(Близнюк Микола. Три джмелі в крисанях: Вірші для дітей /М.І.Близнюк. — Косів: Писаний Камінь, 2024. — 236 с., іл. )
14 лютого щороку увесь світ святкує не лише День усіх закоханих, а й Міжнародний день книгодарування — день усвідомлення важливості книг у нашому житті.
Саме у цей день мене щиро потішив подарунок Миколи Близнюка —дитяча книга з колоритною назвою «Три джмелі в крисанях» з автографом письменника для мого внука: «Життєрадісному хлопчикові Іллі на добру згадку від дідуся Миколи. Від усього серця — щасливої долі. Щиро Микола Близнюк. Де б не був ти, запам’ятай: наймиліший рідний край. с. Старі Кути над Черемошем. 13.02. 2025».
Що потрібно, щоб книга сподобалась маленькій дитині? Звісно гарні твори та яскраві ілюстрації до них. І тому я б хотіла, щоб читачі ознайомилися з новою книгою «Три джмелі в крисанях» нашого відомого письменника-земляка.
Гарне враження справив комп’ютерний дизайн Віталія Стефурака, про що свідчить обкладинка книжки, вкладений портрет Миколи Близнюка, виконаний художником, живописцем і графіком, членом Національної спілки художників України та Спілки художників «Клуб українських митців» Антоном Григоруком, вдало розміщені ілюстрації художниці Люби Ковалишин-Косович, а також вступна стаття Аделі Григорук — письменниці, членкині Національної спілки письменників України, Національної спілки журналістів України, заслуженого працівника освіти України.
Видана під Новий 2025 рік у видавництві «Писаний Камінь, ця дитяча книжка, як уже зазначалося, написана Миколою Близнюком — членом Національної спілки письменників України, лавреатом літературних премій ім. Михайла Павлика, Марійки Підгірянки, двох премій ім. Т. Мельничука — «Князь роси» і X-го літературного фестивалю «Покрова».
Більшість із його доробку — твори для дітей: «Чугайстрова криниця» (1996), «Чудасія» (2000), «Художник Мурчик» (2002), «Весела калина» (2004), «Дятлику-ковалику» (2004), «Срібний човник» (2006), «Вухатий мандрівник» (2007), «Добрий чарівник» (2009), «Всі ми любимо співати» (2012), «Наймиліший край» ( 2014), «Коник-гуцулик» (2022). М.Близнюк написав більше 3500 віршів для малюків, більше ста поезій покладено на музику і видано дві пісенні книжки для дітей «Срібний човник» (2006), «Всі ми любимо співати» (2012).
Над книгою «Три джмелі в крисанях» письменник працював тривалий час, разом з письменницею Аделею Григорук, яка одночасно є редакторкою і авторкою вступної статті, Любою Ковалишин-Косович — художницею, малюнками якої ілюстрована збірка.Відрадно і мені, бо й я також внесла свою маленьку лепту, здійснюючи її комп’ютерний набір.
У ґрунтовній вступній статті Аделі Григорук «Добрий друг допитливої малечі», що так влучно підходить до цього видання, вражає висока літературна оцінка письменниці: «…Книжка «Три джмелі в крисанях» незвичайна не лише оригінальним образом джмелів-музик, які вправно виграють на музичних інструментах, чаруючи Карпатські гори й небесні зорі. Вона цікава своєю строфікою, адже написана двовіршем, або дистихом. Тут кожен вірш складається із двох рядків, об’єднаних спільною римою та завершеною думкою. Тому ці поетичні тексти лаконічні, лапідарні, інколи тяжіють до афористичності, а загалом — стисло й чітко подають зміст зображуваного. Такі строфічні структури відомі ще з античних часів.
Микола Близнюк умістив у своїй книжці 1625 дистихів — двовіршів різної тематики та емоційної тональності. Найчастіше — це улюблені для дітей напівказкові чи й казкові сюжети про світ, який їх оточує. Але війна, яка сьогодні палає в Україні, заставила письменника ввести у книжку твори іншого змісту — про вкраїнських воїнів, які захищають рідну землю від російських окупантів, про відвагу й мужність захисників і захисниць України, серед яких, поза сумнівом, є й рідні Близнюкових читачів…».
У книжці вдало подані розділи, а саме: Шевченкове слово над Черемошем», «Українські воїни», «Краса довкола», «Колючі, кусючі, вухаті та хвостаті», «Веселинки», «Синьоока осінь», «Скоро ми підем у школу», «Загадки».
У розділах «Українські воїни», «Шевченкове слово…» відтворена нинішня сувора воєнна дійсність, бо вірші у них розповідають про мужність і патріотизм захисників і захисниць України в боротьбі з російськими окупантами.
Книга розрахована не тільки на дітей дошкільного і молодшого шкільного віку, але й батьків, вихователів, студентів педагогічних факультетів вищих навчальних закладів, бо вона має великий виховний потенціал для формування в читачів любові до своєї Вітчизни, рідного краю, а також почуттів добра, милосердя, співпереживання, виховання екологічної культури.
Автор щиро вдячний всім, хто причетний до видання, а також директорові видавництва «Писаний Камінь» Михайлові Павлюку, дизайнерові Віталієві Стефураку за високу поліграфічну якість книги.
Словами письменниці Аделі Григорук хочеться завершити статтю: «Можна ще довго-довго говорити про достоїнства дитячих віршів Миколи Близнюка — і не сказати всього! Їх треба читати і батькам, і дітям, учителям та учням — усюди, де є хлопчики та дівчатка і бажання долучити їх до цікавої та корисної книжки.
Українським дітям, поколінню, яке творитиме завтрашній день нашої держави, віддає письменник Микола Близнюк — вірний друг допитливої малечі — все своє серце, свій розум і свій талант, дарує їм найдорожче, що у нього є, — свої добрі та щирі книжки».
Марія ПОРОХ,
членкиня Клубу інтелігенції
ім. І.Пелипейка та РО «Просвіта».
Leave a Reply