Три літери – УПА. У них вкладена ціла епоха нашої славної України. Це гордість і слава, честь нашої української душі, нашого багатостраждального героїчного народу, це геніальний талант воєнної стратегії наших славних командирів – від генерала Шухевича до простого бойовика, це взірець для всіх армій світу.

Яка дисципліна, яка мудрість, яка велика любов до свого народу, до України! Яка мужність, яке терпіння, на які страждання йшов кожний із числа свідомих українців! Це просто диво історії військового мистецтва, відвага і талант наших славних запорізьких козаків. Наприклад, Іван Сірко дав 100 боїв і жодного не програв. Виговський розбив під Конотопом кращі московські війська, хоч переваги були на боці Росії. “Бистрий” у білий день переодягнув сотню своїх хлопців на базарників. Хто з курми, хто з поросятами, а хто з телям… Під’їхали вони до НКВС Пробіжної і роззброїли гарнізон, випустили в’язнів, повісивши на казармах НКВС свій прапор. Ніхто з ворогів цього не сподівався, бо одні милися, другі пили, треті спали. І таких подвигів тисячі.
Один упівець приніс у “паспортний стіл” м. Чорткова перелік 26 прізвищ і сказав, що на них треба зробити паспорти. “Я не прийду, сказав, а прийде дівчина забрати їх. Не думай, пане-товаришу, жартувати з нею, бо буде ліквідована вся твоя сімя”. Це було у 1947 р. За три тижні паспорти для “лісових братів” були виготовлені.
Ось так, ні військкоматів, ні зброї, ні казарм, ні харчування, ні медикаментів, ні одягу, але при величезній підтримці народу і віри, любові до вітчизни могли існувати такі потужні групи, що у ворогів викликали жах. Цілі дивізії здавалися. УПА мала сильну розвідку. Було ліквідовано 11 генералів, у тому числі Ватутіна та польського генерала Свірчевського, начальника оборони Польщі, а також німецького Віктора Люце – одного з найближчих соратників Гітлера. Розлючений фюрер дав наказ у Білокриниці побудувати аеродром для військових дій з УПА у шумських лісах.
УПА провело 900 тисяч великих і малих боїв. Повстанці воювали і з Польською Армією Крайовою, і з німцями, і з росіянами.
Вороги посилали проти них цілі армії, танки, авіацію, артилерію, проте вояки УПА трималися мужньо.
Фронтовики не хотіли воювати з УПА, бо мали страх і заявляли: “Я був на війні, у мене вдома жіка і діти. Як маєте таке право, судіть, але не піду… Тоді Сталін кинув проти УПА відбірні війська НКВС. Окрім масової жорстокості та терору, “енкаведисти” вдавалися й до підлості, розповсюджуючи уколи, заражені хворобами туберкульозу, дизентерії, сифілісу… Проти УПА застосовували “Нептун 47”, на основі отруйного газу. Його доливали до горілки, молока, у їжу. Від дії препарату людина втрачала дієздатність і потрапляла до рук МДБ живою. Станом на 10 вересня 1949 року було використано 600 доз препаратів і з їх допомогою затримано 136 підпільників. НКВС організувало 2 спецшколи в Петербурзі і Смоленську, де готувалися “спеціалісти”, які тероризували український народ.
Безумовно, що в Українській Повстанській Армії були великі втрати, але вона постійно поновлювалася. Наші дівчата сотнями ставали у стрій. Вони не хотіли відставати від хлопців. Генерал Шухевич казав: “Я не можу вас взяти. У мене нема казарм, немає ніяких умов для вас. Вам потрібно кохатися і діточок народокувати”. Але вони не бажали повертатися додому. Тоді він дозволив їм бути зв’язковими і медсестрами. Деякі з них перевдягалися до невпізнання на хлопців. У випадку поранення виявлялося, що це дівчата.
Генерал Де-Голль, французький президент говорив: “Мав би я таку армію, як УПА, то в мене німецький чобіт не топтав би французьку землю”. Кеннеді, американський президент, сказав: “Принесіть прапор, герб і гімн України. – Став на коліна і промовив, цілуючи прапор: “Слухайте, який чудовий гімн, яка мелодія, які слова, який свободолюбивий народ. Нам треба у цього народу вчитися любити і брати приклад героїзму в них”.
За свободу Україна дуже дорого заплатила. Від Карпат до Колими, від Якутії до Кушки встелено кістками невинних дітей, матерів, батьків, бабусів і дідусів. Море сліз, крові, страждань й катувань, нелюдськіих мук… Свободу не дають, а волю не дарують. Їх треба брати силою. Україна має великий дар від Бога народжувати й утверджувати нових месників і героїв.
У 1941 році фашисти розстріляли 200 осіб, членів  ОУН. Арештували й Бандеру. Гітлер, коли розмовляв з Бандерою, запитував його: “Що ти можеш?”… “Я можу підняти до боротьби 2 мільйони бойовиків і без вас візьму Москву”. Гітлер наказав відправити його концтабору, де Бандера відбував покарання до закінчення війни. Для тих, хто лиє бруд на ОУН-УПА та Степану Бандеру я рекомендую цікавитися історичними фактами, зокрема почитати книжку про УПА, написану на свідченнях німецьких та радянських архівів. Її автор – Віктор Іздьо, 48 томів літопису УПА. Є ще сотні різних книг про повстанців. Ще живі свідки тих часів. Зокрема, пані Марія Штепа, яка перейшла всі тортури та муки. Перечитайте її книжки. З люттого 1944 до жовтня 1945 року повстанцям проведено 266854 бойових операцій. З’єднання Ковпака було послане на Україну не для того, щоб воювати з фашистами, а щоб жорстоко винищувати вояків УПА. Для того, щоб викликати ненависть до УПА, Сталін посилав головорізів з тюрем, зодягнутих у повстанську форму. Навіть після того, як УПА перестала чинити опір, вони все ще глумилися над українським народом.
Для тих, хто й далі свідомо роповсюджує міфи кремлівського агітпропу, хочу наголосити, що впродовж півстоліття вся шалена пропаганда проти бандерівців нічого окупантам не дала. Не дасть нічого і їхнім спадкоємцям, Там, де діяли бандерівці – народ співає про них пісні. А могили повстанців доглядають так, ніби там поховані святі мученики.
І взагалі, не кремлівським агітаторам говорити про жертви. Московський більшовизм знищив сотні мільйонів українців: розкулачення, запровадження колгоспів, голодомори, Чорнобиль, репресії…
А ідоли, які ще славлять комунізм, загарбницький мілітаризм, торжество ідей Леніна – недолугий анахронізм. Їх давно час прибрати із нашого життя.

Ярослав Маюк