На хуторі Кулеби, на території Нараївської сільської ради Бережанського району, 12 липня, у день вшанування пам’яті святих апостолів Петра і Павла, пройшов уже традиційний фестиваль повстанської пісні «Чорна вишиванка».

У заході, присвяченому вшануванню пам’яті борців за волю України, взяли участь син легендарного командира УПА Романа Шухевича, народний депутат України Юрій Шухевич, дочка Р.Шухевича – Марія Шухевич-Трильовська, племінник одного із загиблих на Кулебах героїв, ініціатор та організатор проведення фестивалів «Чорна вишиванка», депутат Львівської обласної ради, уродженець с. Стратин Рогатинського району Роман Лопушанський, заступник голови Тернопільської обласної ради Олег Боберський, очільники Бережанського району, голова ВГО «Союз Українок» Ореслава Хомик, голова Тернопільської обласної організації «Союз Українок» Наталія Поспільська, союзянка з Тернополя Мирослава Гнатко, гостя із Франції – Ірина Франсес із дочкою Людмилою та ін. Шанованими гостями і учасниками дійства також були заслужена артистка України Наталія Самсонова, автор пісні «Чорна вишиванка» Олександр Шевченко, співачка Марта Була з Львівщини, пластуни, представники львівського «Земляцтва Братів-рогатинців», яке очолює письменник Роман Коритко. Загалом на фестиваль з’їхалися учасники трьох областей – Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської, адже хутір розташований на їх перетині, на х. Кулеби.
Вітальним словом захід відкрила дочка повстанського Генерала Марія Шухевич-Трильовська. Священики відслужили панахиду пам’яті незламних Героїв, патріотів України. Під звуки духового оркестру м. Бережани прозвучав Державний Гімн України. Фестивальна програма (автор сценарію та режисер Олександра Ковтун, ведучі – Оксана Зверховська та Анна Патрило) розпочалася літературно-музичною композицією «Книга пам’яті». Продовжили її виступи аматорів сцени із Перемишлянського району Львівської області, Рогатинського району Івано-Франківської області, Козівського та Бережанського районів, талановиті виконавці пісень, танцюристи, поети, зокрема відомий поет-пісняр із Гусятинщини Іван Кушнір.
У виступі заступника голови обласної ради Олега Боберського зазначалося, що фестиваль повстанської пісні «Чорна вишиванка» є даниною шани нинішніх поколінь молодим звитяжцям Сім відважних юнаків зі зброєю протистояли двом сотням енкавдистів. Сім борців за волю України загинули тут узимку 1941-го від рук кремлівських посіпак. На відзнаку їхньої геройської смерті краяни спорудили пам’ятну стелу із сімома хрестами, що здалека нагадують птахів, які відлітають у вирій.
Галичани пам’ятають, як у 1939 році сюди увійшли радянські війська, як проводилась примусова колективізація, репресії, знущання, вивезення людей до Сибіру. Почала активно діяти Організація Укра¬їнських Націоналістів. У селах Стратин та Добринів Рогатинського району сформувались підпільні групи ОУН, які не лише ідеологічно не сприймали радянської влади, але й вдавалися до збройного опору. Група складалась із семи чоловік віком від 18 до 27 років: Володимир Лопушанський (18 років), Максим Шуран та Григорій Шкапій (по 19 років), Богдан Гульовський та Іван Галай (по 21 р.), Василь Солтис (25 р.), Григорій Москаль (27 р.). У ніч із 21 на 22 лютого 1941 року енкаведисти провели акцію зі знищення підпільників. Великий загін енкаведистів (200 осіб) виїхав із Бережан до Стратина. Хутір Кулеби оточили з усіх боків. У нерівному бою всі семеро повстанців героїчно загинули. Їхні тіла енкведисти поклали на сани, накрили брезентом і повезли до Бережан. Досі невідомо, де закопані тіла героїв-повстанців.
На місці загибелі підпільників на хуторі Кулеби ще у 1941 році земляки насипали символічну могилу. І хоч за радянських часів могилу зрівняли з землею, люди продовжували відвіду¬вати її таємно.
12 липня 1997 року на місці трагедії відбулося освячення меморіального пам’ятника борцям за волю України. Ініціатором його відкриття, основним проек¬тантом і виконавцем оздоблювальних робіт став Юліан Павлів, уродженець села Нараїв, доцент університету “Львівська політехніка”. Пам’ятник із тризубом героям-підпільни¬кам споруджений у Стра¬тині в 1942 році. З приходом більшовиків стратинці перенесли його на кладовище, а тризуб закопали. У 1995 році пам’ятник відновили, а в 2002-му один із селян під час оранки городу випадково знайшов і тризуб, який пролежав у землі 58 років.
Ми повинні завжди пам’ятати й шанувати імена всіх нескорених борців, Героїв України, Героїв Небесної Сотні, нинішніх воїнів-Героїв, учасників жорстокої війни на сході нашої держави, котрі оберігають наш спокій, захищають рідну землю від ворогів, путінських найманців, яких треба чимскоріше вибивати з території нашої незалежної держави. Україна переможе! Слава Україні!

Тетяна Будар, м. Бережани Тернопільської області.

Кулеби памятн

Кулеби вірш

Кулеби Шухевичі

Кулеби учасники

Кулеби хористи