22 грудня 2017 програма Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) відкрила у селі Лозова, що входить до Байковецької громади Тернопільської області, першу шкільну сільську обсерваторію.

Це – перша шкільна сільська обсерваторія з потужним телескопом з автонаведенням, сучасним компʼютерним обладнанням та навчальними практичними матеріалами в Байковецькій ОТГ.
Урочисто відкрили шкільну обсерваторію заступник директора програми USAID DOBRE Юлія Єсмуханова та голова Байковецької ОТГ Анатолій Кулик.
Проект з облаштування шкільної сільської обсерваторії було реалізовано спільними зусиллями програми USAID DOBRE, яка виділила фінансуванння у сумі понад 120 тис. грн., та власного внеску громади у сумі понад 90 тис. грн. Окрім того, до важливої справи долучилися небайдужі представники громади та місцеві школярі, допомігши облаштувати приміщення обсерваторії.
За словами Анатолія Кулика, голови Байковецької ОТГ, однією із цілей громади є втілення слів Артура Шопенгауера «Кожне дитя певною мірою геній і кожен геній певною мірою дитя». «На моє глибоке переконання, перша сільська автоматизована обсерваторія дозволить дітям відчути себе геніями, а дорослим загорітися дитячою цікавістю і дослідницьким азартом», – зазначив пан голова на відкритті.
«Перша сільська автоматизована обсерваторія – це можливість з допомогою технічних та програмних засобів для жителів громади, і дітей зокрема, побачити і сфотографувати об’єкти ближнього та віддаленого космосу, як при безпосередній роботі з телескопами так і через інтернет – на сайті обсерваторії. На базі обсерваторії проводитимуться заняття астрономічних гуртків, науково-дослідні роботи Малої академії Наук (МАН), семінари, зустрічі для всіх бажаючих жителів громади та гостей. Сучасна обсерваторія сприятиме розвитку STEM-освіти в громаді», – прокоментував вчитель фізики та астрономії Лозівської опорної школи Михайло Шемеля.
Заступник директора програми USAID DOBRE Юлія Єсмуханова у вітальному слові сказала, що реалізація такого проекту – це чудовий приклад того, як громада може працювати на спільну ідею. «Протягом цього року ми працювали з Байковецькою громадою над розробкою стратегічного плану з залученням мешканців громади. Одним з пріоритетних напрямків розвитку громада зазначила підвищення якості освіти, більш раціонального та ефективного використання ресурсів та модернізації навчальних закладів. Облаштування першої сільської автоматизованої обсерваторії в Байковецькій ОТГ дозволить школярам мати кращі можливості доступу до якісної сучасної освіти. Ця обсерваторія – це лише перший проект, що надасть такі можливості. Найближчим часом разом з громадою ми плануємо працювати над над поліпшенням спортивної інфраструктури в громаді та підвищенням якості наданням місцевих послуг», – сказала Юлія Єсмуханова, заступник директора програми USAID DOBRE.

***

Програма USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE) – це п’ятирічна програма, що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Програма спрямована на посилення місцевого самоврядування та створення кращих умов для розвитку ОТГ, підвищення рівня залученості громадян до прийняття рішень та забезпечення підзвітності та прозорості в громадському управлінні. Програма USAID DOBRE працює в 7 цільових областях: Дніпропетровській, Івано-Франківській, Харківській, Херсонській, Кіровоградській, Миколаївській та Тернопільській. 

На Тернопільщині програма DOBRE підтримує 12 об’єднаних громад.
Михайло Цьомик, 
координатор комунікації децентралізації в Західній Україні
Українського кризового медіа-центру