10 жовтня, напередодні великого свята – Покрови Пресвятої Богоматері, Дня захисника України, Дня Українського козацтва і Дня створення Української Повстанської Армії під гаслом “А ми тую стрілецькую славу збережемо” переможці внутрішкільних, міських, районних, об’єднаних територіальних громад та обласного етапів Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») пройшли урочистим маршем патріотів на славній Бережанській землі. Цьогоріч хода, ініціатором якої був науково-краєзнавчий відділ обласного комунального центру туризму, краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді, відбулася вдруге.

На площі Ринок м. Бережани зібралися духовенство, представники влади, громадськості, військовослужбовці, місцеві аматори сцени. Музичний супровід дійства забезпечив військовий оркестр 44-ї артилерійської бригади з Тернополя. У заходах брали участь голова Тернопільської обласної ради Віктор Овчарук, заступник голови обласної державної адміністрації Світлана Беспоповцева, голова райдержадміністрації Ігор Гринкевич, голова районної ради Василь Білик, депутат Верховної Ради України Тарас Юрик, міський голова Володимир Музичка, перший заступник голови райдержадміністрації Віктор Зінчук, начальник управління освіти і науки Тернопільської ОДА Ольга Хома, депутат обласної ради Ольга Поляк, керівник Саранчуківської ОТГ Володимир Петровський, представники установ та організацій.
У вітальному слові голова обласної ради Віктор Овчарук зазначив, що із 14 жовтня 2014 року ми офіційно, на державному рівні, відзначаємо День захисника України. І це правильно, що повернута історична справедливість. У свято Покрови Пресвятої Богородиці ми завжди вшановували українське козацтво та вояків УПА. Найкращі сини й доньки українського народу встали до лав борців проти чужоземного поневолення. УПА воювала проти польських шовіністів Армії Крайової, проти гітлерівської Німеччини і комуно-большевицького Совєтського Союзу. Війна з московськими окупантами велась українськими повстанцями майже 10 років після завершення II Світової. Саме УПА врятувала наш край, населення Західної України від масового терору й повного знищення комуністичним режимом, очолюваним Сталіним.
У нинішні дні, на жаль, подвиги своїх дідів та прадідів доводиться повторювати нашим сучасникам на Донбасі, зустрівшись з потомками тих самих московських агресорів. Вірні сини України, дивуючи світ самопожертвою та мужністю, стали на захист незалежності та цілісності нашої держави проти до зубів озброєних проросійських найманців та кадрових військових сусідньої держави. І у цій нерівній боротьбі, без сумніву, перемагають захисники України, бо захищають вони свою землю, свою Вітчизну і свій дім.
Марш патріотів іще раз підтвердив, що нинішні юнаки та дівчата є справжніми послідовниками, вірними спадкоємцями мужності та слави знаменитих предків та військових – сьогоднішніх захисників України.
Символічно, що нинішні урочини відбуваються на цій святій землі, щедро политій кров’ю героїв. Адже у серпні – вересні 1916 року саме тут, поблизу гори Лисоні, Українські січові стрільці своїми молодими грудьми й життям поставили перед переважаючими силами противника нездоланний заслін. Лисоня – це одночасно тріумф і Голгофа для січових стрільців. А для нас вона стала П’ємонтом національного відродження. На початку минулого століття російський царат посилав військо, щоб прибрати до своїх рук Галичину. Країна-агресор, як і сьогодні, поводила себе в притаманному й донині стилі – знищувала все українське. Та перешкодою їй стали січовики. Українські Січові Стрільці стали прообразом національної армії. Мужньо захищаючи від російських загарбників свободу, незалежність, територіальну цілісність України, УСС були першими окремими українськими частинами на бойових полях Східної Європи, а їх військові звитяги мали велике значення для відновлення військових традицій, зростання українського патріотизму. Саме на таких прикладах виховується сучасне молоде покоління і саме пантеон українських героїв – запорука наших перемог. Тож ми тую стрілецькую славу не лише збережемо, а й примножимо!
Заступник голови облдержадміністрації Світлана Беспоповцева наголосила: цей захід для патріотичної молоді Тернопільщини є не лише доброю нагодою краще пізнати одне одного, а й демонстрацією небайдужості молодих сердець. «Це висока місія і велика відповідальність. Бо від вас залежить майбутнє нашої держави. А отже – майбутнє країни, в якій житимуть ваші батьки та ваші діти», – звернулася до учасників Світлана Беспоповцева й побажала, щоб на їхньому життєвому шляху девізом були слова славного уродженця Бережанщини Дмитра Мирона-Орлика: «Не Україна для нас, а ми для України!».
Цього представники влади відвідали військову частину А 3200, взяли участь у відкритті дитячого будинку сімейного типу в селі Жовнівка. Учасники маршу патріотів піднялися на гору Лисоню – Олімп національного духу, де відбулося змістовне патріотичне дійство. Усі 52 курені були нагороджені грамотами й подяками.
Із нагоди Покрови Пресвятої Богородиці, Дня захисника України, Дня Українського козацтва, 76-ї річниці створення Української Повстанської Армії на Бережанщині відбулося ще чимало змістовних патріотичних заходів, які з великим емоційним національним піднесенням проводилися в місті й селах за участі духовенства, представників влади, громадськості, військовослужбовців, ветеранів визвольних змагань, учасників АТО, ООС.

12 жовтня за участі духовенства, представників влади й громадськості пройшла хода на міське кладовище до Меморіалу борцям за волю України. Спільною молитвою й хвилиною мовчання присутні вшанували загиблих Героїв, поклали квіти до пам’ятників полеглим Героям, до могили учасника АТО Олександра Філя.
В актовому залі Бережанської державної школи мистецтв ім. М.Бездільного пройшло святкове дійство «Зродились ми великої години». Членам Спілки політв’язнів та репресованих, учасникам національно-визвольних змагань вручили подарункові листівки. У народному домі села Рай відбувся чудовий концерт «Золоте сяйво Покрови». Бібліотеки району представили змістовні тематичні виставки.

Тетяна Бідзіля, м. Бережани.