Засідання Клубу інтелігенції ім. І.А.Пелипейка, яке відбулося 29 січня 2025 року в світлиці Косівської центральної бібліотеки, було присвячене питанням сьогодення:  пам’яті Героїв Крут та новій книзі, яка щойно вийшла друком у видавництві «Дискурсус».

Традиційно 29 січня Україна відзначає День пам’яті Героїв Крут. Цього дня і присутні в світлиці — творча інтелігенція Косівщини — різного віку, професій, уподобань, освіти, фаху,  серед яких Володимир Петричук — заступник голови Косівської територіальної громади,  освітяни,  медики, художники, члени Клубу інтелігенції ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта», бібліотекарі хвилиною мовчання віддали шану стійкості та мужності молодих хлопців, які так само, як і сьогоднішні захисники України, стали на захист Української держави.

У бібліотечній світлиці викладена тематична література «Віддали життя свої за Україну», з якою присутніх ознайомила Ірина Балагурак.

Василь Шкурган — голова Косівського осередку Національної спілки письменників України представив присутнім молодого земляка з с. Хімчина Івана Гриджака,  книга  якого «Солодкі поля» презентується сьогодні. Іван Гриджак нещодавно виставив свій роман  на суд читачів  свого рідного Хімчинського ліцею, які прочитали його дебютну книжку.

Про нього як письменника знають лише  рідні, друзі, колеги та знайомі. Ім’я маловідоме широкому загалу. Але надіємось, що з кожним днем  про Івана Гриджака дізнається все більше  поціновувачів художнього слова.

Ось декілька скупих, але основних  штрихів із життєпису І.Гриджака.

Народився 18 вересня 1989 р. у селі Хімчині. Навчався у Хімчинській загальноосвітній школі, а після закінчення вступив у Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника на факультет філології. Одружений, виховує двох доньок.

Продовжила знайомство із автором Аделя Григорук — заслужений працівник освіти України, письменниця, членкиня НСПУ, НСЖУ, НСКУ. Вона дала всебічний глибокий  аналіз роману Івана Гриджака,  зазначивши: «Вражає те, що молодий автор, один із небагатьох,   взявся написати твір на тему трудової міграції, яка на цей час дуже болюча. Заробітчанство далеко від рідного дому, його наслідки, вплив на сім’ї, психологію  автор виразно розкриває  протягом всього твору. Образи головних героїв — Марії та Василя — зображені через «оптику» молодого покоління пером цієї обдарованої людини, зачепили  серце. Автор використовує символічну семантику як в  назві самої книги, її розділів — «Посіви», «Бутонізація», «Цвітіння», «Плоди», так і в різних деталях, мотивах, як, наприклад, в образі дороги, сакральних дверей і порога, неба тощо.   

Разом  з головними героями роману ми крокуємо поруч, перегортаючи сторінку за сторінкою історії людських доль, вникаємо в їх переживання під час роботи за межами України».  

І це розкриває можливості пізнання себе, свого внутрішнього світ.  В романі немало роздумів автора про Україну, українців, наші прагнення, доягнення і помилки.

А.Григорук  звернула увагу на організацію сюжету, прийоми і засоби змалювання персонажів, стиль художньої оповіді, позасюжетні елементи в романі.

— Тисну вашу талановиту руку, — доброзичливо сказала вона дебютантові й побажала молодому авторові успіхів у подадьшій письменницькій праці.

Роздумами і відгуками про книгу також поділилися Ніна Васильченко-Каверіна — аспірантка кафедри української літератури Чернівецького національного університету ім. Ю.Федьковича, Василь Шкурган — письменник, член Національної спілки письменників України, Василь Гостюк  —  педагог, поет, член НСПУ, Стефанія Гнатків — педагогиня, членкиня «Просвіти», Марія Шкурган, Уляна Книш — бібліотекарка, секретарка Клубу інтелігенції, родина автора — дружина, доньки, батько.

Слухачі з цікавістю сприйняли розповідь  Івана Гриджака про його шлях в літературу, любов до читання, книги і людей, які надихали на творчість, плани на майбутнє та погляди на теперішню ситуацію в суспільстві.

Творча зустріч з молодим письменником подарувала гарний настрій і сонячну атмосферу. Презентація видання, жваве обговорення, відповіді на поставлені запитання — гармонійно поєдналися, залишивши приємні спогади і надію на подальші зустрічі.

Наприкінці автор подякував присутнім за увагу,  а  учасники зустрічі мали змогу придбати роман «Солодкі поля» з автографом І.Гриджака, зробити  спільне фото на згадку про цей цікавий захід.

Прощаючись після приємного  спілкування, всі  щиро побажали молодому письменникові-початківцю здоров’я, натхнення та  творчих успіхів, а також — нових книг.

Марія  ПОРОХ,

членкиня Клубу інтелігенції

ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта». Світлини авторки.

Leave a Reply

Your email address will not be published.