Володимир Остапчук, Олександр Преподобний та Артем Неба спробували себе в ролі викладачів тематичних Уроків пам’яті Чорнобиля, які презентують до 35-х роковин трагедії школярам 1-11 класів.

За підтримки Українського культурного фонду група педагогів, у партнерстві з Національним музеєм «Чорнобиль» та Європейським інститутом Чорнобиля, провела роботу над оновленням дидактичного матеріалу Уроків пам’яті Чорнобиля. Оновлення, яких зазнала програма, стосуються як змісту, у зв’язку з появою нової інформації з розсекречених документів КДБ, так і формату – Уроки будуть представлені у цікавому сучасному відеоформаті. 

26 квітня на сайті СhornobylLessons.com вчитель будь-якої школи України, зможе знайти “Урок пам’яті Чорнобиля”, розроблений спеціально для кожного з першого по одинадцятий класи, та організувати його перегляд для своїх учнів.

Благодійну участь у проєкті взяли відомі українські теле- та радіоведучі: Володимир Остапчук, Олександр Преподобний та Артем Неба, які спробували себе у ролі вчителів молодшої, середньої та старшої школи відповідно. Ділимося із вами враженнями кожного із них та особистими згадками про трагедію, що мотивували їх приєднатися:

Володимир Остапчук, шоу-мен, ведучий програми Маска на телеканалі Україна: 

«Кожен раз мене бере злість від цинічності тієї влади, від того, як вона брехала людям і не турбувалася про їхнє здоров’я. Головним для неї було зберегти своє «обличчя» на міжнародній арені. Мені було півтора роки, коли сталася аварія, і нас з сестрою-близнючкою, як зазвичай, вивозили гуляти в колясці. Батьки нічого не знали. У той час у ЗМІ нічого не просочувалося. А зараз, я більш ніж впевнений, що діти, яких – я дуже вірю – ця трагедія не торкнеться, повинні знати цю історію, щоб таке недбале ставлення до людей більше ніколи не повторилося».

Олександр Преподобний, шоу-мен, ведучий програми Гроші на 1+1:

«Під час зйомки я збагнув – як круто було б побачити подібний проєкт у мій шкільний час. Адже для мого покоління Чорнобиль був лише примарною асоціацією зі словом «трагедія», а от про причини і наслідки ми мало що розуміли! Якщо після перегляду у школярів виникне бажання дізнатися про чорнобильську історію більше, вважатиму, що ми попрацювали недарма!»

Артем Неба, ведучий, діджей радіо KissFM:

«Чорнобиль – це справді важка книга нашої історії, яку можна перечитувати сотні разів і кожного разу дописувати чергову главу. Нові факти, доступ до інформації, інтернет, вільні ЗМІ й бажання змін – допомагають чесно подивитися в очі трагедії. Звісно, драматизм катастрофи не піддається ніякому виміру й сколихнув весь світ. Наша країна довгий час була заручницею цих обставин та несла  тягар, як приклад страшних помилок. Але я оптиміст, і вірю, що після чорної смуги прийде світла, а принесемо її ми з вами. Адже тепер це слід, за яким можна пройти у минуле, але який веде нас у майбутнє..

В залежності від віку, в уроках буде розкрито не лише наслідки радіаційного забруднення, а й медичні та соціальні наслідки аварії на ЧАЕС, в яких сьогодні ми живемо і з якими будуть жити наші нащадки. У старших класах розглянуть й політичні передумови та вплив трагедії на становлення незалежної держави Україна. 

Особливу увагу буде приділено її інформаційній складовій – пропаганді, фейкам та маніпуляціям з боку влади Радянського Союзу, які напряму вплинули на кількість жертв трагедії. Сьогодні інформаційна трагедія Чорнобиля повинна стати наочним прикладом в підручниках по інформаційній безпеці та кейсом для вивчення можливих наслідків гібридної війни в Україні.

Проєкт створюється за підтримки Українського культурного фонду, Національного музею «Чорнобиль», ГО «Європейський інститут Чорнобиля» та сприяння Міністерства освіти та науки України і Всеукраїнської школи онлайн. 

Інформація про партнерів проєкту:

Український культурний фонд ‒ державна установа, створена у 2017 році, на підставі відповідного Закону України, з метою сприяння розвитку національної культури та мистецтва в державі, забезпечення сприятливих умов для розвитку інтелектуального та духовного потенціалу особистості та суспільства, широкого доступу громадян до національного культурного надбання, підтримки культурного розмаїття та інтеграції української культури у світовий культурний простір.

Національний музей «Чорнобиль» ‒ багатофункціональний історико-культурний заклад, який поєднує наукову, культурно-просвітницьку діяльність з діяльністю сучасного музею з архівування, збереження та оприлюднення історії ядерної аварії на Чорнобильській АЕС як найбільшої радіоекологічної катастрофи XX століття, наслідки якої не мають аналогів і відрізняються від інших відомих у світі природних та техногенних катастроф.

ГО Європейський інститут Чорнобиля ‒ міжнародна громадська організація, основна мета якої привернути увагу суспільства до проблем екології, медіаграмотності, інших проблем сучасності на прикладі катастрофи Чорнобиля, шляхом реалізації культурних, освітніх та соціальних проектів. Організація співпрацює з міжнародними експертами, науковцями, культурними діячами та учасниками подій, що мають досвід міжнародної співпраці та реалізації національних та міжнародних проектів.

Слідкуйте за нами у Facebook:https://www.facebook.com/EuropeanInstituteOfChernobyl, або звертайтеся особисто: +380675022058, chernobylinstitute@gmail.com