В понеділок 21 грудня 2015 року в Новодністровську відбувся пуск третього гідроагрегату Дністровської ГАЕС в рамках реалізації першої черги будівництва у складі трьох гідроагрегатів. Участь у заході взяв заступник Міністра енергетики  та вугільної промисловості Олександр Свєтєлік та заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі Руслан Корж.

Третій, і останній в рамках першої черги будівництва, агрегат Дністровської ГАЕС було запущено в режимі синхронного компенсатору . В рамках такого початку пускових операцій інженери монтажних організацій перевірили правильність збірки гідровузла, його механічну та електричну частину, центровку валу та підшипникових вузлів. Таким чином, с пеціалістами підрядних організацій було перевірено електричну систему і механічну частину генератора ГА №3. Всі випробування початку пускових операцій пройдено успішно.

Генеральний директор ПАТ «Укргідроенерго» Ігор Сирота подякував всім проектним, монтажним, та іншим підрядним організаціям, постачальникам обладнання за професійну роботу. “Ми в черговий раз довели, що незважаючи на складні часи в державі , ми ні на мить не зупиняємось та продовжуємо виконувати поставлені перед нами завдання згідно з графіком, розуміючи високу відповідальність перед державою за взяті на себе забов’язання. Своїми силами українці сьогодні здатні будувати такі амбітні проекти”, – сказав він.

Будівництво третього гідроагрегату тривало протягом двох років. Реалізація першої черги будівництва Дністровської ГАЕС у складі трьоx гідроагрегатів розпочалась у 1989 році аж поки не було здійснено пуск першого агрегату у 2009 році. У 2013 році було змонтовано другий гідроагрегат та в повному обсязі верхню водойму ГАЕС.

Для будівництва третього гідроагрегату проведено колосальний обсяг організаційних та будівельних робіт. З Харкова транспортовано унікальне робоче колесо та кришки турбіни, які разом з валом турбіни, ротором та статором зібрано монтажниками підрядних організацій прямо на монтажному майданчику ГАЕС. Загальна вага всіх складових агрегату перевищує 3000 тон. Третій гідроагргат має потужність в генераторному режимі 324 МВт.

Дністровська ГАЕС є одним з найбільших та наймасштабніших інфраструктурних енергетичних об’єктів, який реалізовувався в Україні за останні десять років. Він довів, що українці здатні власними силами та власними коштами побудувати станцію такого масштабу. Він також є вкрай важливим для стабільності, надійноcті та безперебійності роботи об’єднаної електричної мережі України. Його внесено до переліку пріоритетних енергетичних проектів та до оновленої Енергетичної стратегії до 2030 року. Адже д обудова першої черги у складі 3 гідроагрегатів дає змогу енергетикам п ри заміщенні Дністровською ГАЕС енергоблоків ТЕС 200 МВт щорічно економити 125 008 тис. м3 газу, що дорівнює 48 128 тис. дол. США, а також 1 103 668 тон вугілля, що в грошовому еквіваленті становить 99 330 тис. дол. США. А робота лише одного гідроагрегату забезпечує економію 69 078 тис. м3 газу (26 595 тис. дол. США) та 367 889 тон вугілля (33 110 тис. дол. США) на рік.

Під час реалізації проекту кошти виділялись не лише на саме будівництво, але й на розвиток соціальної інфраструктури регіону. Реконструкція та модернізація систем тепло- та водопостачання, районний будинок культури, сучасна районна лікарня – це об’єкти, які знайшли фінансову підтримку та які забезпечено коштами за рахунок компанії “Укргідроенерго” під час будівництва цієї станції. У грудні 2013 року поблизу станції також побудовано 114-квартирний житловий будинок для співробітників ГАЕС, який рік тому здано в експлуатацію.

Довідково 

Згідно з початковим проектом, Дністровська ГАЕС має складатися із 7-ми гідроагрегатів загальною потужністю 2268 МВт в генераторному режимі та 2947 у насосному, що ставить її на шосте місце у світі за встановленою потужністю. Перший гідроагрегат станції потужністю 324 МВт у турбінному та 421 МВт у насосному режимах введено у промислову експлуатацію в кінці 2010р. Унікальність станції полягає в тому, що вона працює в режимі “насос – турбіна” та дозволяє використовувати акумульовану в нічний час енергію для виробництва електроенергії під час пікових навантажень на мережу.

,

IMG_3940

IMG_3958

IMG_3960

IMG_3974

IMG_3976

IMG_3982

IMG_4020

IMG_4024

IMG_4043

IMG_4048

IMG_4053

IMG_4055