Станіслав Гольський, найвідоміший власник Чорткова і замовник будівництва кам’яного замку у 1610 р., був доволі іменитою особою, державним і військовим діячем. Народився у 1553 р., власником нашого міста він став, ймовірно, у 1583 р. або пізніше. Через десять років його кар’єра пішла угору. З 1594 р. він вже каштелян (управлінець замком і сусідніми землями, призначений королем) галицький, староста барський, і летичівський (сучасна Вінничина і Хмельниччина), посол і дипломат.

У 1599 р. він став подільським воєводою, у 1603 р. – воєвода руський. Наше місто стало власністю Гольського у 1597 р. Головний фрагмент сучасного герба Чорткова – три леміші зі срібною трояндою по середині, це емблема «Роля» роду Гольчських. У 1605 р. власник нашого міста викупив Козову і Підгайці, останні стали резиденцією, у його власності також був і Бучач.
Станіслав Гольський проводив доволі широку діяльність: у 1577–82 рр. воював з московітами за Лівонію (частина сучасної Латвії та Естонії) і Полоцьку землю, бився з татарами на Поділлі. 1604 р. власник міста Чортків Станіслав Гольський отримав додатковий привілей на проведення ярмарків в день св. Петра і Павла та св. Дмитрія, а також торгів по неділях. У 1607 – 1611 рр. виконував посольські місії у Франції. Англії, Іспанії, у державах сучасної Італії.
Він був двічі одруженим, але ні пані Анна Бучацька-Тваровська-Гольська, ні Анна Потоцька-Гольська не народили йому спадкоємців. Анна Потоцька і Станіслав Гольський розпочали будівництво костелу. Хоча, є відомості, що перша письмова згадка про нього відноситься до 1593 р. у зв’язку з розмежуванням Львівської архідієцезії. Власник міста запросив ченців-домініканців і виділив кошти для спорудження необхідних приміщень. До речі, саме домініканці – «пси Господні» на початку ХІІІ ст. у Європі започаткували інквізицію.
Станіслав Гольський помер у 1612 р., і був похований у вище згаданому костелі св. Станіслава, повна назва – Костел Матері Божої, святого Розарія і святого Станіслава, тепер – отців Домініканів. Є дані, що наприкінці життя Гольський мав титул князя. Після смерті, згідно заповіту, його маєтності перейшли до брата Яна Гольського, кам’янецького каштеляна, за іншими даними – галицького, в тому числі і Чортків, Бучач та Підгайці. 400 років тому, у 1616 р. Ян Гольський помер, невдовзі після цього наше місто змінило власника. Але це вже інша історія, якій передувала авантюра, коштовності, військова облога, а однією з головних дієвих осіб була, звичайно … жінка. Шерше ля фам…

Ярослав Дзісяк, історик.

One Response

  1. WhiteCroat

    Цікаво як ляхи відмічали чергову річницю перемоги козаків Б. Хмельницького у Битві під Жовтими водами над войском Речі Посполитої, 16 травня 1648 ??? На жаль ми “шануємо” тыльки колоніальну історію….а власну нищимо….З дозволу влади знесли будівлю «Народного дому» більш відому пересічному громадянину як “магазин №16” яку заснував громадсько-політичний діяч, доктор права А. Горбачевський…. цікаво чому ніхто на цей випадок вандалізму не відреагував хоча би у змі???