Саме під такою назвою в Косівському інституті прикладного та декоративного мистецтва Львівської національної академії мистецтв відкрилась виставка творчої спадщини Уляни Грищенко — народної майстрині, вишивальниці, викладачки.

Цей захід ініціювала Жанна Капінус, дочка майстрині, колишня випускниця Косівського училища прикладного мистецтва, на знак вшанування 100-річчя від дня народження матері. В організації виставки допомагали Ніна Стеф’юк — доцентка кафедри дизайну Косівського інституту, Ганна Фартушинська — талановита вишивальниця, викладачка цього інституту, а також  авторка цього матеріалу.

«Переглядання старовинних фотоальбомів, особистих документів, альбомів  узорів, збережених речей, вишитих мамою, спонукало мене в знак її пам’яті до 100- річчя від дня її народження відкрити виставку в нашому мистецькому закладі, де почалася її трудова діяльність.  Та чомусь її ім’я загубилося, не згадувалось ні на конференціях, ні на сторінках засобів масової інформації, хоч  все своє життя вона віддала мистецтву.  Я зберегла все, що могла, але багато чого хочу відновити в архівних документах організацій, де мама працювала», — так розповіла сама Жанна  про свій задум. 

1 квітня 2024 року у виставочному залі закладу було людно — дочка та внуки Уляни Грищенко, директорка, викладачі та студенти Косівського інституту прикладного та декоративного мистецтва ЛНАМ, друзі, сусіди, колеги Жанни з народного аматорського колективу «Осінє золото» зібралися тут на виставку, яка вперше експонувала твори Уляни Грищенко.

Захід почався хвилиною мовчання для вшанування пам’яті  наших Героїв, полеглих захисників України.

Виставку відкрила Галина Юрчишин — директорка інституту.

Саме тут, на виставці, вперше про Уляну Грищенко почули цікаві факти та спогади. Аделя Григорук —  колишня доцентка, завідувачка кафедри соціально-гуманітарних дисциплін,  проректорка з наукової роботи, яка 35 років присвятила роботі в цьому навчальному закладі, розкрила присутнім віхи життєвого і творчого шляху Уляни Грищенко, ознайомила з цікавими спогадами її перших студентів, розповіла про творчу атмосферу у викладацькому колективі та про окремі епізоди навчально-виховного процесу кінця 40-х – початку 50-х років.

Перед присутніми виступили також Ніна Стеф’юк —  доцентка кафедри дизайну цього закладу, Ганна Фартушинська — викладачка, Йосип Приймак — відомий митець і педагог, які своїми розповідями  доповнили образ майстрині-художниці.

Присутні,  оглядаючи виставку, де Ж.Капінус, крім старовинних фотоальбомів, особистих документів, зразків вишивки, представила мамині роботи — сорочки, рушники, серветки, скатертини, ткацькі  вироби і навіть дівочу блузку кремового кольору з маркізету, вишиту мамою під час навчання в Київському училищі, насолоджувались її роботами, майстерно вишитими на тонкому льоні із мережкою, яка колись використовувалась як з’єднувальний шов.

«Матеріали  про життєвий і творчий шлях Уляни Грищенко, спогади, родинні і архівні документи, ця виставка    стануть ще однією сторінкою для продовження написання повної книги про народну майстриню, вишивальницю, педагогиню Уляну Грищенко, яка проживши довге, тяжке і щасливе життя  вишила, вимережила, виткала свою долю і внесла в українську культуру щось таке, що було притаманне не тільки їй, не тільки її роду, а й усій Україні», — так підсумувала захід письменниця Аделя Григорук.  

На закінчення символічно прозвучала пісня «А сорочка мамина біла-біла», яку виконав народний аматорський фольклорний колектив разом із  дочкою Жанною під керівництвом Зоряни Романів.  Жанна подякувала учасникам заходу за їхню участь та подарувала інституту книжки, зразки вишивок, копії особистих документів Уляни Грищенко.

Марія ПОРОХ,

членкиня  Клубу інтелігенції

ім. І.Пелипейка

та Косівського  РО «Просвіта.

Фото Наталії Юрової.

Leave a Reply

Your email address will not be published.