко, “Голос народу”.
Фото Ореста Лижечки.
Дуже гарна та цікава розповідь про надзвичайнокрасиве стародавнє українське село. Однак маю дані з посиланням на відповідні джерела, що перша згадка про село Білий Потік датується 1442 роком.