«Наші дії впливають на наше життя. Наші слова впливають на наші дії. Наші думки впливають на наші слова. Наша свідомість впливає на наші думки – це єдине, над чим наша воля необмежена», – сказав Б. Трейс. Як видно, рушієм, двигуном усього життя є дія та слово, яке корегує наші дії. Недарма субстанція слова хвилювала та дотепер тривожить уми мислячих: філософів, мудреців, філологів, психологів. Відома психологічна сентенція недарма стверджує: скажи кілька слів – і я скажу, хто ти.

На жаль, нині ми – від малого й до старого – спілкуємося лайливою лексикою. На шкільному подвір’ю ганяють першокласники – весело матюкаючись. Подружки в парку розмовляють – матюки через слово. Солідні начальники, студенти, літні люди, жінки, не роздумуючи, мимохідь виголошують лайку. Нікого вже не здивуєш – звикли, змирилися, опустили руки: що тут поробиш? «Тому, [відкладіть] всяку нечистоту…» (Якова 1:21).
Люди повинні розуміти, з яким вогнем вони жартують. Так, курця попереджають, показуючи зігнилi легенi , алкоголіка – демонструючи зруйновану печінку. У випадку з матом ми замовчуємо величезну загрозу, що нависла над цілим нашим народом.
Матюки – не просто безпечна лайка. Це прагнення взяти верх над супротивником у суперечці. Вона спрямована насамперед проти Бога, за що й отримала назву “чорна лайка”. Матюкатися – значить “лаятися по-чорному”.
Із дохристиянських часів матюк носить чисто магічний, сакральний характер. Він – елемент служіння сатані. Кожний матюк – це зневага Бога і прославлення сатани. Тому не випадково, що нецензурні слова замінюють людям молитви. У складні хвилини, в тяжкій праці вона не шукає допомоги у зверненні до Бога, а чорно матюкається. Найогидніше, якщо в цьому наборі нечистот вплітається ім’я матерi. Для будь-якої людини, яка вважає себе нормальною, проголошення цих висловів означає власне занурення в яму нечистот. Навіть наближення до цієї теми, коли, фраза обривається на слові, не промовляючи, але маючи на увазі його, неприпустима!
Люди виправдовують лихослів’я роздратуванням, страхом – нібито відбувається психологічна розрядка. Нічого подібного! Матюк – це чорна енергія. У ній немає Любові і немає ніякої творчої сили. Він несе знищення. І людина, кидаючи кепські слова, навіть не підозрює про ті наслідки, які вони несуть із собою.
Академік Петро Горяєв встановив, що слова, вимовлені людиною, змінюють структуру води, з якої вона складається на 75%, змінюючи властивості молекул, а, отже, змінюючи генетичний код спадковості. Видозміна генів прискорює старіння організму, сприяє різним захворюванням і скорочує тим самим термін життя. І, навпаки, при впливі хороших, добрих слів, поліпшується генетичний код людини, затримується старіння організму і збільшується термін життя.
Інший учений – доктор біології Іван Білявський – із математичною точністю довів, що не тільки людина володіє енергетикою, але й кожне її слово несе енергетичний заряд. І це саме слово впливає на наші гени, або продовжуючи молодість і здоров’я, або наближаючи хвороби і ранню старість.
У народі кажуть, що страшний ніж не за поясом, а на кінці язика. Словом ми творимо або руйнуємо. Від наших слів залежить здоров’я і благополуччя нас і наших дітей!
Отже, «ніяке гниле слово нехай не виходить з уст ваших» (Ефесян 4:29).

Зиновій Бичко, мовознавець,
місто Львів