Стоп!

Постривайте!

Про жодну муху, отих набридливих посеред літа комах, тут не йтиметься! Муха – це я! Пес Мухтар!  Так мене нарекли, коли з’явився я на світ від бездомної сучки Клеопатри. А про батька й годі згадувати! Хто він? Ким він був? Звідкіля взявся і куди повіявся – хто скаже? Народила мене Клеопатра у картонній коробці з-під бананів на місцевому ринку Бородянки.  Привела у світ мене, Мухтаря, і ще трьох. Навіть не знаю,  котре з них було песиком, а котре – сучкою. Я якось відразу махнув з тієї  «хатки» бананової у світи. Якої я породи? А біс його зна! Певно, що  я не чихуахуа, не ксолоітцкуінтлі, не ріджбек, не дінго, не коллі, не вівчарка і не тер’єр… Навіть не боксер і не пудель…  І Мухтарем став я не  одразу, а коли трохи підріс та замешкав  у підвалинах дощатої будки у міському парку. У ту будку сторож Трохим складає свій нехитрий реманент- мітли, лопати, відра та ще якісь знаряддя праці людини, у чому я мало тямлю. Іноді Трохим приймає у будці свого старого корифана діда Якова. Ото вони розпивають чвертку на двох. І годі! Яків при тім неодмінно промовляє завше одне і те ж: «А  пригадуєш, Трохиме, як у молодості ми могли і літер спожити на двох?»

– Пригадую! – хитає головою Трохим. – Бульо… бульо…

Оте Трохимове «бульо» виказувало в нім вихідця десь з Полтавщини, бо у нашій Бородянці так не говорять. У тамтешнього люду воно завше вимовляється твердо – «було». І як підтвердження – Яків іноді, аби ущипнути Трохима, а чи просто так для радості, обзиває його «полтавською галушкою». Що і підтверджувало мої підозри та здогадки. Трохим на «галушку» не ображається, тільки посміхається та вкотре вимовляє: «Бульо… бульо…».

Оті їхні зустрічі, оті візити діда Якова мені дуже імпонують. Ще би! Перепадає з їхнього столу не те, щоб багато, але завше смачненьке – шкірка від сала, кісточка куряча… Ну, і ще дещо інше. Я навіть привчився до оселедця, наче якийсь там котяра! Ох, і не люблю я котів! Ганяю їх, де тільки побачу! Спитаєте, за що така нешана? А подивіться, які вони зазнайки та зарозумілі! Людей, не те що нас  – собак, мають за ніщо! Від того уся моя лють до того племені. Знаю – коти залюбки ласують рибою. Ми, собаки – не дуже. Але що вдієш – голод, як полюбляють промовляти гомосапієнси, не тітка…

Оселедець – голосно сказано! Здебільшого – голова та хребет. Але і на тім спасибі. Їм собі та хвостом від вдячності махаю. Ми, собаки, такі! За добро відповідаємо великою вдячність! І вірністю! Не те, що ті котяри! Та годі про них.

– Вперше бачу, як собака залюбки їсть рибу! – дивується дід Яків.

– Бо голодний! – пояснює дід Трохим. – А голод…

І знову згадується якась «тітка».

«Голод – не тітка…»

– Так, так…- хитає головою Яків. – А звідкіля взявся у тебе цей пуцьвірінок? Раніше щось не помічав тут собак.

-Та приблуда якийсь. Ото зранку приходжу – а він тут. Мордочка визирає з-під будки. Гарний такий – бачиш! Я й подумав – хай живе собі! Що мені – шкода!

– І то правда! – погоджується Яків. – Як звати песика?

– Та ніяк. Щось мені і на згадку не спало.. Песик – та й годі!

– А назовімо його Мухтар! Був колись у мене такий. Німецька вівчарка. Ох і злючий! А розумний!

– Та про мене, хай і Мухтар! – погоджується Трохим.

І став я Мухтаром. Дуже мені це ім’я припало до смаку! Наче з’їв ціле кільце домашньої ковбаски, печеної на дровах!  Бувало варто комусь тільки гукнути: «Мухтар!» – і я вже тут як тут. Лещуся, хвостом махаю, в очі зазираю… Чого  тобі треба, чоловіче?

А одного разу дід Трохим появився не сам. За руку вів він пацана, років, мабуть, так з чотири. Хлопчик як хлопчик… Мені що до того? Що я мало таких бахурів перебачив у парку і на майдані. Далі на інші території  я не заходив. Навіть до ринку не наближався, де у коробці з-під бананів прийшов на світ. Якось воно і не кортіло довідатись про долю мами Клеопатри та братиків і сестер. Уже, вважай, рік минув. Клеопатра певно знову народила, а мої рідні порозбігались хто куди. Така бо вона – собача доля. Ми навіки втрачаємо родинні зв’язки і назавжди стаємо власністю певної особи у людській подобі. Про братів і сестер, про батьків і гадки не маємо. Може, саме за це, за невміння зберегти родину, так люто ненавидять нас вовки, наші двоюрідні брати. Вони ж бо свято бережуть свої стаї і не уявляють свого існування при людині, вважаючи це за рабство. А ми так не вважаємо! Отже,  ми, собаки – раби?! Що ж то за рабство таке, яке у радість? Але годі про «високі матерії». Тут Трохим  подає мені сердельку. Цілу-цілісіньку, товстеньку таку, пахучу…

– На! – промовляє Трохим.

А мені двічі повторювати не треба. Я миттю накрив дарунок діда лапою, озирнувся – така вже звичка, що стала другою натурою: чи, бува, не підкрадається конкурент? Загарчав від задоволення – і прощавай, серделько! Уже ти в моєму шлунку лягла так як треба!

– Це, Миколко,  Мухтар! – звертається Трохим до хлопчика.

Ага, звати його Миколою! Гарне ім’я! Ще я чув, як люди вимовляються його дещо спрощено: Коля! Але то їхні проблеми. Для мене головне – серделька!

– Мухтар! – навіщось повторює Трохим. Певно, аби хлопчик запам’ятав як мене звати.

– Мух… Мух…- силкується вимовити  Миколка. – Мух… Муха…

– Муха? – сміється Трохим. – Хай буде по-твоєму.

І став я Мухою. Бач, думка Миколки Трохимові ближча за істину! Знано: усі діди люблять онуків дужче, аніж рідних дітей. Чи мав би Трохим становити виняток? Але при тім хто поцікавився моєю думкою?  Чи давав я на таке згоду? Аби з Мухтара перетворитися на Муху! «Мухтар!» – воно ж як звучить! А муха – вона і є муха. Що я мух не знаю? Та вони мені дошкуляють з ранньої весни до пізньої осені, допоки сонце та тепло. Бувало, тільки висуну свою мордяку з конури, а вони вже тут як тут. Дзижчать, лізуть до очей і навіть до рота. От нахаби! А спробуй залишити щось з вечері. Тут же обсядуть та почнуть жерти. Ні, на муху я не погоджуюсь. Але як про це сказати Трохимові та іншим? На радощах, що у нього такий розумний і кмітливий онук, Трохим уже усім розбелькотів, що я зовсім не Мухтар, а насправді – Муха. Бо так вирішив Миколка.

– А, дивіться, який у мене мудрий онук!

Ех, був би я не собакою, а пацаном, я би тому Миколці дещо пояснив.

Ну, Муха – то Муха… Що тут вдієш? Тільки відгукуюсь я на, вважай – нове своє ім’я, дуже не охоче і мляво. Виняток становить пакетик, який смачно пахне серделькою або ковбасою. Тільки то випадає не так часто. Трохим бідкається, що навіть ота так звана варена ковбаса, а насправді на переконання Трохима – суцільна хімія і справжнє м’ясо у ній не ночувало, дорогущою стала, що жодної платні та пенсії Трохимової на неї не вистачає.

– Ой, як люди страждають? – бідкається бувало Трохим.

«А собаки?»

 Але як це переказати дідові людською мовою?

Так ми і жили. Уже мені на віку добігало друге літо. Став я ще гарнішим і майже породистим. І  почав навіть зазиратись на усіляких сучок. Їх тут чимало вештається. Шкода, що вони завше при своїх господарях. А то я б запросто прилаштувався ззаду. Гормони у мені заграли враз і потужно. Я би отих  болонок запросто ощасливив. Але ж двоногі… І чого це вони вирішують, з ким їхні песики мають товаришувати? Ну, нехай я  без паспорта і родоводу! Хвіст, лапи, густа шерсть – ось мій паспорт! Та я вам таких песиків подарую… Ех, ніхто мене не чує…

А однієї днини щось загупало. Затрясло земелькою, скрізь і звідусіль повалив чорний густим дим. Що  трапилось?

– Війна! – сумно промовив Трохим.

Війна? А що воно таке?

І вирішив я вивідати, аби мати своє собаче уявлення. Поки що я зрозумів одне – війна, це коли чутно різкі дуже неприємні потріскування, коли земля трясеться і всюди димить. Дим той аж очі виїдає!

І побіг я вивчати, що ж то за диво – війна? На майдані, де я вже бував неодноразово, стояв пам’ятник якомусь видатному чоловікові. Люди ще його називали «батьком Тарасом». Очевидно, він батько усіх цих людей?!  Ех, а свого батька я так і не пізнав! А люди – бач, рідному татусеві навіть пам’ятник встановили. Той Тарас уже кілька років на майдані. Зізнаюся, я навіть кілька разів робив на підмурівку «відмітки». У нас, собак, це за норму. Так ми  мітимо свої території, аби чужаки не наважились порушити кордони. Але нині мені не до того. Що я бачу?! Голова у батька Тараса вся у дірках. І нахилилась так набік. Що б то мало значити? Виходить, що війна – то  коли голови людей у дірках? Від тієї думки я відразу чкурнув у зарості молодого бур’яну. Бо хто зна, чи «війна»  і на нас, собак, не розповсюджується. А коли так, то і наші голови можуть отримати оті дірки, що й у «батька Тараса».

Сиджу собі у бур’янах, спостерігаю. Мене не видно, гарно замаскувався, зате я бачу усіх і усе! Он якийсь двоногий, з усього видно – сердитий такий і недобрий, ми, собаки, це на нюх визначаємо – веде перед собою чотирьох. Веде, у спину штовхає і щось зле до них промовляє. Я такої людської мови ще  з роду не чув. Певно, той чоловік здалека, де живуть інші собаки і їм така мова є  зрозумілою.

А тим часом зайшли ті люди за високий паркан. Чую – щось труснуло кілька разів. Аж повітря стривожилось і завихрилось враз. Повітря – воно також живе та володіє свідомістю. Шкода, що люди цього не розуміють. За паркан зайшло п’ятеро, а вийшов один, отой, що незрозуміло говорив і тримав він у руках щось таке, наче  дуже покручена з кількома наростами гілка.

Коли той сердитий і дикий чоловік віддалився, я чкурнув на те місце, де тріщало. І що я бачу?! Ой, леле! Лежать четверо на землі. А у спинах кожного по кілька дірочок, як ото у голові «батька Тараса», що стоїть на майдані. І що б то воно мало означати? Прийшли якісь чужинці, аби наробити мешканцям Бородянки дірок?! А нас, собак, вони також мають намір отак «ощасливити»? Ні, мені особисто таке не до вподоби! Біжу назад до будки діда Трохима. Там перебуду отих «гостей» зі злими очима і незрозумілою навіть для нас, собак, мовою…

А Трохим вже тут як тут! І дід Яків поряд із ним. Я на стіл – зирк! А на столі – пусто! Ага, значить нині тобі нічого не перепаде. Ось, що воно таке війна! Це коли не їдять і не п’ють. І собак мають за ніщо!

– Ех! – кряче  дід Трохим.

– Отож! – мимрить дід Яків.

– Війна! – Трохим.

– Егеж! – Яків.

– Війна – не тітка!

Ага! Десь я вже подібне чув! Стривай! Це коли про голод. Голод – не тітка! Виходить, що якась там «тітка» має аж двох родичів – війну та голод!?

– І чого це москаль на нас поліз? Що їм треба? – знову Трохим.

І знову мій здогад! Москаль – це той злий і недобрий чоловік, з незрозумілою мовою, що повів чотирьох за паркан, а  там потім почулось якесь потріскування, і ті четверо упали на землю з дірками у тілі. Ага, ось воно що…

– А я ото міркую собі, чого до нас так запізнились лелеки? Аж у квітні прилетіли! І то не усі. Бувало, їх стільки навідається у нашу Бородянку, що й місця для декого немає! – розводить руками Яків.

– Бульо, бульо… – погоджується Трохим.

– Людей наче собак вистрілюють! – знову Яків.

Тут у мені вибухає обурення.

«Но…но… Що за порівняння?!»

Але діди на мене не звертають жодної уваги. Коли людей мають гріше за собак, то на що розраховувати останнім?

– Що там люди?! – переходить чомусь на стишений голом Трохим. – Он чув – на кінному заводі голодом поморили породистих коней?! Їх за що? Чи важко було цим бідолахам сінця підкинути? Кажуть, запасів там повно! Кормів – цілі гори! Але москалики спеціально так вчинили, на зло нам. Оповідають, що деяких коней пристрелили. Мовляв, надто шикарно ми живемо! На породистих конях катаємось!

– От дурні москалі! – обурюється Яків. – Хто катається? Ми з тобою? Чи такі ж злидарі, як і ми?! Та олігархи, серед яких повно зі їхнього «руського міра», і катаються! Що я не знаю?

– А ще чув я на базарі, що кілька коней вирвались на волю. Їх потім відловлювали по селах. Так один з них на ім’я Пломбір повернувся на кінний завод і згодом здох.

– І чого б це? – звів одну брову Яків.

– Міркую собі, що від туги. Бо зовні  виглядав абсолютно здоровим і не пораненим. – А туга – вона ж болячка внутрішня!

-Виходить, від туги може страждати не лишень чоловік, але й тварина.

«А що – правда! І собака знає, що воно таке – туга! І навіть мені відомо…»

Мене ніхто не чує. Ну й нехай!

– Орки геть з глузду з’їхали! – продовжує обурюватись Яків. – Он ти про кінний. Та вони ще розбомбили притулок для собак! Сволота! Знайшли дуже «стратегічний об’єкт»!

Діди враз обидва скерували свої погляди на мене.

– Як добре, що Муха не в тому притулку! – сказав дід Трохим.

– Яка це тобі муха – Мухтар! Дивись, яка порода! – заперечив Яків.

«Правильно, Якове! Я не муха! Я пес! І зовуть мене Мухтар!»

Тієї днини я так і не дочекався на їду.

Бачите – війна! А вона не тітка… У неї обличчя злого недоброго чоловіка з чимось у руках, що нагадує кручену гілку… З тієї гілляки вилітає щось таке, що робить дірки у людях. Що воно таке – мені не знано. Але краще, коли б люди стріляли одне в одного сердельками. Тоді і нам, собакам, дещо би перепало…

Ігор Гургула