На відміну від старших поколінь, які за часів окупацій та визвольної боротьби українських патріотів з великим трепетом душі глибоко шанували українські символи, покоління, що виросло в часи радянської влади, не шанувало чужої символіки і не вміє шанувати своєї.

З приводу мовленого хочу навести кілька документів – свідчень діяльності «Просвіти» с. Стара Ягільниця у 30-40-х рр. XX ст. Голова «Просвіти» Гринь Біловус і секретар Яків Гордій 28 жовтня 1931 року просять «світле староство в Чорткові на налагодження концерту сільських аматорів власного хору» і подають програму, в якій перелічено 21 пісню. Перша – «Ой у лузі червона калина». Закінчувався концерт гімном «Ще не вмерла Україна». Жодна пісня не була викреслена цензором.

9 і 16 лютого 1936 року проведено свято Крут. Було виголошено вступне слово і реферат про бій під Кругами. Звучали пісні, а під кінець – «Наш гимн». Червоним олівцем цензор закреслив чотири пісні: «Хлопці, алярм» (автор Юліян Назарак з Черкавщини), «За Україну», «Не здавить нас» і «Не жаль тобі, земле». Пісні «Ой у лузі червона калина» і «Наш гимн» цензор не закреслив. Покійний оунівець Михайло Рижак свідчив, що під час виконання гімну «Ще не вмерла Україна» постерунковий Галушка і його помічник стояли струнко і два пальці тримали «під козирок».

І хоч українці були для ляхів «бидлом», зазнали пацифікації, Бригідок, Берези-Картузької, але це була держава європейська і елементи демократії по відношенню до українців в якійсь мірі існували. Зовсім інше становище українців було за Збручем, імперсько-азіатська Росія, а ще гірше більшовицько-кадебістська влада, за українські символи давала по 10 років ГУЛАГу або й розстрілювала.

Не знаю, як було надруковано вірш П.Чубинського «Ще не вмерла Україна» в журналі «Мета» у 1863 році. Але добре знаю, що у XX ст. завжди у публікаціях писали:

Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля,

Ще нам, браття-українці, усміхнеться доля.

Так співали наші батьки і діди, так співали наші повстанці, падаючи від ворожих куль.

А в незалежній Україні Верховна Рада, яка ніколи не була українською по духу, прийняла недолугий закон, яким спотворила смисл тексту і відсікла, дві строфи, бо далі пісня закликає стати за волю «від Сяну до Дону», чим може образити «братів- слов’ян». Де ви бачили чи чули українську пісню, тим паче гімн, з однією строфою і приспівом? Традиційно українська пісня складається переважно з трьох куплетів (строф) і приспіву.

Здавалось би, що нічого особливого не сталось зі зміною закінчення «а» на «и» у слові «Україна». Насправді ця зміна знижує ідейну гостроту речення: суб’єкт (Україна) стає його другорядним членом. Підчас співу «Ще не вмерла Україна, ні слава, ні воля» акцент падає на слово «Україна», слова ж «слава» і «воля» разом із повторюваним сполучником «ні», що переходить у підсилювальну частку, стверджують незнищенність України, піднімають дух і, гордість за рідну Батьківщину.

Щодо сполучення «браття-українці», то цілком зрозуміло, що склад Верховної Ради, де справжніх українців незначна частина, такого прийняти не може. Вони навіть скасували графу «національність» у паспортах. Виявляється, що є й такі депутати, що мають подвійне громадянство.

Аргументація про те, що текст гімну приведено до оригіналу вірша П.Чужинського, не є підставою, щоб виправляти те, що створив народ. Адже кожна пісня, переходячи з уст в уста, змінюється», удосконалюється, шліфується, тому вона виражає погляди і думи народу. Наприклад, вірш Л;Глібова «Журба» став народною піснею «Стоїть гора високая» з деякими змінами Тексту або «Чуєш, брате мій» Б.Лепкого. Як відомо, П.Чубинський за дуже короткий час склав свого вірша. Отож, народ його удосконалив. А волю народу треба поважав. А згадаймо, як туго приймали закони про українську символіку! Особливо впирався Сан Санич (Мороз). У січні 1992 року прийняли тільки музику М.Вербицького, а на текст оголосили конкурс. Але ні один Поет не посмів заперечити гімн «Ще не вмерла Україна». Тоді тов. Мороз запропонував свій вірш, але ніхто його до уваги не взяв. А лише у 2001 році Верховна Рада затвердила цей куций спотворений текст.

Тому не гріх порушувати такий недолугий закон і співати повний, неспотворений гімн, як співали його протягом більше століття українці. Маймо на це право, бо ж ми наче у своїй державі.

Хочу лише додати, що у 1864 році пісню «Ще не вмерла Україна» виконували у хоровому опрацюванні в українському театрі у Львові, а в 1865 році на великому шевченківському святі в Перемишлі вона завершувала програму.

Від 1920 по 1939 рік на Західній Україні прапор був жовто-синій. Жовтий колір “символізував золоте сонце, а синій – голубу воду (Див. Кубійович. Енциклопедія українознавства, т. 1, стор. 33).ч . У комуністичній Україні вперше публічно гімн «Ще не вмерла Україна» заспівав хор «Гомін» Леопольда Ященка у вересні 1989 року на установчих зборах Народного руху України у Києві. Тоді ж прозвучав і духовний .гімн «Боже великий, єдиний». Заслуга хору “Гомін” і в поширенні патріотичної пісні «Ой у Лузі червона калина».

Цікаво, коли в наші часи заспівали гімн “Ще не вмерла Україна” публічно у Чорткові?

Я був дуже вражений, коли зазирнув до .підручника з української літератури і побачив там цей куций і спотворений Гімн України. То яка ж у нас влада? Мене дивує, чому мовчать учителі.

Звертаюсь до редакції з проханням надрукувати справжній і повний текст гімну «Ще не вмерла Україна». Хай наша молодь знає правду про наш Український Гімн.

         Роман КРИТЮК,

вчитель-пенсіонер

с. Стара Ягільниця

Гімн

«Ще не вмерла Україна»

               (Вірш П.Чубинського, музика М.Вербицького)

Ще не вмерла Україна,

Ні слава, ні воля,

Ще нам, браття-українці,

Усміхнеться доля.

Згинуть наші воріженьки,

Як роса на сонці.

Запануєм і ми, браття,

У своїй сторонці.

Приспів:

Душу й тіло ми положим

За нашу свободу.

Іі покажем, що ми, браття,

Козацького роду.

Душу й тіло ми положим

За нашу свободу.

І покажем, що ми, браття,

Козацького роду.

Станем, браття, всі за волю

Від Сяну до Дону,

В ріднім краю панувати

Не дамо нікому.

Чорне море ще всміхнеться,

Дід Дніпро зрадіє,

Ще на нашій Україні

Доленька доспіє.

Приспів.

А завзяття, праця щира

Свого ще докаже,

Ще ся волі в Україні

Піснь гучна розляже.

За Карпати відіб’ється,

Згомонить степами,

України слава стане

Поміж народами.

Приспів.