100 років тому владу в Галичині українці повернули собі. “Український народе! Голосимо тобі вість про твоє визволення з віковічної неволі! Віднині ти господар своєї землі, вільний громадянин Української держави”, – цими словами відозви Української Національної Ради було фактично утворено ЗУНР. У ніч на 1 листопада 1918 року українські стрілецькі частини під командуванням Дмитра Вітовського без жодного пострілу взяли під контроль найважливіші установи Львова. Жителі Галичини прокинулися вже не в монархії Габсбургів, і над їх ратушами майоріли синьо-жовті прапори. Із Листопадового Зриву розпочалася чергова героїчна глава нашої історії.

Для оборони новоствореної держави була створена Українська Галицька Армія, ядром якої став Легіон УСС, який овіяв себе славою на фронтах Першої світової війни, зокрема на горі Лисоня. Світлі постаті Героїв, старшин і стрільців, котрі ціною свого життя обороняли західні кордони Української землі, стали бойовим прикладом, вояцькою гордістю, джерелом національної традиції для майбутніх поколінь української нації. Настав слушний час для відродження Державності, і найсильнішою зброєю вояків стала ідея боротьби за волю рідної землі.
Ці події показали, що на Галичину не можуть претендувати жодні народи, окрім українців. Учасники повстання розуміли, що далі їх очікує неминуча війна з поляками, але здаватися без бою ніхто не планував.Століття назад українці не очікували, поки політики та їх парламентарі домовляться у Відні з німцями за мирну передачу влади українцям – вони знали, що свободу треба брати своїми руками, а не в когось просити. Національний дух живе і завжди буде притаманний українцям.
У районному будинку культури відбулися урочистості з нагоди відзначення 100-річчя створення Західно-Української Народної Республіки «Відлуння Листопадового Зриву».Урочистості розпочалися показом фільму «Легіон. Хроніки УГА 1918 – 1919 рр.».
Святковий патріотичний концерт відбувся за участі аматорів народного мистецтва району. Перед присутніми виступили, зокрема, учасники народної аматорської хорової капели «Боян» РБК (хормейстер Юрій Васенко), народного аматорського жіночого вокального ансамблю «Журавка» Гиновицького сільського клубу (кер. Орися Москалик), народного аматорського гурту «Берег Жанни» Олена Рудіч та Ігор Варчак, жіночого вокального тріо «Вишневий цвіт (кер. – заслужений працівник культури України Зиновій Головацький), народного аматорського ансамблю духових інструментів «Оберіг» РБК (кер. Тарас Видойник, концертмейстер Лідія Зембович).
1 листопада з нагоди 100-річчя створення Західно-Української Народної Республіки на старому міському цвинтарі відбулася поминальна панахида на могилах Тимотея Старуха – тогочасного міського посадника Бережан, заступника голови першого українського парламенту – Трудового Конгресу України, багатолітнього посла до Австро-Угорського і Галицького сеймів, та Осипа Ковшевича – команданта Бережанської округи ЗУНР, полковника УГА. У заходах брали участь священики, військовослужбовці, керівництво району й міста, представники громадськості.
Листопадова національно-демократична революція в Галичині стала важливою ланкою процесу, який завершився створенням у січні 1919 року єдиної Соборної України, чим було продемонстровано всьому світові волю нашого народу до свободи й незалежності. Відзначаючи ті буремні події, ми передусім віддаємо шану подвигу українців, котрі засвідчили незламність духу, самовідданість у боротьбі за національну державність.Соборність, здобута кров’ю мільйонів патріотів, та незалежність, яку нині боронять від агресора українські воїни, є нашими священними надбаннями.

Тетяна БІДЗІЛЯ.

ЗУНР Лист. Чин