9 червня 2018 року на батьківщині художниці в с. Богданівка, Яготинського району, Київської області відбувся 7-й Всеукраїнський сільський фестиваль народної творчості «Катеринина пісня», присвячений пам’яті Народної художниці України К.В. Білокур.

Розпочався фестиваль з ушанування К. В. Білокур: із покладання квітів, реквієму та поминальної молитви біля могили художниці в центрі села. Адже саме в ці дні − 10 червня 1961 року душа Народної художниці України Катерини Василівни Білокур відлетіла в ліпші світи…
Дійству, на яке з’їжджаються гості з усіх-усюд, передувала ґрунтовна підготовка. І не лише організаційна та господарча.

Розповідає сільський голова Богданівки Юрій Борисенко:
− Ми згуртовуємо навколо цього проекту школярів, учителів, усіх мешканців села. Так, серед школярів проведено конкурс малюнків, і нині на сцені ми вручили кожній дитині, учасниці конкурсу, грошову премію. Беруть участь дітки і у виставі про Катерину Білокур, прем’єра якої щойно відбулася на сцені. Ми заохочуємо також учителів, що виховують у сільських дітях естетичні смаки. На нинішньому фестивалі ми облаштували містечко розваг, де малеча могла покататися на каруселях, пострибати на батуті тощо. Також під час свята всі (і діти, і дорослі, і мешканці села, і гості заходу) могли пригостися гарячим кулішем. На ярмарку, що розгорнувся на території «слободи майстрів», можна поласувати різними смаколиками (наприклад, морозивом за 5 (!!!) грн.
Кожного учасника фестивалю – колективи, солістів чи поетів − ми відзначаємо подякою, квітами і запашним караваєм.
У нас є комунальне підприємство, яке подбало про те, щоб були вчасно викошені бур’яни (бо не в кожній хаті є господар, що подбає про двір і довкілля. Пенсіонерам та самотнім людям треба допомагати!). Також ми підлатали дороги, позначили пішохідні переходи, бо до музею-садиби Катерини Василівни приїздить багато відвідувачів, і людям має бути комфортно.
Богданівка цього дня цвіте жасмином і трояндами, вбралася у вишиванки і під яскравим сонцем співає і слухає українських пісень!

Господарів та учасників фестивалю привітали високопосадовці, зокрема пані Ольга Рудніцька, перший заступник голови Яготинської РДА.
«Слобода майстрів» представила і Обухівські вишивані рушники, і вишиване вбрання, і прикраси, і речі побуту ручної роботи, і ляльки-мотанки.
У рамках фестивалю було презентовано книгу про геніальну українську художницю Катерину Білокур «Катерина Білокур очима сучасників. Частина I» (видавництво «Щаслива друкарня») − перевидання твору Заслуженого діяча мистецтв України Миколи Кагарлицького, автора біографічних текстів про К.В. Білокур, дослідника її творчості, що пішов із життя 2015 році. Удова письменника Ольга Кагарлицька подарувала музею-садибі картину відомого українського художника Матвія Донцова, що товаришував із Катериною Білокур.
Відкрився фестиваль виставою про К. В. Білокур «Катерино Василівно! Квітко наша Українська! Пам’яті Вашій уклоняємося!» на Літній сцені сільського Будинку культури. Сценарій музично-театрального дійства уклала Надія Слабковська, керівник народного фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» села Богданівка. Учасниці «Берегині» вплітали улюблені пісні Катерини Білокур у розповідь про її дитинство, життя і творчість. Школярі і дорослі актори з числа мешканців села і у вбранні, і в інтер’єрі, і в інтонаціях показали непросту долю обдарованої жінки, яка рвалася до мистецтва крізь сільські стереотипи та злидні.
На концертному майданчику змінювалися колективи з Київщини, Черкащини, Полтавщини та Чернігівщини. Звучали українські народні пісні, українські естрадні пісні. Співали молодь і бабусі. Дівчата з хореографічного ансамблю Вищебулатецького сільського будинку культури та солісти гуртів із Березової Рудки Полтавської області заохотили до танців і старих, і малих глядачів. Із авторськими піснями, присвяченими Катерині Білокур, виступили Галина Лихацька-Сябро (с. Аркадіївка Згурівського району Київської обл) та художниця, поетеса і співачка з Києва Леся Шиденко. Щирим і простим поетичним словом про головне − про родину, маму і тата, про кохання – зачарувала слухачів поетеса з Києва Тетяна Череп-Пероганич.
Глядачі усіх вікових категорій насолоджувалися дійством. Хтось підспівував чи підтанцьовував, хтось фільмував, хтось знайшов привід убратися у вишиванку. Хтось, поставивши на паузу усі одвічні сільські клопоти, набирався духовності від пісень та святкової атмосфери українства.
На фестиваль завітали мешканці Богданівки, гості із сусідніх сіл, із Києва, із різних сіл і містечок Київщини, Полтавщини, Чернігівщини та Черкащини. Школярі з Нехайок (Драбівського району Черкаської області), наприклад, цього дня разом з учителями побували на екскурсії в музеї-садибі К.В. Білокур, поярмаркували, порозважалися на дитячому майданчику, пригостилися кулішем, закусили морозивом та іншими смаколиками, споглядали концерт, придбали книжечку про К. Білокур.

Але яку проблему зауважили всі учасники фестивалю? Зокрема, вустами мешканки Богданівки тітки Ліди Гайдай:
− А коли «Катеринину пісню» покажуть по телевізору? От чого б не приїхати тій же Соломії Вітвіцькій чи Каті Осадчій сюди і не зробити «ТСН вражає» чи світські новини із села Богданівка?!.
Нє, вони показують, як хто кого пограбував, зґвалтував чи збив на дорозі. Нє, вони пхають нам з екранів «великих аналітиків» мураєвих, єгорових і червоненків. Нє, вони піарять Ляшка, Юльку чи Ахмєтова…
Та чи за це наші хлопці четвертий рік стоять в окопах на Донбасі?!.
Та ти покажи їм українське село. Покажи дитя, що малює. Покажи дівчину, що співає. Покажи бабцю у столітній вишиванці. Та дай послухати їм рідних пісень. Та покажи, що тут люди уміють і працювати, уміють і про культуру дбати. А вже ж які гарні наші села навесні та влітку: усе цвіте, дозріває й пахне!
Коли вже усі сільські фестивалі будуть по тілівізору показувать?!.

Враженнями від фестивалю поділилися його гості.

Тамара Козій, учителька, село Кононівка Черкаської області
− У мальовничому селі Богданівка відбулося велике свято Катерининої пісні. Звідусіль приїхали зі своїми піснями чудові колективи… Лилася пісня про рідний край, про нашу Україну. Лилася українська мова! Зворушили душу виступи колективів із Черкащини, Київщини, Полтавщини, Чернігівщини. Якою красивою була виставка вишиванок та рушників! Добре й те, що можна було купити ці речі і радіти обновці. Навіть погода в цей день була напрочуд гарною… Усі присутні були задоволенні і смачним кулішем, яким пригощали усіх.
Хочеться подякувати всім організаторам за чудову підготовку свята. Щире спасибі і за зроблені та викладені в інтернет знімки. Це ж яка хороша справа залишиться назавжди! Пройдуть роки, і можна буде знову повернутись у минуле, а також у майбутті простежити рівень розвитку рідного краю, згадати тих людей, які примножували пісенну творчість і шанували доробок художниці-самоучки Катерини Білокур!
Я вражена її біографією та великим бажанням писати картини! Які фарби! Який талант! Я вважаю, що і свято проведено із великою майстерністю! Хай всім щастить, творчих успіхів! Хай всім співається, здоровиться! Чудову роботу проводите! Я в захваті!!!

Тетяна і Юрій Пероганичі, співзасновники мистецького порталу «Жінка-УКРАЇНКА» та Громадської організації «Творча еліта України».
− Вдруге ми мали радість побувати на фестивалі «Катеринина пісня» і щиро дякуємо організаторам за запрошення. Чому радість? Бо де ще можна в один день почути стільки українських народних пісень, побачити стільки автентичного одягу?! Кожен виступ – це щось неймовірне. Талановито, щиро. Ми часто буваємо на різних фестивалях, але саме цей, богданівський, вражає особливим теплом, колоритністю і родинністю.
Що особливо запам’яталося цього року:
• грошові нагороди від сільської ради для юних художників – учасників конкурсу (діти аж світилися на сцені від щастя – самі ж заробили на морозиво чи гойдалки, які були встановлені для них з нагоди свята);
• вистава про Катерину Білокур, присвячена повсякденним і творчим моментам її життя (учасники місцевого фольклорного колективу «Берегиня» та школярі зіграли свої ролі досить таки професійно);
• екскурсія в музеї-садибі художниці. Наче пісня лилася з вуст завідувачки музеєм Ольги Шаповал розповідь про нелегку долю народної мисткині.
Приємно також, що на сцену виходили люди різного віку − старші й молодші, що серед глядачів були як дорослі, так і діти. Традиції мають передаватися з покоління в покоління. Ми багаті тим, що маємо таку багату пісенну історію. Процес формування української нації триває.
Фольклорні фестивалі дуже добре сприяють збереженню пам’яті роду і формуванню Людини, яка вміє цінувати, шанувати, берегти, передавати і наслідувати.

Довідково:
«Катеринина пісня» — всеукраїнський сільський фестиваль народної творчості, присвячений пам’яті народної художниці України Катерини Білокур, проводиться з 2012 року щорічно 9 червня, або найближчими вихідними днями на батьківщині художниці — в селі Богданівка Яготинського району Київської області.
Фестиваль проводиться з метою популяризації художньої та епістолярної спадщини Народної художниці України К. В. Білокур, відродження духовності українського народу.
В процесі підготовки і проведення фестивалю проводиться пошук, виявлення, дослідження, запис та відтворення на сцені найліпших зразків фольклорно-етнографічного мистецтва (пісень, звичаїв та обрядів), розвитку народних традицій у галузі малярства та інших видів народної творчості.
Проведення фестивалю спонукає до активізації пошукової роботи фольклористів, музейників, викладачів і студентів, учителів та учнів, майстрів декоративно-прикладного мистецтва, творців та виконавців тематичної авторської пісні, самобутніх поетів, художників, композиторів.
Автори ідеї:
• Борисенко Юрій Григорович − сільський голова села Богданівка,
• Кагарлицький Микола Феодосійович − заслужений діяч мистецтв України, автор біографічних творів про Катерину Білокур, дослідник її творчості;
• Михайлишина Ніна Пилипівна − художній керівник Київського обласного центру народної творчості.
• Осьмак Євдокія Хомівна − начальник відділу культури і туризму Яготинської районної державної адміністрації;
• Слабковська Надія Миколаївна − керівник народного аматорського фольклорно-етнографічного ансамблю «Берегиня» Богданівського сільського будинку культури;
Фестиваль проводиться за підтримки відділу культури та туризму Яготинської районної державної адміністрації, Київського обласного центру народної творчості, меморіального музею-садиби К. В. Білокур, редакції районної газети «Яготинські вісті».
Фестиваль проводиться в категоріях: дорослі, молодь, діти.
За номінаціями:
• Первинний фольклор і пісні, обряди (автентичні фольклорні гурти, окремі виконавці).
• Вторинний фольклор (хори, вокальні ансамблі та окремі виконавці з народною манерою співу).
• Авторська пісня, дотична до тематики фестивалю.
• Гра на бандурі.

Ніна Головченко,

канд. пед. наук, доцент, член НСЖУ