Сьогодні зранку зателефонував до мене чортківський достойник Андрій Мельничук, який перебуває далеко від дому, і стурбованим голосом попросив, щоб я через сайт «Золотої Пекторалі» закликав жителів Чортківщини і керівників району проявити милосердя – потрібно усі сили направити, поки не пізно, для того, щоб спасти від замерзання лелек, бо ця страшна трагедія відбувається не де-інде, а у нас на очах. 

І справді, шановні краяни, керівники району, приватні підприємці, зараз вкрай потрібна ваша допомога. На наших очах замерзають сотні лелек, що повернулися після зимування у заморських країнах додому. Лелек ще можна врятувати, коли їх, знесиленех, обмерзлих (їм намокли крила і вони не можуть летіти), забрати додому, відігріти та відгодувати. Нині почув від якогось незнайомця  розповідь про те, що плачуть лелеки, як люди: «Серце від такого видива захлинається до болю і сліз».

   Біля 10. 00 год. я отримав електронною поштою  повідомлення від голови ЕГО «Зелений світ» Олександра Степаненка. Зокрема, Олександр Михайлович сповістив таке: «Звертаю увагу на те, що сьогодні вранці було мінус 15, вчора – мінус 10. У місті багато лісових птахів: дрізд чорний, чикотень, омелюх, снігур. Їхні життєві ресурси вичерпані довгою зимою, а тому їх  обов’язково треба підгодуват­и!!!Завантажуй­те у годівницю універсаль­ний набір: несолене та несмажене насіння (синиці), несолене сало (синиці), подрібнені­ сухофрукти­ та родзинки (дрозди), горобину (дрозди, снігурі), пончики або оладі,смажені на олії (не замерзають­ і їх всі подзьобают­ь), ну і сир можна давати, якщо не шкода.
Особлива загроза висить над шпаками – вони теплолюби. Годівницю бажано винести подалі від будинку – на підвіконня­ вони не хочуть сідати, або накидати харчу на компостну купу (варені фрукти, ягоди та овочі, недогризки­ від яблук, наприклад)­.
Якщо маєте компостну купу, розгорніть­ її вдень, коли нема морозу – птахи там самі щось знайдуть.Ну і проблема з лелеками. Минулої неділі я був у Бердо, сьогодні -на Сереті у місті та на білецьких ставках. Не бачив їх, але мойву залишив. Вони на більших водоймах можуть сидіти.   Телефонував приватним підприємцям Білевичу і Рудзіку, аби вони дали вказівку своїм працівникам – наглядати за ставками. Попрсив Миколу Крупу, щоб він звернувся до людей з ТМР, нехай дивляться вздовж водойм і якщо щось побачать тривожне, то роблять дієві кроки. Своїм знайомим у Джуриніприпоручив також, щоб вони пішли подивилися­ у поле…. До заступника голови райради Любомира Хруставки поки що  не можу додзвонити­ся (мабуть,  пішов у церкву), було б добре, аби він дав усне розпорядження сільським головам….

   Слід пам’ятати: якщо птахи пасивні, стоять на одній нозі і не реагують на наближення­, то краще їх забрати у приміщення­. Якщо відходять і відлітають­, не наближатис­я (не виснажуват­и їх додатково)­, а просто лишити десь біля незамерзло­ї води рибу  (рекомендую­ мойву, або вчорашню котлету).

   А колеги з «Погляду Тернопільського» також забили тривогу. «На річках Тернопілля замерзають лелеки, допоможіть, чим можете!», – з таким поханням звернулася до них тернополянка Ольга Прохоренко. Вона повідомила, що на водоймищах області гуртуються десятки голодних лелек. Якщо їх не підгодувати – вони загинуть. Дівчина каже, що мешканці сіл здебільшого навіть не здогадуються, що поруч з їхніми помешканнями птахи потребують допомоги.

   -Найкращий момент надати їм допомогу – підійти до них з їжею – вони уже навіть не втікають, а лише відходять на кілька метрів, забрати додому на деякий час. От на Львівщині селяни навіть забирали обледенілих лелек додому. Ми розмовляли з деякими мешканцями нашої області –більшість навіть не знає, що на річки чи болота їхнього села уже прилетіли лелеки, – каже Ольга.

   Тернополянка повідомила, що бачила три десятки лелек на річці Серет, між селами Івачів та Плотича. Також біля села Колодне, Курники, на водоймищах м.Кременець. Вона звертається до усіх, хто має можливість, їхати на пошуки голодних та змерзлих птахів, а мешканців сіл та містечок обстежити водоймища біля своїх населених пунктів.

   Ольга Прохоренко розповіла «Погляду», чим годувати лелек:

   -Варена картопля, мойва, оселедець, розмочений, або принаймні сухий хліб, несолене (або відмите від солі) сало, шкірки з варених кур. Також можна безкоштовно брати для птахів риб’ячі нутрощі в продавців на ринку.

Дівчина наголошує, що класти їжу на землю не варто – її одразу ж замітає снігом.

   – Підгодовуємо таким методом: сітку з цибулі розрізаємо навпіл і робимо два мішечки. Їх вішаємо на гілки кущів, або на метрові палки, встромлені в землю. Сало можна нанизувати на міцну нитку («дарничанку»), як тараньку, і також підвішувати.

   Як повідомляють тернополяни у соцмережах, лелеки замерзають і біля Скалату та приблизно на 20 кілометрі від Тернополя по трасі до Чорткова. Також  біля траси Зборів – Козова, поблизу с. Калинів (близько 7 км. від даного села) оселилась зграя диких гусей (10 шт.), які потребують допомоги.