Бойові дії на східних теренах нашої держави, спровоковані сепаратистко-терористичними угрупованнями за підтримки Росії, змусили керівництво України відновити строкову службу в армії. 17 лютого 2015 року Президент України Петро Порошенко підписав Указ «Про строки проведення чергових призовів, чергові призови громадян України на строкову військову службу та звільнення в запас військовослужбовців у 2015 році». На підставі цього Указу, а також Закону України «Про військову службу і військовий обов’язок», призову до українського війська підлягають громадяни України чоловічої статі віком від 20-ти до 27-ми років. Вісімнадцятирічні юнаки проходять медичне обстеження і після цього їм надається відстрочка від військової служби до досягнення ними відповідного віку.
Хочу вкотре наголосити, що солдатів строкової служби не відсилають в зону АТО. Ми постійно підтримуємо зв’язок з нашими призовниками, які служать у різних військових частинах по всій Україні. Хлопці підтверджують, що залишаються у місцях дислокації підрозділів. Підтверджують також, що повністю забезпечені обмундируванням, триразовим харчуванням та всім необхідним. Кажуть, що їм одразу ж виплатили дві мінімальні заробітні плати. Отже, як я вже говорив раніше, держава піклується про своїх воїнів.
Цьогорічний осінній призов, м’яко висловлюючись, йде з великими потугами. Незважаючи на те, що ніхто нікого не забирає на війну, як, наприклад, мобілізованих чоловіків, молоді люди все одно не хочуть служити в армії. Це з урахуванням, що армія своя, українська, а не СРСР як колись. Щоби не отримати повістку хлопці всіма способами уникають зустрічей з представниками військкомату. За місцем проживання їх теж знайти не можливо. Родичі часто проявляють агресивні випади на адресу військових, які приходять до них до дому з метою оповіщення призовника. Така поведінка є недопустимою, коли йдеться про виконання обов’язку захисника Вітчизни.
Ситуація з оповіщенням призовників ще більш-менш нормалізується у сільських населених пунктах. А ось у місті Чорткові – цілковита катастрофа. У місті потенціал призовників є аналогічним районному. Однак під час осіннього призову ми змогли призвати до війська… аж двох(!?) жителів Чорткова. І то це не легко вдалося зробити. Таке враження, що у Чорткові живуть не галичани, які споконвіків славились патріотизмом, а повністю байдужі до подальшої долі своєї країни люди. Це свідчить про відсутність патріотичного виховання, особливо молоді. Щоправда, у цьому напрямі працюють волонтерські та громадські організації, проте це не відбувається системно.
У великої кількості юнаків, які проходять медичне обстеження, лікарі виявляють захворювання притаманне людям п’ятдесятирічного віку. Більшість хлопців, на жаль, не придатні до військової служби. З десятьох осіб ми заледве призиваємо до війська трьох! Таке явище мене особисто насторожує і лякає, оскільки мова йде про майбутнє покоління, про здорову націю. А що ж ми маємо насправді? Про такі речі треба говорити голосно або, як мовиться, бити у дзвони.
На даний період правоохоронними органами за поданням військкомату розшукується близько 600 осіб призовного віку. До окремих призовників застосовуються крайні методи – примусовий привід до військкомату. На двох осіб буде порушено кримінальне провадження. Це дуже не популярні заходи, але ми змушені їх вживати з метою забезпечення Збройних сил України військовослужбовцями, які після строкової служби залишаться в запасі, здобувши військові спеціальності. Якщо ми хочемо миру – маємо готуватись до війни.
У відділенні комплектування Чортківського ОМВК, яке я очолюю, не прагнуть «гнати» план заради плану з приводу призову на строкову військову службу. Службовці відділення, до речі, хочу їм за це щиро подякувати, намагаються виважено та з повним розумінням ставитися до кожного призовника. Постійно спілкуємося з батьками юнаків, а також майбутніми солдатами особисто. Намагаємося задовольнити їхні побажання служити у вбраних ними родах військ. Головне щоби вони самі усвідомлювали, що від них залежить захист України.
Наступна тема – це контрактна служба у ЗСУ. Принагідно повідомляю, що на контрактну службу ми призиваємо громадян України віком від 18-ти до 40-ка років. Тепер на контрактників робиться основний акцент, оскільки є тенденція до створення в Україні професійної армії. Військовослужбовцям контрактної служби державою гарантується достатнє грошове забезпечення, а з січня 2016 року цілком можливе збільшення цих виплат у рази. З переліком посад контрактної служби можна ознайомитися у Чортківському об’єднаному міському військовому комісаріаті. Є вакансії як для чоловіків, так і для жінок. Приходьте, будь ласка, і ознайомлюйтеся, а ми вам допоможемо у будь-яких питаннях. Вакансії є у Тернополі, Бережанах, Чорткові та взагалі по Україні в цілому. Багато вакансій. Одне слово, ми зможемо забезпечити високооплачуваною роботою 100 і більше громадян за один раз. Чортківським ОМВК вже виконано планове завдання з призову громадян на контрактну військову службу на 70 відсотків. Гадаю, що справимося, бо люди приходять і зголошуються до війська. Відрадно, що погоджуються служити в армії демобілізовані учасники бойових дій. Вони вже мають військовий та бойовий досвід і зможуть поділитися ним з іншими.
І на закінчення хочу звернутися до жителів Чортківського, а відтак Тернопільського краю: пам’ятаймо, що захист Батьківщини – священний обов’язок кожного.
Равіль Гафаров, заступник військового комісара, начальник відділення комплектування Чортківського ОМВК, підполковник