У Музеї сучасного українського мистецтва Корсаків відомий український митець родом з Донеччини Петро Антип показав перформанс “Ноосфера: симфонія добра та зла”. 

Цим мистецьким дійством художник розпочав нову частину найбільшої картини у світі “Космогонія” під назвою “Ноосфера”. Загалом витвір складатиметься із дев’яти фрагментів: від створення Всесвіту до його майбутнього.

1 грудня творці Космогонії спробували за допомогою мистецтва порушити питання щодо впливу людини на Всесвіт, зокрема її згубного впливу на планету. 

Величезне біле полотно розклали на підлозі, на фоні транслювалися відеоарти та документальні кадри, які демонстрували світлі та темні сторони людства. 

Сотні людей прийшли подивитися на це видовищне дійство. 

За словами куратора проєкту Віктора Корсака, добро і зло – вічні. Але симфонія,  вона може бути мажорна і мінорна. 

“Симфонія добра та зла залежить від нас, яка вона буде. Я за те, щоб вона була все-таки мажорна”, – зауважив куратор.

Також Віктор Корсак зазначив, що людство використовує багато методів, щоб боротись із проблемами, які саме ж створило. Але зауважив, що все це не дуже ефективно.

“Враховуючи, що всі методи є неефективні, ми пропонуємо трошки інше, ми пропонуємо мистецтво. Щоб включити цей процес і спробувати врятувати нашу планету. Цей проєкт, він якраз розрахований на рефлексію, на те, що ми задумаємось. Що в нас виникне якийсь конфлікт і, можливо, в когось зміняться цінності. Можливо, хтось викине пластикову пляшку туди, куди її треба викидати тощо”, – пояснив куратор.

На заході була присутня й народна депутатка України Ірина Констанкевич, яка закликала присутніх усвідомити свідками чого вони є.

“Ми повинні всі відчувати свою причетність до історії. Якщо ми ще не усвідомлювали де ми і що ми в системі координат, то якраз через творення цієї роботи ми в опосередкований спосіб причетні до історії”, – зазначила Ірина Констанкевич.

Політикиня  повідомила, що з 4 грудня працюватиме в Комітеті Ради європи, яка буде розглядати номінантів на найкращий музей Європи 2024 року. 

“Там відбирають найкращі музеї. На думку дуже авторитетного журі визначають які музеї є найкращими за трьома критеріями: щодо колекцій, які музеї найкраще досліджують та музеї, які сприяють комунікації між людьми”, – розповіла Ірина Констанкевич.

Депутатка зауважила, що  Музей Корсаків переріс вже три цих критерії, адже працює над творенням нових смислів. 

“Тут і ноосфера – людина постійно творить  нове, є смислотворцем. Але не всім щастить бути смислотворцями”, – зауважила Ірина Констанкевич.

Модераторка дійства, мистецтвознавиця Зоя Навроцька додала, що творення культури – це зараз і боротьба за націю, за нашу державу. 

Сам митець не став багатослівним, адже каже, що він не оратор, а художник. І його мовою є мистецтво. 

Тож усі присутні мали змогу під музику волинського музиканта Svarog Light порефлексувати разом із Петром Антипом.

Проєкт “Космогонія” вже понад рік реалізують у Луцьку, а його створення стане найдовшим перформансом у світі. Він є унікальним та новаторським у багатьох аспектах, адже поєднує у собі мистецтво, функціональність та філософію. Саме інтеграція мистецтва у виробничі процеси на постійній основі створює унікальні можливості для вивчення споконвічних питань: Для чого це все? Для чого ми є, і що з цим всім буде?