Із виходом України з колоніального минулого її мешканці, а від недавна і владні мужі, прагнуть потрапити до Європи. Українці хочуть потрапити в Європу не тільки одразу “цілою країною”, але і кожен індивідуально.

Для більшості з нас найближчою країною Європи (і в культурному сенсі, і з родинними взаєминами) є Польща. Спочатку прагну звернути увагу на те — відколи цей візовий режим (односторонній!) існує. Польща ввела візовий режим з Україною в жовтні 2003 року у зв’язку зі вступом країни в травні 2004 року до Європейського союзу. Узагальнюючи можна сказати, що до цього дружні стосунки між нашими країнами були набагато вищому рівні, адже візи віддаляють сусідів. Після запровадження візового режиму відбулося багато його модифікацій, змінювались терміни віз, оплати, списки необхідних документів і т.д.
В даній статті опишу тільки правову ситуацію з отриманням п’ятирічної багаторазової візи до Польщі для громадян України, не торкаючись факту, що це неможливо. Адже, отримату таку візу, як і будь-яку іншу, у зв’язку з ситуацією в Польських консульствах в Україні практично нереально (неможливо зареєструватись через інтернет, під консульством черги як в СССР за свіжозавезеними продуктами, ставлення до людей під консульством як до “недолюдей”….)
Отже, список тих, хто може старатись отримати видачі п’ятирічної візи (як Шенген, так і Національної) доступний, як правило, в польськомовних версіях на сторінках консульств:

http://www.kijow.msz.gov.pl/pl/sprawy_konsularne_i_wizowe/wizy/wizy_roczne_i_wieloletnie
Згідно з угодою між Євросоюзом та Україною, від 18.12.2007, стаття №5

Переклад на українську.
Стяття №5.
Видача віз багаторазового в’їзду.
a) члени державних і місцевих урядів і парламентів, конституційних та найвищих судів, якщо вони не звільненні з візового обов’язку, згідно з цією умовою, в обсязі обов’язків, що вони виконують — на термін не довший ніж час перебування на посаді, якщо він коротший, ніж 5 років;
б) постійні члени офіційних делегацій, котрі на офіційне запрошення скероване до України регулярно приймають участь в зустрічах, консультаціях, переговорах або програмах обміну, а також у подіях, що організовуються на території держав Євросоюзу, міжнародними організаціями;
c) подружжя і діти (включаючи усиновлених) до 21 року життя або такі, що залишаються на утриманні батьків, а також батьки (включаючи опікунів) що відвідують громадян України, які легально мешкають на території держав ЄС — на термін обмежений до терміну дійсності їх дозволу на легальне перебування.
д) підприємці та представники підприємницьких організацій, що регулярно відбувають подорожі до країн-членів (ЄС)
e) журналісти.
Окрім того на сайті консульства заміщена інформація

(http://winnica.msz.gov.pl/pl/informacje_konsularne/wizy/informacje_wizowe_dla_cudzoziemcow/wydanie_wizy_schengen_wielokrotnej_o_okresie_waznosci_do_5_lat/)

Окрім того по візи Шенген з багаторічним терміном дійсності до 5 років можуть старатись інші громадяни, котрі в своїх паспортах мають та відповідно використали візи Шенген.
Для того, щоб отримати багаторазову (від одного до 5 років) візу необхідно скласти до консульства письмове звернення/запрошення яке повинно містити:
– ім’я та прізвище запрошуваної особи, дату народження, номер документу підтверджуючого особу та пояснення, чому повинна бути видана віза багаторічна, багаторазова, Шенген, та який зв’язок має запрошувана особа з запрошуючою.

А тепер практичні вказівки, перевірені на власному досвіді

Якщо Ви проживаєте в Україні і маєте близьких родичів у Польщі (мама, тато, діти, чоловік, жінка) або ж належите до іншої з вище перелічених категорій, то Ви можете, а навіть повинні старатись про видачу візи багаторазової, багаторічної (при виконанні умов 5—річної), візи Шенген. Для цього необхідно пред’явити в консульстві запрошення від особи, яка легально проживає на території Польщі (текст нижче). Якщо запрошувач буде мати можливість з’явитись до консульства разом з Вами, таке запрошення не мусить бути підтверджене нотаріально, але, якщо ж ні, то потрібно це запрошення підтвердити нотаріально (нотаріус тільки підтверджує особу запрошуючого). Українські нотаріуси, ламаючи право, відмовляють підтвердження таких запрошень, отже, найкраще таке запрошення написати польською та підтвердити в польського нотаріуса (я завжди роблю копію свого документа підтверджуючого легальність перебування в Польщі та висилаю його разом з запрошенням). Крім того, варто долучити документ, що підтверджує родинні зв’язки (свідоцтво про народження/одруження…). Тут треба звернути увагу на те, що польські консульства часто утотожнюють термін дійсності “карти побиту” з терміном “легального перебування” на територіїї Польщі, який в випадку постійного місця проживання („karta stałego pobytu”) є безтерміновим. На що варто окремо звернути увагу в запрошенні.

Приклад запрошення:

Місце, дата
Прізвище та імя запрошуючого    Генеральне Консульство РП у …
адреса запрошуючого в Польщі   адреса консульства
Польща      Україна

Запрошення

Я, ім’я та прізвище, народжений …., проживаю на території Польщі на “термін на який маємо дозвіл на місце проживання у випадку постійного — раджу написати “безтерміново” від “дата” за адресою …. . Карта постійного/тимчасового місця проживання … “номер карти”. Запрошую свого тата/маму/ …..: „прізвище та ім’я особи запрошуваної”, громадянина України, народженого “дата та місце народження”, номер закордонного паспорта …, що проживає за адресою ……, Україна, до себе в гості. У зв’язку з тим, що я проживаю на території Польщі, а мій тато/мама…. планують мене часто відвідувати, разом будемо подорожувати і по інших країнах Євросоюзу, прошу видати візу довготермінову, багаторазову, на максимально можливий термін згідно з угодою про спрощення у видачі віз між Євросоюзом та Україною (стаття 5с). Зобов’язуюсь до покриття коштів подорожі та перебування. Запрошуваний проживатиме зі мною, за моєю адресою.

З повагою,
Якуб Логінов