28 травня 2025 року в бібліотечній світлиці Косівської центральної міської бібліотеки зібралися ті, кому небайдуже слово, — представники творчої інтелігенції Косівщини різного віку, професій, уподобань, освіти, фаху, серед яких — освітяни, медики, митці, краєзнавці, музейники, бібліотечні працівники.
Координаторка Клубу Аделя Григорук — письменниця, членкиня НСПУ, НСЖУ та НСКУ, заслужений працівник освіти України відкриваючи засідання, зазначила, шо сьогоднішнє чергове засідання присвячене презентації літературного доробку членів Клубу та творчому знайомству з Галою Балабан. Книги «Три джмелі в крисанях» Миколи Близнюка, «Щире слово від душі» Надії Пасіч-няк, «Звучить піснями солов’їно» Любові Костюк-Чупринчук, «У долі на долоні» Аделі Григорук видані в першому півріччі 2025 року.
Літературознавиця професійно охарактеризувала кожну книжку зокрема і надала слово авторам, які ділились своїми здобутками, відповідали на запитання читачів, залишили їм автографи.
Микола Близнюк — письменник, член Національної спілки письменників України, лавреат літературних премій, презентуючи книжку «Три джмелі в крисанях», сказав, що книга вміщує більше 1600 двовіршів різної тематики та емоційної тональності. Улюблені для дітей напівказкові чи й казкові сюжети про дивовижні таємниці довколишнього світу, нинішня сувора воєнна дійсність відтворені у розділах «Шевченкове слово над Черемошем», «Українські воїни», «Краса довкола», «Колючі, кусючі, вухаті та хвостаті», «Веселинки», «Синьоока осінь», «Скоро ми підем у школу», «Загадки».
Автор прочитав декілька своїх віршів, які зачарували і торкнулися сердець усіх присутніх.
Цікавою і змістовною була розповідь Надії Пасічняк — членкині Клубу інтелігенції та РО «Просвіта», яка зазначила, що бажає, аби її віршовані рядки всім читачам припали до душі.
«Щире слово від душі» — це вірші-присвяти, яких у книзі вміщено 67, а світлини (11 чорно-білі, 40 кольорових) доповнюють їх і дають можливість побачити обличчя людей, яким вони адресовані, а також і тим, які, на жаль, уже перейшли межу вічності.
Поезії звернені до світочів нашого народу — Тараса Шевченка, Юрія Федьковича, видатного поета й політичного діяча, Героя України Дмитра Павличка, Героя України В’ячеслава Чорновола, лавреата Шевченківської премії Тараса Мельничука, письменників-класиків Богдана Радиша-Маринюка, Марії Влад, громадського діяча, краєзнавця, дослідника Гуцульщини Ігоря Пелипейка; членів Надіїної родини, серед яких — прадід, основоположник косівської різьбярської школи, відомий мистець Василь Девдюк, друзі, колеги за педагогічною професією, а також — звернення до України, до рідної мови.
Слухачів до глибини душі вразили вірші «Смодняночка», «Україна в журбі», прочитані Надією Пасічняк.
Увазі присутніх представлена також нова книжка Любові Костюк-Чупринчук — викладачки Кутської школи мистецтв «Звучить піснями солов’їно». Цей збірник пісень для дітей вміщує вісімнадцять вокальних творів різноманітної тематики, музику до яких створили композитори М. Ведмедеря (сім пісень) та Л. Чупринчук (11 пісень). В них звучать твори про Україну, християнські свята, про любих матусь і татусів, а також — про симпатичних звірят, пташок, домашніх улюбленців. Книжка ошатна, з кольоровими ілюстраціями. Пісні із цього збірника вже неодноразово звучали на різних концертах і прихильно сприймаються слухачами.
Присутні з великим захопленням сприймали розповідь Аделі Григорук про історію написання її книги «У долі на долоні», яка побачила світ у видавництві Чернівецького національного університету ім. Юрія Федьковича «Рута» за фінансової підтримки заслуженого майстра народної творчості України Юрія Павловича з Рахова.
В основних частинах «Світло рідного дому», «Під покровом alma mater», «Є тисячі причин, щоб любити життя», «Дороги… Зустрічі…Роки…» А.Григорук, крізь призму часу, поетапно відтворює незабутні миті дитинства в селищі Обертині Тлумацького району на Івано-Франківщині, спогади про батька і матір, студентську юність із першими серйозними уроками життя, а також роки викладацької та письменницької праці, зустрічі і знайомства з видатними людьми, веде розповідь про близьких людей, друзів, сучасників, з якими пліч-о-пліч йшла й іде дорогами долі.
Автори висловлювали щиру вдячність всім, хто причетний до видань їх творів, а саме: Аделі Григорук, яка одночасно є редакторкою і авторкою вступних статей до всіх презентованих книжок, Любі Ковалишин-Косович — художниці, малюнками якої ілюстрована збірка Миколи Близнюка, Марії Порох, яка здійснювала комп’ютерні набори, Антонові Григоруку — художникові, викладачеві фахового коледжу Косівського державного інституту декоративного мистецтва за виконаний портрет Миколи Близнюка, відтворений на форзаці книги, директорові видавництва «Писаний Камінь» Михайлові Павлюку, дизайнерам Віталієві Стефураку та Юрію Пороху за високу поліграфічну якість книг, а також — вдячність від Аделі Григорук — директору видавництва «Рута» Василеві Бакаю, письменникові з Чернівців Омеляну Лупулу — авторові вступної статті, Юрію Павловичу з Рахова — за фінансову підтримку її автобіографічної повісті.
Книжка А.Григорук «У долі на долоні» уже знайшла своїх читачів, які встигли прочитати її й поділитися захопленими відгуками. Дозволю собі процитувати: «…Один із чотирьох розділів твору має назву «Є тисячі причин, щоб любити життя». Ці слова наскрізно проходять через увесь зміст повісті. Напевно, ці слова і є основою життя самої авторки — цікавої співбесідниці, талановитої письменниці, творчої наставниці та мудрої особистості. Жінки, яка любить життя, любить людей, майстерно «на відстані слова» прищеплює любов до всього святого, вболіває за долю своїх дітей та внуків, твердо вірить у мирне майбутнє України.
Тож нехай на теплих ніжних долонях долі Аделі Григорук променяться любов, доброта, здійснення задумів та творчих звершень!», — так висловилася про прочитану книгу Надія Пасічняк.
Усі, хто брав слово, — письменник, голова Косівського осередку НСПУ Василь Шкурган, завідувач сектору обліку Косівського музею народного мистецтва і побуту Гуцульщини Юрій Джуранюк, Іван Павлюк, заслужений працівник освіти України Йосип Приймак, завідувачка Косівської філії обласного Музею визвольної боротьби ім. С.Бандери Людмила Луканюк — високо оцінили нові видання, зичили авторам наснаги та ентузіазму, нових творчих здобутків на літературній ниві для піднесення національного духу українців та перемоги в жорстокій війні.
На засіданні авторка цієї статті зазначила, що матеріали про книги Аделі Григорук та Миколи Близнюка опубліковані не тільки в районних, обласних, столичних виданнях, але і в зарубіжних — «Вільне слово» (Румунія), «Свобода» (США) і подарувала бібліотеці підготовлений каталог статей про презентовані видання.
Творче знайомство з Галою Балабан розпочалося з того, що Аделя Григорук представила авторку присутнім та ознайомила з її книгами — «Дорога з дитинства», «Улюблений бузковий», «Сузір’я єдинорога», коротко і професійно охарактеризувала їх. Кожна книга цікава, адже авторка передає в них те, що відчуває, що бачить, як сприймає і доповнює текст своїми графічними та живописними роботами. Гала Балабан зачитувала уривки зі своїх книг. Цитую один із них: «Сподіваюся, що хтось прочитає, і надіюсь, що хтось зрозуміє, я нікого тут жити не навчаю, тільки душу свою відкриваю. В цьому світі вирішує все той, в кого необмежені можливості, власне той, хто створив — Творець. Людина може тільки вільно обирати шлях. В глибині душі кожної людини є «божа іскра», бо дуже хочеться вірити, що вона дарується Творцем з народження».
Гала Балабан відповіла на запитання присутніх, уважно сприймала міркування про духовні проблеми, які висвітлені в її книжках.
На закінчення автори подякували присутнім за увагу, за щирі слова, які лунали на їх адресу і подарували для читачів бібліотеки свої видання з автографами. Учасники заходу зробили спільну фотографію на спогад.
Поза сумнівами, це засідання зробило погляд наших читачів на сучасну вітчизняну літературу ширшим, а декого, можливо, й переконало більше читати.
Доземна вдячність нашим незламним захисникам за цілющі хвилини проведені з книгою, яка додає мудрості, а кожне слово — віри у власні сили, яка наближає Україну до нашої спільної перемоги.
ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта».

