У Чорткові тільки 2010 року відкрито пам’ятник полеглим на Афганській війні, на якому викарбувано слова: «Забрала нас страшна війна. З слізьми тремкими на граніті розквітли наші імена, журба розсіялась по світу…»
Через пекло Афгану пройшло понад 1700 наших земляків; 48 хлопців не повернулися додому, двоє пропали безвісти, 46 стали інвалідами.Понад двадцять років тому учасник бойових дій в Афганістані, головний редактор журналу «Золота Пектораль», кавалер ордена «За заслуги» третього ступеня Володимир Погорецький, який волею долі, як і тисячі інших українських хлопців, ніс тягар війни, у тяжку хвилину невимовного болю присягнувся перед Святою Богородицею, якщо виживе, спорудити пам’ятник прослави Пресвятій Матері Божій і полеглим солдатам. Цей задум допомогли йому втілити в життя бойові побратими на чолі з головою районної організації воїнів-«афганців» Михайлом Заблоцьким, жертводавці та меценати, всі люди доброї волі й чистого серця. Одним із елементів меморіалу стало скульптурне зображення Богородиці, яка покриває омофором пораненого солдата.
Довгих п’ять років тривали роботи, збір коштів. Нарешті – відкриття. У Чортків з’їхалися воїни-побратими з багатьох областей України.
Учні шкіл міста, яким, дай Боже, не знати війни, стояли живим коридором, тримаючи у руках портрети загиблих героїв, із яких дивилися зовсім юні, майже дитячі обличчя.
Після освячення священиками різних конфесій пам’ятника та каплиці до громади звернувся голова райдержадміністрації Ярослав Стець, зазначивши, що цей пам’ятник – не тільки шана загиблим, а й нагадування живим про трагедію війни, засторога не допускати збройних конфліктів.
На урочистості було запрошено й батьків, чиї сини поклали голови у цій війні: матір Олександра Дмитрієва (загинув 17 лютого 1984 р.) зі Свидови та батька Ярослава Пліщука (загинув 9 вересня 1984 р.; посмертно нагороджений орденом Червоної Зірки; його іменем названо вулицю рідного села) із Білої. Не стримати гірких сліз, не втамувати біль, коли батьки згадують своїх загиблих дітей.
Голова Тернопільської обласної організації УСВА Віктор Місько вручив Почесні грамоти ветеранам-«афганцям» і високі нагороди: медаль «За заслуги» третього ступеня – Т. Сушку, медаль «За заслуги» першого ступеня – Л. Підручному, медаль «За звитягу» – М. Чорнію.
Голова районної спілки воїнів-«афганців» Михайло Заблоцький від імені членів організації вручив поіменні подяки всім тим, без чиєї допомоги неможли¬вим було б спорудження пам’ятника.
Після завершення церемонії відкриття пам’ятника у районному будинку культури відбувся концерт лауреата міжнародних і всеукраїнських конкурсів патріотичної пісні – гурту воїнів-«афганців» «Долг».
Нехай швидше загоюються рани – і від куль, і від образ, бо, як співається у пісні: «…лягла осколком в серці фраза: «Я тебе туди не посилав». Не посилав?! Наші солдати не обговорювали накази, вони були віддані присязі, стійко виконуючи свій інтернаціональний обов’язок. Нехай же із пам’яті воїнів-«афганців» зітреться ота гостра, несправедлива, болюча фраза, і ніколи не знають війни наші діти.
Тетяна ЛЯКУШ.