19 листопада у Мармуровій залі Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича київська студія «Віател» за ініціативи та активного сприяння ректорату нашого навчального закладу презентувала частину документального серіалу «Гра долі» – “Vаlse Brillante” – ця серія повністю присвячена постаті Ольги Кобилянської. Режисер-постановник – Заслужений діяч мистецтв Василь Вітер, ведуча – Наталія Сопіт, продюсер фільму – Галина Криворчук. Фільм уже бачив не тільки український глядач, але і зарубіжний – “Vаlse Brillante” демонструвався в Празі, в Домі національних меншин, вперше фільм презентований українському глядачеві 18 квітня цього року в Будинку кіно в Києві.
«Долі постатей такого масштабу не залишають байдужими, Ольга Кобилянська, поза сумнівом, велика дочка свого народу, і ми пишаємося тим, що саме буковинська земля дала світові таку геніальну письменницю», – звернулася до присутніх проректор з науково-педагогічної роботи з питань навчально-виховного процесу Тамара Марусик. Перегляд фільму тільки підтвердив вступні слова Тамари Володимирівни – Ольга Кобилянська постала перед глядачами в усій благородності жінки-митця, інтелігентної панни, яка не залишала байдужим нікого, хто мав честь з нею бути знайомим особисто.
«Як чотирикласна освіта дала світові геніальну письменницю такого масштабу, – для мене, зізнаюся, досі загадка, – зауважує режисер-постановник фільму “Vаlse Brillante” Василь Вітер. – По правді сказати, ми ще й досі не відкрили для себе Кобилянську до кінця, ця непроста жінка ще має що сказати читачеві та історії. “Vаlse Brillante” – частина багатосерійного серіалу «Гра долі»: ми вже відзняли фільми про Богдана Хмельницького і Василя Стефаника, всього розкрили 58 творчих біографій і відзняли 89 фільмів».
Змалювання непростої особистості на тлі рідної їй історичної епохи – саме це головна концепція проекту. Адже іноді відповіді на біографічні питання митців найкраще дає сам час, який їх породив. Проте Ольга Юліанівна і в цьому особлива. Вона, які її героїні, значно випередила свій час.
“Vаlse Brillante” показує Ольгу насамперед жінкою, особистістю, яка вимальовувала всі відтінки жіночої душі, любила до самозабуття, бо інакше не вміла, і вже зовсім дорослою жінкою звірялася найдорожчому серцеві чоловікові, що так і не знала цілунків. Гордовита панна, яка була легка в танці і мудра в бесіді, полюбляла верхову їзду і гори Кімполунгу, а ще мріяла написати “Vаlse Brillante” – новелу, присвячену Осипові Маковеєві – їй вірилося, що він зуміє надихнути, і їй напишеться. Проте це стало лиш мрією – спочатку солодкою, а згодом – з чимраз помітнішим присмаком гіркоти…
Іванна СТЕФ’ЮК