СловоТЕРПІННЯ має два значення: 1. Здатність стійко, без нарікань витримувати фізичні або моральні страждання, життєві злигодні тощо. 2. Здатність довго й наполегливо робити що-небудь, займатися чимось.

Навколо нього, як супутники на орбіті, крутяться ще семантичні близнюки ТЕРПЛЯЧІСТЬ і ТЕРПЕЛИВІСТЬ. Терплячість – це стриманість: Стриманість Олега здавалась терплячістю, мовчазність – невдоволенням і затамованим гнівом (А. Головко).
Терпеливість — одна з дев’яти плодів Святого Духа. Терпеливість — чудова чеснота. Господь терпеливий не тому, що Він «поблажливий» до нас, але через те, що Він бачить реально саму глибину речей, якої ми в своїй сліпоті недобачаємо і яка Йому відкрита. Чим більше ми наближаємося до Бога, тим стаємо терпеливіші, тим сильніше відображаємо в собі притаманне тільки Богові бережне ставлення, пошану до кожної окремої істоти. В Івана Огієнка є мудра порада: “Майте терпеливість у терпінні”.
Отже, як бачимо, із наведеної словесної тріади найбільшою логіко-семантичною пишнотою відзначається “терпеливість”. Ще дуже давно цар Соломон написав: «Мудрий бачить лихе — і ховається, а безумні йдуть і караються» (Приповістей 22:3). Це стародавнє біблійне прислів’я показує: якщо ви знаєте, що́ може викликати у вас нетерпеливість, то можете уникнути роздратування.
Сподобалося надзвичайно філософське оповідання про терпеливість. Авва Макарій Великий якось прийшов на гору до авви Антонія. Коли він постукав у двері, вийшов Антоній і спитав: Хто ти? — Я — Макарій, — відповів той. Антоній замкнув двері й відійшов, лишивши старця. Та, побачивши терпеливість Макарія, відчинив йому двері, привітав його і мовив: Я чув про твої діла і давно бажав тебе бачити. Прийняв його з любов’ю і дав перепочити, бо Макарій дуже втомився. Коли наставав вечір, авва Антоній намочив трохи для себе пальмового пруття. Авва Макарій сказав йому: Дозволь і мені намочити для себе. Намочи, – відповів Антоній. Макарій зробив велику в’язку пруття і намочив його. Сівши звечора, вони плели, розмовляючи для користи душі. А мотузок Макарія через отвір спускався в печеру. Блаженний Антоній, зійшов рано до печери й, побачивши довжину мотузки авви Макарія, здивувався і, цілуючи його руки, мовив: Велика сила виходить із цих рук!
Святіший Отець нещодавно щиро молився: “Господи, дай Своєму народові терпеливість для перенесення випробувань”. Молитися також і за себе. Ми дуже часто є нетерпеливими, коли якась справа не вдається, сваримося… “Зупинися, згадай про терпеливість Бога Отця, ввійти в терпеливість, як Ісус”. Терпеливість – прекрасна чеснота, просімо її в Господа», – заохотив проповідник.
Учімося в нашому житті систематично і свідомо кожен день плекати терпеливість на заквасці терплячості. Тоді й терпіння не буде для нас тяжкою напастю.

Зиновій Бичко, НСЖУ