«Вони змінили світ. Лікарі й біологи», упорядники Еліна Заржицька, Катерина Шаповалова. – Харків: Юнісофт, 2021 р., 120 с.

 

Залучити дітей до читання, яке б залишило ґрунтовні знання та посіяло зерна зацікавленості власним здоров’ям, організмом людини в цілому, медициною й усіма її витоками від минулого до сьогодення, сприяло б усвідомленню значення найвагоміших відкриттів, що забезпечують здорове існування на планеті, – не лише корисно, але й можливо, маючи сучасного помічника-посібника «Вони змінили світ. Лікарі й біологи», упорядниками якого є Еліна Заржицька та Катерина Шаповалова (Харків: Юнісофт, 2021 р., 120 с.).

Майстерно уплетені відомості про видатних учених у царині медицини та біології, які почергово змінюють одна одну, залежно від епохи, в якій жили, досліджували, вивчали та навчали найвідоміші світові науковці та практики, насичені інформативними відомостями про здоров’я та способи впливу на нього.

Світ навколо кардинально відрізняється від часів Гіпократа, Левенгука, Дарвіна, Павлова. Чи міг собі уявити, наприклад, Дженнер, що винайдена ним вакцинація не лише рятуватиме життя людей на межі ХVII-XVIII століть, а й стане  хіба не єдиним способом виживання на планеті зо двісті років потому? Чи розвинулася б сучасна наука на стільки масштабно, якби не здогадка Гарвея про те, що усе живе з’являється з яйця, чи про призначення серця та кола кровообігу? На якій щаблині була б нині еволюція, якби не відкриття Ламарка? Напевно, лише в теорії, досі на трьох китах…

Кожна сучасна дитина змалечку знає про необхідність миття рук, а звідки взялась ця «традиція», із задоволенням розкаже сам Земмельвейс, геній хірургії. Як виглядав перший мікроскоп? Яких «звіряток» з його допомогою розгледів Левенгук та чому він так називав мікроорганізми? Як єгиптяни лікували рани цвіллю та як це пов’язано з пеніциліном Флемінга? У книзі «Вони змінили світ. Лікарі й біологи» зібрано відповіді на питання про те, що нині, здавалося б, доведено до автоматизму. Але ж на скільки, виявляється, людство недооцінює значення та вплив звичних щоденних процесів на здоров’я та життя.

Доступний для дитячого сприйняття виклад матеріалу, що супроводжується доречною та зрозумілою наочністю, цитатами світочів науки, дає глибоке уявлення та  розуміння про здоров’я та способи його збереження, про звичні сьогодні медичні терміни та їхнє походження, розвиток наукової думки та усталені здоров’язбережувальні  традиції, що рятують життя, беручи свій початок до нашої ери.

Своє застосування книга  знайде не лише в домашній бібліотеці. Інтеграція біології, медицини, історії, основ здоров’я уможливлюють її використання під час проведення відповідних уроків у закладах загальної середньої освіти, гурткової роботи, тематичних тижнів та днів здоров’я, виховних годин, позакласних заходів.

Нині кожний, як ніколи, має дбати про себе, а навчатись цьому необхідно з дитинства. Знання лишають відбиток тоді, коли вони цікаві, а тому в нагоді стане науково-популярне видання «Вони змінили світ. Лікарі й біологи», від прочитання якого не відмовиться і досвідчений дорослий.

Як стверджував Ібн Сін (Авіценна): «Рух може замінити безліч ліків, та жодні ліки світу не замінять руху». Тож, рухаймось вперед, на зустріч здоровому життю, сповнені знаннями про світ навколо з точки зору медицини.

Федіна Олена Володимирівна,

заступник директора з виховної роботи

Кам’янського коледжу фізичного виховання

кандидат філологічних наук,

спеціаліст вищої кваліфікаційної  категорії.