Етномайстерня «Куферок», що «прописалася» наприкінці цьогорічного липня у Чорткові, на розкриллі стежок, второваних до духовної співпричетності зі святинями, чимраз відчутніше полонить настійною розчахнутістю до творчих майстерень митців розмаїтого штибу.

Цього разу представник сильної половини мистецького подружжя господарів «Куферка», художник Володимир Шерстій, зачудовано провадив згромадження творчих особистостей краю і просто небайдужих присутніх місцинами, де вмовкла у величавій застиглості сивина століть. Репрезентувалася експозиція, позиціонована Національним заповідником «Замки Тернопілля», відтворена чутливими мазками майстрів пензля мало не всієї України саме тут, у нас на Тернопільщині. Як зауважив на зачин розмови п. Володимир, всі живописні полотна створені на пленері, зорганізованому власне заповідником у 2009 році.

Чому ж все-таки Тернопільщина? Пояснення просте й приємне: за різних епох свого розвитку наша земля проросла 46-ма (!) замками та фортецями: це – одна третя всіх замкових споруд в Україні. Простуючи експозицією, господар «Куферка» поціновував у слові мистецькі змаги художників Володимира Воронюка, Віктора Гвоздинського, Андрія Гульовського, Володимира Магінського, Леонтія Гринюка, Юрія Кирилюка, Теодорія Салія, Миколи Карпова з Вижниці, Рівного, Львова, Чернівців, Севастополя. Чималий інтерес викликали роботи нашого земляка-чортківчанина, а нині львівського художника, викладача тамтешньої академії мистецтв Бориса Яворського. Людність полонили майже опоетизовані в обрамленні мальовничої природи рідного Надзбручанського краю фортифікаційні споруди (або їх рештки), а також церкви, костели в Микулинцях та Теребовлі, Вишнівці та Збаражі, Язлівці, Скалаті та Золотому Потоці. Умістила експозиція і студентську роботу господині «Куферка» Ірини Вербіцької – «Чортківський замок». За датою створення вона, безперечно, випадає зі згаданого контексту, проте поповнює прогалину щодо присутності в експозиції замку власне чортківської землі: художниця не поскупилася на домінуючі ясні фарби, немов прорікаючи споруді світлу майбутність.

Якраз такий наголос – щодо приведення Чортківського замку до пуття – зробив у бесіді з присутніми заступник голови райдержадміністрації з гуманітарних питань Іван Стечишин, з приємністю констатувавши презентацію експозиції у День української писемності та мови. Заступник голови районної ради Любомир Хруставка провів аналогію  щодо ставлення до пам`яток старовини в Україні та сусідній Польщі, де йому нещодавно випало побувати з дружньою місією. Поціновувала значення такого перегляду й просвітянка Анна Савка. Подякувавши за «занурення в історію», пообіцяв на майбутнє виставити в «Куферку» власні роботи митець Олег Блажків; наголошував на потрібності творчої галереї митець за фахом, Горішньовигнанський сільський голова Борис Гевко. Вміло підвів мистецьку риску під побаченим-почутим і місцевий художник-графік Степан Шевчук.

 Анна БЛАЖЕНКО