Військово-лікарська комісія при Чортківському військкоматі була завжди. За часів радянщини медики займали ціле приміщення другого корпусу праворуч від входу до військового комісаріату. Із здобуттям Україною незалежності та поступовим занепадом вітчизняної армії ця будівля спорожніла. І лише тепер тут знов завирувало життя. Зрозуміло чому: в Україні відбулося шість хвиль часткової мобілізації та відновлено призов громадян на строкову військову службу. Кожного дня, крім вихідних, об одинадцятій годині дня сюди приходять лікарі та медичні сестри, і кожного дня проводиться медичне обстеження призовників та військовозобов’язаних.
У військово-лікарській комісії працюють відомі на наших теренах лікарі: Т.В.Чортківський(отоларинголог), Я.В.Філінчук (терапевт), С.І.Стефанчук (невропатолог), І.В.Ушій (офтальмолог), Ю.С.Вичавка (дерматолог), М.В.Кушнір (хірург), А.Я.Нагірний (ортопед), Р.І.Волосецький (психіатр), І.С.Кравець (стоматолог). Допомагають їм медичні сестри: Л.В.Вітишин, Х.І.Шуфлін, Н.Р.Яхніцька, М.Й.Пуляк, Л.І.Третяк. Очолює зазначену комісію Андрій Ігорович Ружніцький, заступник головного лікаря районної лікарні з експертизи, секретар – Л.П.Вівчарик.
Власне на стадії первинного медичного обстеження лікарі визначають чи придатна людина до військової служби. При наявності будь-якого захворювання або патології призовника чи військовозобов’язаного скеровують на додатковий огляд спеціалістів медицини Чортківської лікарні або лікувальних закладів Тернополя.
Пан Андрій Ружніцький каже, що найбільше людей з певними діагнозами було під час останніх трьох хвиль мобілізації. Тому, звісно, велику кількість осіб довелося визнати обмежено придатними, тимчасово не придатними або взагалі не придатними до військової служби. Лікар констатує, що здорові чоловіки виїхали за кордон, уникаючи мобілізації, а з тих, хто приходить до військкомату більше половини не можна було мобілізовувати за станом здоров’я.
Призивали до війська й громадян, які, чого гріха таїти, зловживали спиртними напоями. В армії їх називають «аватарами». Здебільшого, як розповідає пан Андрій, ці так звані «аватари» самі зголошувалися на військову службу. Якщо людина не стоїть на обліку в нарколога чи психіатра, то в комісії не було підстав забороняти їй служити в армії. Алкоголізм у ЗСУ – надзвичайно болюча проблема, проте це вже інша тема розмови.
Глибоко занепокоєний голова військово-лікарської комісії Андрій Ружніцький станом здоров’я призовників, тобто 18-20 річних хлопців. При медогляді у них найчастіше виявляють сколіоз(порушення осанки), зниження гостроти зору, гіпертонію(підвищений кров’яний тиск) і навіть варикозне розширення вен. Це пов’язано з тим, наголошує лікар, що у загальноосвітніх школах на низькому рівні фізичне виховання. Бувають часті випадки, коли батьки шукають засоби щоби звільнити свою дитину від уроків фізкультури, не усвідомлюючи, що цим спричиняють велику шкоду для її здоров’я. Зниження гостроти зору це, безумовно, наслідок постійного користування дітьми комп’ютером. Бути вашій дитині здоровою чи ні, вирішувати вам, шановні батьки. Наступне – це здорове харчування, позаяк гіпертонічна хвороба має з харчуванням прямий зв’язок. А ще є таке поняття, як здоровий спосіб життя. Пропаганда у суспільстві здорового способу життя теж дорівнює нулю. І навіть попри всі ці негаразди ми самотужки зобов’язані дбати про своє здоров’я та здоров’я нашого молодого покоління.
Михайло Опиханий.
Післямова. Інші публікації з військової тематики читайте в інформаційному бюлетені (бойовому листку) Чортківського ОМВК “Український воїн”.