Вчора, 30 вересня, в Чортківській центральній районній бібліотеці відбулися урочистості з нагоди 70-ліття з часу заснування закладу.

На урочистостях були присутні народний депутат України Олег Барна, депутат та голова бюджетної комісії Тернопільської обласної ради Олександр Стадник, заступник голови районної ради Любомир Хруставка, заступник голови РДА Іван Віват, керуюча справами райради Тетяна Яблонь, начальник відділу культури і туризму РДА Галина Чайківська, директор РКБК ім. Катерини Рубчакової Йосипа Овод, Білівсьський сільський голова Володимир Шматько, бібліотечні працівники, представники місцевих ЗМІ, читачі.
Щемно стає на серці від того, що це свято припало на 30 вересня, коли у всьому світі відзначають День бібліотек, і представники влади не забули, а привітали колектив центральної бібліотеки, якому у цей непростий час, будемо відверті, живеться несолодко. Ювілей став доброю нагодою, щоб підвести підсумки минулого, дати оцінку сьогодення і зазирнути в найближче майбутнє.
Олександр Стадник подякував співробітникам книгозбірні, відзначивши їх роль у навчанні молодого покоління, і вручив грамоти голови обласної ради Василя Хомінця і депутатського корпусу облради директору ЧЦРБ Оксані Колівошко та бібліотекарю зі Звиняча Галині Шкрибайло.
Працівники будинку культури, чортківські діти, колеги-бібліотекарі, активні читачі бібліотеки дарували бібліотеці-ювілярці слова глибокої вдячності, музичні та віршовані вітання.
Усі присутні здійснили невеличку слайд-подорож в історію бібліотеки і побачили, що 70 років життя центральної бібліотеки вмістили дуже багато подій.
Але усі досягнення бібліотеки були б неможливі без творчої наполегливої праці колективу сьогоднішніх працівників центральної бібліотеки. Сучасних, креативних, прогресивних, чудових… і витривалих.

DSC_0189

DSC_0182

Довідка
Дорогоцінним надбанням кожного народу є, без перебільшення, книга. Саме так. Адже у кожному аркуші книги причаївся дивосвіт чаруючої душі багатьох поколінь та їх думок і прагнень. А усе це укладає нашу історію, і звідси – стає нетлінним скарбом для майбутніх поколінь.
Надзвичайно багато ми пов’язуємо із книгою. У окремих з них простежується і висвітлюється крізь темряву віків національно – культурний та просвітницький рух на нашій славетній галицькій землі кінця ХУІІІ та початку ХІХ сторіччя. Книги пам’ятають, як у хатах-читальнях відроджувався дух українства, його автентичність і самобутність. Сюди вечорами після щоденної праці приходили і старі, і малі, юрмилася молодь у сподіванні ще і ще раз поринути у світ книги, почерпнути для себе мудрість і збагатитися нею. Невеличкі зібрання книг у хатах – читальнях робило свою добру просвітницьку справу. Зростало коло читачів, ширилося коло свідомих українців – патріотів, корті пізніше уславили історію України своїм нескореним духом, інтелігентністю і самопожертвою.
Чимале значення для становлення передової думки галичан мали приватні книгозбірні. На той час, спраглий до знань і здебільшого самоосвіти, себто – кінець ХІХ – початок ХХ століття, свої приватні бібліотеки у нашому місті утримували Гієрокім Садовський, котрий був власником міста, Гнат Федчишин – учитель, отець Павло Дубинський – священнослужитель, Рудольф Зайценгер – лікар та Антон Свінчевський – адвокат.
Перша світська бібліотека, розрахована на широкий загал читачів, на теренах Чортківщини була створена у 1897 році. Це була міська бібліотека, і діяла вона у приміщенні, в якому сьогодні знаходиться Чортківський інститут підприємництва і бізнесу Тернопільської академії народного господарства (ТАНГ). Варто підкреслити, що ініціатором створення даної книгозбірні було товариство ’’ Просвіта’’, котре активно діяло на теренах Галичини. Так визріла перша українська бібліотека, а згодом одна по одній зафункціону-вали ще й польська і єврейська. Чималих сил довелося докласти просвітянам до створення бібліотечних осередків у навколишніх селах. Особливою активністю посвідчили своє функціонування бібліотеки сіл Ягільниці, Палашівки та Білобожниці.
Варто відзначити, що до Першої світової війни і у роки ЗУНР у нашому місті зродилися ще нові книгозбірні. Своїм виникненням вони позначили 1911, 1913 та1917 роки і створювалися при різних товариствах.
Наша центральна районна книгозбірня була створена у червні 1945 року. А у січні 1979 була проведена централізація мережі масових книгозбірень, котра об’єднала у ЦБС 66 бібліотек району. Нині центральна бібліотека є методичним центром для книгозбірень Чортківщини. Очолює організаційно-методичне керівництво бібліотеками методично-бібліографічний відділ. Саме він здійснює роботу із аналізу діяльності сільських бібліотек та надання їм методичної допомоги, а також вносить пропозиції щодо віднайдення правильних шляхів покращення бібліотечної роботи, координує діяльність бібліотек інших відомств.
Але на цьому бібліотечні установи у нашому місті не завершуються. Бо окрім центральної в Чорткові діють міська бібліотека для дорослих, дитяча бібліотека, у Залізничному мікрорайоні міста знаходиться районна дитяча бібліотека.
Сьогодні бібліотеки району – рушій культурних надбань та історичної правди. Багато роблять книгозбірні централізованої бібліотечної системи для відродження імен наших видатних земляків, історії рідного краю і взагалі – української духовної культури, допомагають своїм читачам прилучатися до джерел духовності нашого народу.

70rokiv