21 липня у виставковому залі ДІАЗу відбулася презентація книги Володимира Чистуха «Завалівське коріння Блаженнішого Любомира Гузара» за участі племінниці світлої пам’яті Блаженнішого Любомира Марії Рипан (м. Торонто, Канада). Книжка вийшла цьогоріч у Львівському видавництві «Логос».
Вступним словом захід відкрив директор ДІАЗу Василь Зорик, який зазначив: у родоводі священнослужителів Гузарів, відомому з середини ХІХ ст., Блаженніший Любомир виконував особливу архієрейську місію – словом, молитвою прагнув консолідувати багатомільйонне українське суспільство. І ми мали щастя бути його сучасниками, бачити його титанічну роботу, чути його проповідницьке й повчальне слово.
У пам’ять про Бл. Любомира (на 50-й день його відходу у вічність) і його родичів, які служили Богові та людям й ожили на сторінках цієї книги, о. Василь Онищук, Марія Рипан, Володимир Чистух та Василь Зорик запалили свічку пам’яті.
Молебень за померлих о. Дмитра, о. Євгена, Лева, Ольгу, Ярослава, Блаженнішого Любомира відслужили священики Василь Онищук, Степан Братців та Омелян Легета.
Вірші, присвячені Любомирові Гузару, читали отці Василь Онищук (ведучий дійства), Омелян Легета і Руслана Ярема. Народний аматорський жіночий камерний хор «Глорія» (кер. Євгенія Біркова (Бездільна)) виконав пісні-молитви.
Про кропітку роботу з дослідження теми родоводу Гузарів розповів учитель Завалівської школи Підгаєцького району, автор краєзнавчих нарисів про своє село Володимир Чистух – один із перших, хто «докопався» до гузарівських коренів та опублікував свої розвідки. Адже не всі знали, що родинні корені Блаженнішого Любомира черпали свою життєдайну силу в наших краях – у Завалові на Підгаєччині, у Кальному на Зборівщині й навіть у Бережанській гімназії. Як зазначив автор, його дослідження – не тільки нова сторінка до історії Завалова, а й підручник для всіх нас.
У «Передмові» є такі слова Блаженнішого Любомира: «Історія родини Гузарів, представлена у спогадах, – це не є щось виняткове, а радше типовий образ життя в другій половині ХІХ століття, у десятиліття, які становили період підготовки до важливих подій у житті нашого народу наступного століття і, може, наших часів. Тому ласкаво прохаю читачів під час ознайомлення із цими спогадами думати не тільки про минуле, а й навчатися чогось із прикладу наших предків». Ця книга навчає нас шанувати працю наших предків і вчитися в них служінню своїй церкві й Богу.
Про завалівське коріння Гузарів розповіла упорядниця книги, володарка об’ємного сімейного фотоархіву, племінниця й похресниця Блаженнішого Любомира Марія Рипан, яка презентувала цікаві відеослайди фотоархіву з коментарями. Слово мали й учений секретар ДІАЗу, заслужений працівник культури України Надія Волинець, провідний зберігач фондів заповідника Мирон Музичка.
Своїми враженнями поділилися методист районного методичного кабінету, заслужений працівник освіти України Василь Бич, науковий співробітник музею книги, лауреат Всеукраїнської літературно-мистецької премії ім. Братів Лепких, почесний громадянин м. Бережани Ярослава Мазурак, заступник директора Бережанського краєзнавчого музею, лауреат обласної премії ім. Володимира Гнатюка за вагомий особистий внесок у розвиток етнографії і музейної справи Микола Проців, начальник відділу освіти, молоді і спорту міської ради Галина Михальчук, методист методкабінету Оксана Лещук, краєзнавець, педагог Стефанія Желінська з Лапшина. Від відділу освіти, молоді і спорту міської ради
п. Марія Рипан одержала подяку й сувеніри.
Дійство завершилось автограф-сесією автора й упорядника, котрі наголосили: книжка призначена передусім тим, хто цікавиться історією рідного краю, хто хоче дізнатися про родовід владики Любомира, представники якого відзначилися активною діяльністю для блага суспільства, були гідним взірцем для наслідування як у своїй епосі, так і в наші дні.
Тетяна Бідзіля.