В українській освіті суттєву організаційну роль щодо залучення широкого кола обдарованих учнів до творчої дослідницької діяльності сьогодні відіграють позашкільні заклади освіти (у т. ч. Національний центр «Мала академія наук України»).

Вони стимулюють та підтримують роботу шкільних наукових товариств, позакласну й позаурочну роботу в дослідницьких проектах, віртуальних школах, різноманітних наукових заходах, олімпіадах, конкурсах різного рівня й масовості. Розвитку дослідницької діяльності учнів сприяють сучасні інформаційно-комунікаційні технології. Обдарована молодь нашого краю, яка впевнено йде в ногу з часом, не раз приємно дивувала вагомими здобутками в багатьох конкурсах і змаганнях.
Уже кілька років поспіль завзято торує наукові стежки учениця 8-Б класу Бережанської школи-гімназії ім. Б. Лепкого, юна дослідниця, вихованка гуртків Центру дитячої та юнацької творчості Даніела Чавес Гонсалес. Як відомо, згідно з національним рейтингом учасників конкурсів від Національного еколого-натуралістичного центру та Малої академії наук троє юних бережанок увійшли до десяти найкращих в Україні. Серед них – вихованка гуртка “Еко¬логічна стилістика” (керівник Христина Димашевська) міського Центру дитячої та юнацької творчості, учениця Бережанської школи-гімназії ім. Б. Лепкого Даніела Чавес Гонсалес (із рейтинговою сумою 2690 балів).
Окрім цього, за підсумками Всеукраїнського заочного конкурсу робіт юних фотоаматорів “Моя країна – Україна!”, проведеного Національним еколого-натуралістичним центром учнівської молоді, юні бережанки, вихованки гуртка “Екологічний дизайн” Центру дитячої та юнацької творчості, учениці школи-гімназії ім. Б. Лепкого, здобули вісім призових місць. Даніела Чавес Гонсалес одержала перше місце в номінації “Пейзаж”, чим порадувала своїх наставників, рідних і друзів.
Із найновіших досягнень – перше місце в Міжрегіональному профорієнтаційному форумі (локація з натуральної косметики) та перше місце у Всеукраїнському художньому конкурсі “Календар Globe – 2020”. Відрадно, що Даніела тонко відчуває красу навколишнього світу, вболіває за екологію. Її якісні змістовні, чудові світлини, що зображають природу рідного краю, милують око й надихають. Вона радо бере участь у кон¬курсах винахідницьких і раціоналізаторських проектів еколого-натуралістич¬ного напряму й часто перемагає, про що свідчать численні грамоти й дипломи.
Юна дослідниця вже сьогодні намагається впроваджувати екологічно корисні речі в побут своїх краян, всіх українців. Приміром, на Всеукраїнський конкурс дослідницько-експериментальних робіт із природознавства «Юний дослідник» (номінація «Охорона здоров’я») дівчина представила наукову роботу «Убтан – порошкоподібний засіб з аюрведичної косметології». Метою її роботи було виготовлення екологічно безпечної косметики з природних компонентів.
Актуальність цього дослідження полягає в експериментальному дослідженні можливостей використання нових косметичних засобів з аюрведичної косметотології (Індія) та їх адаптації в українській косметології. Об’єкт дослідження – натуральні трав’яні убтани для шкіри обличчя та рук. Предмет дослідження – особливості застосування та поєднання у правильних пропорціях сухих трав, косметичних глин, рослинного борошна, ефірних олій, настоїв трав при створенні косметики.
Даніела Чавес Гонсалес поставила перед собою завдання вивчити можливості використання аюрведичних убтанів та адаптувати їх рецепти з використанням місцевих складників (трави), створити три власних рецепти убтанів для різних типів шкіри на основі різних глин та їх розчинників з використанням місцевих компонентів і визначити ефективність їх застосування. Дівчина в результаті прийшла до такого висновку: убтан, наприклад, для сухого та нормального типу шкіри після експерименту проявив зволожуючу, протизапальну й тонізуючу дію. Такий ефект зумовлений наявністю рожевої глини, м’яти, череди та сухих вершків. Наявність у складі кориці проявляє сильний антисептичний ефект убтану, а ламінарія є джерелом йоду. У ході експерименту вона розробила розчинник до убтану в такому складі: відвар календули й евкаліпту в розрахунку на чашку, 3 – 4 краплі вітаміну А та Е, 2 –3 краплі ефірних олій розмарину та кедру. Результат експерименту такий: убтан має яскраво виражений імбирний запах, відмінно очищує шкіру, освітлює її від пігментних плям, повертає здоровий колір обличчю.
Ось такі юні обдарування мешкають і навчаються на теренах Бережанського краю. Залишається побажати Даніелі успіхів у цікавій і необхідній Україні дослідницькій діяльності. І хай здійсняться всі її найзаповітніші мрії!

Тетяна Бідзіля.