Сніг – це не лише звичне явище природи, це ще сакральний, мінливий твір. Сніг на скронях … Старість приходить раптово, як сніг. Перший сніг, як перша любов … «Ми ліпимо своїх кумирів зі снігу та плачем, коли вони тануть». На Україні кажуть: сніг у полі – хліб в коморі. Буде сніг, буде й білий хліб. Те, що сніг ховає, сонце відкриває.
Сніг – найскладніший тип опадів. Сніг – син сонця… У планетарному масштабі сніг нагадує величезне дзеркало-відбивач енергії Сонця. Змінюється дзеркало – змінюється життя. У Сибіру сніг іноді схожий на алмазний пил, а в Антарктиді його називають «кавуновим», завдяки водоростям сніг не лише червоного кольору, але і солодкий на смак. Лижники знають, що є «шампанський сніг», «кольорова капуста» і «картопляне пюре». Вони попереджають новачків: не їжте жовтий сніг …
Чому сніг скрипить? Скрипіння – шум від розчавлених дрібних кристаликів снігу. Окремо кожен з них видає звук, недоступний людському вуху. А «хор голосів» співає про таємниці природи…
Давай ми заспіваємо про те,
Що з’єднувало нас і наші мрії.
Якщо снігами серце замете,
То сонячна весна його зігріє!
Багато років свого інженерної життя я віддав визначенням снігового навантаження на покрівлі аварійних будівель. Зважував зразки снігу та пилу, вираховував, який їх обсяг виявиться критичним для тієї або іншої конструкції. Скільки покрівель вдалося врятувати буквально за годину до обвалення тільки тому, що прямо з мостових кранів під покрівлю були підведені внутрішні опори, які взяли на себе тягар від кучугурів снігу та пилу! Але як підвести внутрішні опори людині в „аварійні” хвилини його життя? У воєнні дні? Бо люди і держави, як будівлі і споруди, тріщать і дають осадку, покриваються іржею, і проламуються під товщею снігу – снігу-страху, снігу-сумнівів, снігу-образ… Для мене сніг – багатоплановий символ. У Бальмонта є рядки: «Сто зим в зимі …». У Блока: «Чорна нитка під снігами гуде».
Сніг буває трагічним, аварійним, підступним, особливо коли змішується з пилом. Тоді він проламує покрівлі будівель і споруд. У далекому 1986 році, коли я працював керівником групи з обстеження аварійних об’єктів, газета «Известия» опублікували мої роздуми: «Під снігом сталь кричить» … Статтю я написав, після того як об’їхав майже весь Радянський Союз, обстежуючи аварійні споруди. В Алма-Аті, на високогірному катку Медео, навіть взимку ми купалися в снігу. А в Норильську навесні відморозив руки.
У моїй колекції аварій і катастроф дуже багато описів розгулу снігової стихії. Знаменита «снігова буря 1888» в Америці, коли загинуло понад 400 осіб. Одна з найжорстокіших зим на пам’яті людства скувала весь Європейський континент в січні і лютому 1956 року. Близько 1000 людей загинули в результаті тривалих холодів і сніжних буревіїв. Бурі налітали з Сибіру і огорнули Європу від Норвегії до Середземного моря частими, паралізуючими життя сніговими буранами. Вперше за багато років Французька Рив’єра побачила сніг, вперше за всю історію сніг охопив райони Північної Африки.
Навесні 2013 року в багатьох містах планети випав небувалий, небачений за всю історію спостережень, сніг. Був побитий столітній рекорд. У Києві під кучугурами звалилася одна із залізничних платформ. На місто впало 40 мільйонів тонн снігу: за два самоскиди на кожного жителя. У 2013 році на сніг «списали» навіть обвалення покрівлі на Чорнобильській АЕС. У Москві згорів знаменитий ГІТІС, причиною пожежі назвали „таянье снігу”, який просочився в будівлю і замкнув дроти … Символічно: сніг погубив навіть «Державний інститут театрального мистецтва» …
Екстремальні погодні умови є прямим наслідком зміни клімату. Повені у Великобританії, Бразилії та Індонезії, посуха в США та Австралії, зливові дощі в Пакистані та снігові бурі в Японії – ці події пов’язані між собою і явно, і таємно … По суті, весь світ переживає водний і «сніжний стрес» …
Парадоксально, але взимку холодно головним чином від народженого холодом снігу. Сніжне покривало, яке рятує від морозів рослини і тварин, насправді – в масштабах всієї Землі – надовго ізолює від сонячних променів великі території. Снігове навантаження планети впливає на життя в усіх куточках світу …
У 1611 році німецький астроном І. Кеплер опублікував твір «Новорічний подарунок, або про шестикутний сніг». Там він говорить про форми сніжинок, замислюється над питанням: «Чому сніг шестикутний?» І відповідає сам: «Річ ця мені ще не відкрита». У наш час фахівці кажуть, що їм доводиться повторювати цю відповідь Кеплера.
У всі часи сніг надихав багатьох вчених, філософів, художників, поетів. В одному з найхолодніших місць Китаю в місті Харбін була зведена найбільша у світі скульптурна композиція в рамках міжнародного фестивалю «Лід і сніг». Композиція була присвячена Олімпійським іграм, вона відображала образи місць, в яких проходили Олімпіади: французькі собори, афінський Акрополь, російські церкви, британський Стоунхендж і головні китайські палаци. Вночі споруда заввишки 34,5 метра і довжиною 197 метрів підсвічують різнокольоровими прожекторами.
Сніг відіграє особливу роль в історії Росії. Згадаймо повстання декабристів 1825 року. Або лютневу революцію 1917 року. Взимку 1941 «сніг і мороз» фактично врятували Москву від падіння, а в 1943 допомогли здобути перемогу у Сталінградській битві. Росія – найбільша снігова країна в світі. Тут на кожну людину, тільки за одну зиму, доводиться більше тисячі тонн снігу … В середньому. Тому що, наприклад, в Астрахані і Якутську щорічно буває два заметільних дня, в Іркутську і Москві – 11, а в Казані і на Камчатці –36. Іноді здається, що сніг впливає на „політичний холод” Росії. В кожному куточку України свій рахунок хуртовинам, своє „снігове” навантаження.
У Японії з води нині примудряються робити навіть пальне для автомобілів. Поки це дорого. Все одно що сир добувати з вареників. І тим не менше, якщо технології будуть удосконалені, то сніг стане стратегічним ресурсом для опалення … І його будуть купувати-продавати на біржах, як нафту… Сніг стане золотим…
Якщо людина на 90% складається з води, то скільки у неї в душі «снігу»? Кажуть: хто живе надією, той танцює без музики, навіть взимку відчуває сонячне проміння. Свого часу я просив багатьох своїх знайомих дати три епітета до слова «сніг».
Сніг – мінливий, магічний, крилатий, променистий, блискучий, білявий, таємничий, вічний, різнобарвний, божевільний, душевний, врожайний, поетичний … Сотні, тисячі епітетів – характеристик не снігу, а людей, які виголошують ці слова … Колекція відповідей друзів і знайомих допомогла зробити важливий висновок: «малюючи сніг», люди розповідали про свій душевний стан, про наболіле, зараз – про мир і війну….
Істина – дочка часу. Запам’ятав слова: перемога не сніг, сама на голову не падає!..
Твої дощі – мої дощі!
Твої сніги – мої сніги!
Ділили ми і радощі і горе!
Твої вогні – мої вогні!
Вони в тобі, вони в мені!
І темні, і ясні стежини долі!
Михайло Арошенко, поет, автор серії книг «Енциклопедія капіталів» (Дніпропетровськ, Україна)