Засідання Верховної Ради України (другої сесії сьомого скликання) зібрало перед екранами телевізорів чимало чортківчан, тому що до порядку денного пленарного засідання  було внесено проект Постанови про віднесення міста Чортків Чортківського району Тернопільської області до категорії міст обласного значення (проект з поданням Комітету надано 14.05.2013). Проте і до сьогодні питання залишилося не розглянутим, тому що на вимогу фракцій “Батьківщина” і “УДАР” у засіданні ВР України було оголошено перерву для проведення консультацій. Під час перерви народні депутати з опозиційних фракцій заблокували президію і трибуну для виступів, склали на трибуну свої примірники Щорічного послання Президента України до Верховної Ради України про внутрішнє і зовнішнє становище країни. Через політичні баталії чортківчани продовжують чекати розгляду питання, яке стосується рідного міста.

Ірина Зенчак-Гулька: Що спонукало міського голову м.Чорткова Михайла Вербіцького ініціювати віднесення очолюваного населеного пункту до категорії міст обласного значення?.., – запитуємо особисто у нього в коротких перервах між прийомами громадян.

Михайло Вербіцький: По-перше, мета здобути статус міста обласного значення виникла ще за попередньої моєї каденції, – розповідає мер Чорткова. – Була проведена колосальна робота, в процесі якої визначено перспективи та реальні зміни в сторону покращення життя мешканців міста. Якщо згадати історію Чорткова, то в післявоєнний час місто уже мало статус міста обласного значення. За теперішньої каденції, враховуючи волевиявлення територіальної громади міста, висновок постійних депутатських комісій щодо віднесення м. Чорткова до категорії міст обласного підпорядкування у відповідності до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Указу Президії Верховної Ради Української РСР «Про порядок вирішення питань адміністративно-територіального устрою Української РСР» № 1654-X від 12.03.1981 р. вісімнадцятою сесією шостого скликання від 19 березня 2012 року № 460 було одноголосно прийнято рішення про звернення Чортківської міської ради до Верховної Ради України з клопотанням про віднесення м. Чорткова до категорії міст обласного підпорядкування; просити Чортківську районну раду та Тернопільську обласну раду підтримати клопотання Чортківської міської ради про віднесення м. Чорткова до категорії міст обласного значення. Чортківська районна рада і Тернопільска обласна рада прийняли позитивні рішення, тепер – черга за Верховною Радою…

І. З.-Г.: Михайле Володимировичу, не можна заперечувати, що чинний адміністративний устрій в Україні створює не найсприятливіші умови для розвитку місцевого самоврядування. Інерційний бюрократичний механізм ухвалення рішень значно знижує ефективність місцевої влади у вирішенні проблем громади, обмежує можливості впровадження пропозицій «знизу» та ймовірність виникнення таких взагалі. Ви погоджуєтесь зі мною?

М. В.: Так, заплутана схема управління коштами у бюджетах різних рівнів, так званий «формульний» метод часто неспроможні раціонально розподілити їх відповідно до економічних потреб того чи іншого населеного пункту. Формульний метод підходить для маленьких міст. Чортків – найбільший районний центр на Тернопільщині, який має вагому історико-культурну спадщину і значний економічний, інвестиційний та інфраструктурний потенціал. Тому для громади міста винятково важливо мати змогу оперативно вирішувати всі управлінські питання, розподіляти майнові ресурси, регулювати вектор свого розвитку самостійно. Перебуваючи у складі Чортківського району, місто та міська рада є в деяких питаннях залежними від ради районної, чиї інтереси не замикаються на колі міських питань, а значно розширюються проблемами решти населених пунктів. Коли розглядати думку окремих осіб про нібито відділення Чорткова від району в разі присвоєння статусу обласного значення, то вона є абсолютно хибною. Мова йде лише про те, що для Чорткова це був би хороший поштовх уперед, а це, вважаю, повинно тішити усіх, хто мешкає в місті…

 І. З.-Г.: Ви, пане голово, є головним претендентом на підвищення статусу міста і це питання особисто лобіюєте, чи не так?

 М. В.: Чортків є другим містом за кількістю населення після Тернополя та містом регіонального впливу. Це один з населених пунктів Тернопільської області, який має власний статут територіальної громади та генеральний план міста, який визначає перспективи розвитку населеного пункту, стратегічний план розвитку міста. Чортків – це перше місто в області, яке ввело місцевий податок на нерухомість. Зазначу, що в Україні єдина Тернопільська область не має міста обласного значення. Західні інвестори не можуть зрозуміти, що міська рада повинна погоджувати питання особистої компетенції з районним керівництвом – в світі таке не практикується… Якщо на даний час місто отримує 25 % прибуткового податку, то при отриманні статусу міста обласного значення – отримуватиме 75%. Це дасть змогу збільшити надходження до загального фонду бюджету та вирішити ряд нагальних проблем в місті.

Як бачимо, місцева влада зробила чимало кроків щодо збільшення надходження до бюджету. При підвищенні статусу бюджет міської ради зросте у 2-2,5 рази. Чим більше в області буде міст обласного підпорядкування, тим краще, тому що вони отримають фінансування напряму. В народі кажуть: чим більше посередників, тим менше прибутку. Таку ж картину ми спостерігаємо на сьогодні. Фінансування йде зі столиці в області, з областей – у райони, а з районів – у районний центр. Натомість район те, що мав, те і буде мати. Якщо депутати Верховної Ради підтримують дане питання, життя міста стане більш змістовним і  насиченим. До такого статусу ми йдемо довго. В цьому процесі були задіяні  багато людей, часто свідомо чи ні, ініціатива блокувалася, але ми – ті, хто очолив ці процеси  і поклав на свої плечі цей нелегкий тягар, йдемо до мети  впевнено і наполегливо. Вірю, все получиться. Вдячний за розуміння керівництву Чортківської райдержадміністрації, Чортківської районної ради, депутатським корпусам міської, районної та обласної рад, окремим депутатам Верховної Ради – вони усі ґрунтовно вивчили поточний стан справ району і міста, дали об’єктивну прогностичну оцінку його переконфігурації, вказали найоптимальніші шляхи подальших кроків, а ми, в свою чергу, розробили комплекс конкретних заходів для досягнення поставленої мети.

Спілкувалася Ірина Зенчак-Гулька.

One Response