14 – 15 травня у Бережанах до Міжнародного дня музеїв вшосте проходила «Європейська ніч в музеях». Захід відбувся за організації музеїв – краєзнавчого, книги, музею Богдана Лепкого, відділу освіти, молоді і спорту Бережанської міської ради, Державного історико-архітектурного заповідника в м. Бережани, Бережанської міської громадської організації «Рідне місто».
Насичено проходив у міських музеях День відкритих дверей. У дворику ратуші демонструвалися картини і панно, написані й виготовлені під час заходів «Ніч в музеї» минулих років, виставка дитячих фото «У моєму серці – Україна» Бережанського центру еколого-натуралістичної творчості молоді. Упродовж кількох годин тривали різноманітні майстер-класи від позашкільних установ. На великому екрані демонструвалися мультфільми, зокрема «Лис Микита» (за мотивами творів Івана Франка). Учасники заходу мали можливість подивитися тут трансляцію фіналу пісенного конкурсу «Євробачення».
Традиційно група художників творила спільну картину. Цьогорічна тема – «Іван Франко і Бережани». Колективний твір написали Мирослава Копча, Яна Якимів, Христина Мандзій, Вікторія Мрочко, Софія Кізима, Володимир Неділько, Люба Бай із Бережан, гості з Маріуполя Ганна Торкаєнко та Олена Українцева. Відомий бережанський художник Олег Шупляк написав портрет Івана Франка, який ліг в основу логотипу дійства, а також провів перформанс – намалював жартівливо-саркастичну картину «Радыопятніццагеть з Бережан». Художник Ігор Крук зі своїм сином провели майстер-клас із різьби по камені, Віта Перфецька творила картини, облюбувавши старого воза за майстерню.
Змістовними були урочистості та концерт за участю колективів Будинку творчості школярів – поетично-фольклорного театру «Взори», драмстудії «Натхнення», комедійного театру «Веселий вулик», зразкової вокальної студії «Крок», виконавців від БМГО «Рідне місто». Нікого не залишив байдужим виступ акробатичної групи школи-інтернату з поглибленим вивченням трудового навчання. Юні акробати під керівництвом Галини Олексів показали сповнену екстриму композицію, заслуживши гучні овації численних глядачів.
Учасників та гостей свята щиро привітали директор краєзнавчого музею Надія Голод і начальник відділу культури, національностей, релігій і туризму РДА Олександр Коковін. У заходах взяли участь заступник міського голови Олег Захарків, секретар міської ради Петро Гончар, начальник відділу культури Бережанської міської ради Олена Мельничук.
На вулицях міста і в залах краєзнавчого музею пройшов квест «Мультикультурні Бережани» за участю команд міських шкіл №1 і №2, збірної міста і станиці Пласту (перемогу здобули пластуни). Відвідувачі музею взяли участь у закриття виставки картин художниць Олени Украінцевої та Ганни Торкаєнко «Маріуполь на межі!» за участю авторів, у презентації літературного центру імені Агнона (м. Бучач), подивилися виставу в залі старих меблів, де випускна група поетично-фольклорного театру «Взори» під керівництвом Олени Різник показала уривок із вистави «Мина Мазайло» за Миколою Кулішем. У коридорах музею експонувалися виставка портретів Івана Франка з фондів краєзнавчого музею, філателістична експрес-виставка з приватної колекції Олега Поливка про події, що сталися в світі 14 – 15 травня.
Захопливе вогняне шоу «Ой ти, дівчино, з горіха зерня» від театру вогню «Hell’sfire» розпочалося опівночі. Керівник групи Віта Перфецька в основу музичної композиції взяла твори на слова Івана Франка. За цим дійством споглядало понад двісті осіб. Опісля – кількагодинна молодіжна гутірка біля ватри за участю бережанської та бучацької молоді. Варто зазначити, що вже не вперше на «Ніч в музеї» до Бережан приїжджає молодіжний десант громадської організації «Арт-Бучач».
Завершилося дійство «круглим столом» «Культурний ландшафт Бережани. Що маємо і як його зберегти?». Сили учасників підтримувала «Смачна зупинка» з кавою, про що подбала член БМГО «Рідне місто», підприємець Наталія Вітковська.
У залах музею Богдана Лепкого проводились безкоштовні екскурсії, експрес-виставка й представлення одного експоната – «Тризуб із вілли «Богданівка» Богдана Лепкого». Відвідувачі з цікавістю оглядали різьблений тризуб, який ще до війни висів у кабінеті видатного письменника на його віллі «Богданівка» у с. Черче Рогатинського району, збудованій за кошти бережанців та рогатинців. Як розповіла в. о. директора музею Б. Лепкого Наталія Стрілець, під час Другої світової війни тризуб зберігав мешканець Черча Іван Гладун. У 1945 р., коли в селі почалися облави енкаведистів, чоловік сховав реліквію на горищі вілли, і там тризуб пролежав більше 35 років. У 1982 р., коли розбирали віллу, його знайшли робітники. Деякий час знахідку переховували черчанці, потім – рогатинський краєзнавець Михайло Воробець, який у кінці 90-х років передав реліквію письменнику зі Львова, лауреату премії ім. Братів Лепких Романові Коритку. 28 жовтня 2000 року лауреат премії ім. Братів Лепких Р. Коритко подарував тризуб музею Б. Лепкого (до 5-річчя музею).
В музеї Богдана Лепкого зберігається ще один цікавий експонат, пов’язаний із віллою «Богданівка» – старовинне крісло, на якому, за переказами старожилів Черча, колись сидів і працював у своєму кабінеті видатний письменник Б. Лепкий. Старовинне крісло у 1998 р. також передав до музею Р. Коритко.
Працівники ДІАЗу представили виставку «Мистецька сакральна спадщина із фондів заповідника», присвячену 400-річчю творчості видатного скульптора Європи ХVІІ ст. Іоанна Пфістера, та екскурсію до Вірменської церкви, якою захоплюються як бережанці, так і гості міста.
Насиченою була програма «Європейської ночі» в музеї книги, де відбулися різноманітні за тематикою заходи. Для молодших відвідувачів організували «Дитячий кінозал», де діти могли дивитися мультфільми – «Панда Кунфу-4», «Лис Микита» та інші. Для дорослих відвідувачів провели презентацію художніх робіт бережанського художника Ростислава Шелепка. Ведуча заходу, науковий співробітник музею книги Ярослава Мазурак розповіла про творчість художника, присутні ділилися спогадами про цього талановитого митця, життя якого трагічно обірвалося 2014 року.
У літературній світлиці музею книги відбулася презентація книги керівника драмстудії «Натхнення» Будинку творчості школярів Лариси Васютенко «Казки з Крутої» (ведуча заходу – директор музею книги Ліля Зінчук). Привітали автора директор БТШ Зіна Токарська, художниця Люба Бай, гуртківці вокального ансамблю «Сонячне коло» й «Барабашки» з драмстудії «Натхнення», редактор збірки Ярослава Шургот та інші.
Працював тут і «дорослий кінозал» під керівництвом наукового співробітника музею книги Ігоря Кузишина. Відвідувачі переглядали фільми «Місто біля Раю», «Невідомий Іван Франко». Відбулися також віртуальні екскурсії музеями світу. Паралельно з дорослим кінотеатром проходила презентація творчого об’єднання «Римовані Бережани»» (ведуча – завідувач фондами музею книги Ірина Хома). Назар Красільніков виконав на фортепіано саундтрек з відомого фільму «Пірати Карибського моря», Олексій Будник заспівав під гітару пісню про Україну, яку радо підспівували відвідувачі.
Цікавою була екскурсія залами музею (при свічках) «В гостях у літописця». Любителі прогулянок вечірнім містом мали можливість пройтися з науковим співробітником І. Кузишиним літературними стежками життя відомих бережанців.
Тетяна Бідзіля.