(Про збірку Любови СЕРДУНИЧ, «ТАЄМНИЦІ ДВОХСОТ МІСЯЦІВ» (Есе-колодар). – Вінниця: ТОВ «ТВОРИ», 2021. – 160 с.: іл.).
Тримаю в руках оригінальне видання. Досі ні в кого нічого подібного не читала. Чим же оригінальна ця збірка? А приваблює вона уже самою назвою! Бо двісті місяців – це щось із области… казки! Це неймовірно! Однак їх таки двісті! Так, назв місяців – двісті! А ми знаємо всього 12… Яке ж збіднене наше мовлення! Хочете конкретики? Наприклад, у 7-го (тепер – 9-го) місяця – щонайменше 18 рідних назв! Був цей місяць заревом, сівнем, бабським літом, покрійником, ревуном. Вересень – радогóщ: місяці достатку («раді гостям»). У Велескнизі він – зраниць, грибиць–ловиць, брезич-зеленць (зело ледь бринить)… Така синонімія назв – це розмаїття української мови!
Мало того, їх, українських назв для місяців року, авторка зібрала навіть понад 200! Щиро дивуюся: це ж скільки праці вкладено у це дослідження! Скільки треба було опрацювати літератури та джерел, аби натрапити (або й не натрапити) на ці назви! І все це – заради просвітництва, заради того, аби не зникли ці самобутні слова з нашої мови, як зникло уже їх пребагато.
Крім самих зібраних і збережених назв, Любов Сердунич дослідила кожну з назв, тобто їх значення. Це – неабияка праця: тлумачення слів! А ще дослідниця зібрала пребагато зразків народної творчості про кожен місяць, найбільше з яких у виданні – прислів’їв, приказок, прикмет і фразеологізмів.
У збірці подано і перелік державних та рідних національних, тобто давніх народних свят на кожен день кожного місяця будь-якого року. Теж неабияка праця! Таким чином, видання «Таємниці двохсот місяців» – це своєрідний колодар («календар») свят і погоди на кожен день будь-якого року, що робить книжку зручною для всіх. Тому збірка буде цікава, пізнавальна і практична у повсякденному житті для широкого кола читачів, у тому числі й для дітей шкільного віку, їхніх батьків та вчителів. А тому цю книжку можна назвати своєрідним календарем (колодарем) свят, а також і погоди на кожен день кожного місяця будь-якого року, на відміну від календарів, які видають лише на один рік.
Особливого шарму додають цьому просвітницькому виданню і додаткові матеріали, зокрема, розділ «Політики у назвах місяців. Народна творчість за кучмізму», «Місяці у паліндромах. (Можливості української мови)», «Про місяці – жартома», «Дітям про місяці. Акровірш, загадки», «Місяці у дитячому мовленні»… Кожне есе авторка завершує власним художнім твором про той чи інший місяць. А завершує видання поезія Любови Сердунич «Від Коляди – до Коляди». Книга рясно ілюстрована, має тверду обкладинку, що вельми зручно для повсякденного користування.
Відрадно, що маємо і таке дослідження, неординарне, оригінальне, самобутнє, прецікаве! Адже збірка української письменниці, етнографині Любови Сердунич «Таємниці двохсот місяців» об’єднує в собі пізнавально-просвітницькі есе про місяці, зокрема, тлумачення їхніх назв (сучасних і давніх, напівзабутих, синонімічних, діалектних) та їх походження, прогноз погоди на щодень, свята, тематична поезія авторки і все, що пов’язане з місяцями. Тож щиро дякуємо колезі за таке важливе, цікаве просвітницьке видання!
А щоб дізнатися більше про таємниці двохсот місяців, треба зазирнути у саму книжку, придбавши в авторки. Вона того варта!
Юлія Лискун,
членкиня НСЖУ, НСКУ, поетка, перекладачка,
голова Кам’янець-Подільської МО Всеукраїнського ГО «Український клуб»