У рамках відзначення Року повстанської звитяги в Тернопільській області на честь 55-ої річниці останнього бою вояків УПА в лісі біля хутора Лози, що на межі Бережанського й Підгаєцького районів, 16 квітня на Бережанщині відбулося ряд важливих заходів.

У краєзнавчому музеї пройшла Міжнародна наукова конференція «Українська повстанська армія: формування національної ідеї та боротьба за українську державу». Відкрила захід вступним словом директор музею, ведуча Надія Голод, яка зачитала вітальний лист українського науковця-історика, публіциста, дослідника історії визвольного руху, громадського діяча, голови Українського інституту національної пам’яті Володимира В’ятровича.
Учасників та гостей дійства щиро привітали заступник голови Тернопільської обласної ради Олег Боберський, заступник голови обласної державної адміністрації Леонід Бицюра, член оргкомітету з відзначення в Тернопільській області 55-ої річниці бою вояків Української Повстанської Армії під хутором Лози, заступник голови районної ради Роман Висоцький, керівники району та міста. Участь у заходах брали також депутати обласної ради Володимир Петровський, Іванна Ленчук (смт Козова), голова РО ВУТ «Меморіал» ім. В.Стуса, депутат райради Іван Головацький, голова Братства ветеранів ОУН-УПА «Лисоня» Орест Гуменюк, ветеран ОУН-УПА Ольга Заяць-Мерещак, численні науковці, краєзнавці з різних областей України, а точніше – з Києва, Львова, Тернополя, Хмельницького, Вінниці, Харкова, Рівного, Бердичева, Зборова, представники ЗМІ й громадськості.
У своєму виступі заступник голови облради Олег Боберський зокрема наголосив: «Уже те, що бій відбувся у 1960 році, багато років по тому, як закінчилася Друга Світова війна, є яскравим незаперечним підтвердженням незламності сили духу наших вояків, непереможним прагненням українців до незалежної держави. Борці за волю України знали, що йдуть на вірну смерть, що вижити у борні з велетенською сталінською каральною машиною неможливо. Проте вони вірили у незалежну Україну й віддавали за неї свої молоді життя. Без їх подвигу нашої суверенної держави не було б. Ми маємо пам’ятати хоробрих звитяжців, на їх безсмертних прикладах виховувати молоді покоління патріотів. Адже боротьба за незалежну Українську державу триває. Слава Україні! Слава її героям!»
Заступник голови облдержадміністрації Леонід Бицюра зазначив: символічно, що Рік повстанської звитяги на Тернопільщині відкривається конференцією у Бережанах, адже з цього краю вийшло багато повстанців. Зараз такі заходи дуже актуальні й потрібні. Вони дозволяють історикам не просто викласти бачення тих подій, які відбувалися, а й запропонувати корисні уроки і поради для сьогодення. Правдива історія – найпотужніша зброя. Значна частина нашого суспільства уже зрозуміла, що «історія – не просто збірка чи архів. Вшанування діяльності ОУН-УПА – це не просто данина пам’яті, не просто дата, яку варто згадати і знов забути на деякий час – це можливість звільнити з ідеологічного полону наших східних братів. На жаль, багато з них досі живуть стереотипами, і 9 травня будуть відзначати «День побєды», одягати «георгіївські стрічки». Наше завдання – показати, що УПА – серйозна дієва організація, яка воювала фактично на три фронти: проти нацистів, «червоних» радянських військ і польських шовіністів. Саме тому важливо донести цю правду як на східні терени країни, так і далеко за межі України.
Працювали учасники наукової конференції у чотирьох секціях: «Історія становлення та функціонування УПА», «Визначні діячі УПА», «УПА і Бережанщина», «Історія УПА мовою документів та кінематографії». Із темою «Останній бій українських повстанців» виступила старший науковий співробітник музею, ведуча Олена Лугова. Присутні заслухали цікаві наукові розвідки директора Хмельницького обласного літературного музею Василя Горбатюка, зав. відділом Тернопільської обласної інспекції охорони пам’яток історії та культури Сергія Грабового, заступника директора згаданої інспекції Людмили Строцень, члена Національної спілки краєзнавців Юрія Лукуца з м. Бердичів, директора обласного краєзнавчого музею Степана Костюка, к.ф.н., наукового співробітника Інституту народознавства НАН України Орисі Голубець, старшого викладача Львівської філії Київського національного університету культури і мистецтв Василя Штокала, члена Сенату ОУН, члена проводу Львівської обласної організації ОУН, фалериста, краєзнавця Степана Пахолка, директора музею «Зборівська битва» Богдана Макогона, наукового працівника цього музею Лесі Білик та інших. Також демонструвались відеофільм про пошуки повстанського бідону на х. Залісся, відеовітання магістра соціології, керівника Товариства «ОЗУ» (Опір Західної України) в Празі (Чехія) Олега Павліва.
Великий інтерес викликали виставки, присвячені легендарним сторінкам боротьби за незалежність України, які діють у краєзнавчому музеї: документально-ілюстративна – «Останній бій українського підпілля. За матеріалами Архіву УСБУ в Тернопільській області», фотовиставка пам’ятників ОУН –УПА на Тернопільщині «Ми, повстанці, сини, України», фотовиставка Анни Сенік «Повстанський Великдень», «Графіка Якова Гніздовського у збірках музеїв Тернопільщини», виставки патріотичної літератури, а також на великодню та іншу тематику.
Бережанці та гості краю, представники влади й громадськості, журналісти багатьох видань цього дня вшанували пам’ять новітнього Героя України, щирого патріота України, громадсько-політичного діяча, директора Центру національного відродження імені С. Бандери, колишнього депутата обласної ради Івана Гавдиди біля спорудженого на його честь пам’ятника в с. Саранчуки, де із промовою виступив побратим уродженця Саранчук І.Гавдиди, депутат обласної ради Володимир Петровський. Далі учасники туру поїхали до місця останнього бою УПА в лісі біля хутора Лози (Божиківська сільрада). Заступник голови районної ради Роман Висоцький провів короткий екскурс у минуле, до трагічних подій 55-літньої давності. 14 квітня 1960 року «кагебісти» зробили підступну облаву на партизанську групу в складі трьох підпільників: члена Подільського окружного проводу ОУН Петра Пасічного («Чорний»), досвідченого командира і радиста, його дружини Марії Пальчак («Стефа»), котрі займались партизанською діяльністю ще з часів заснування УПА, та молодого 22-річного вояка Олега Цетнарського («Клим»). Кадебісти (оперативна група Тернопільського УКДБ) тоді мали завдання схопити підпільників живими, однак повстанці завзято боронилися. Щоб не потрапити живими в руки ворогів, Петро Пасічний та Олег Цетнарський застрелились, а Марія Пальчак два рази стріляла в себе пораненою рукою, та вижила й зазнала страшних знущань і катувань, жахів сибірських тюрем і концтаборів (останні роки життя проживала в с. Шумляни Підгаєцького району, померла вже за часів незалежності України). Мешканці навколишніх сіл пам’ятають події кривавого Страсного четверга – 14 квітня 1960 року – і бережуть пам’ять про нескорених земляків. На горі у лісі, на місці останнього бою вояків УПА, встановлено символічний хрест. Вдячні нащадки до підніжжя хреста ставлять свічки пам’яті, квіти та вінки. Планують спорудити тут капличку.
Панахиду за загиблими повстанцями відслужили отець-декан Михайло Бугай та о. Володимир Зайчук. Інсценізацію останнього бою УПА представили учасники студентського драматичного аматорського театру «Іскра Прометея» ВП НУБіП «Бережанського агротехнічного коледжу» (керівник О.Бойко). Тут же працювала й польова («лісова») пошта. Спецпогашення ювілейного конверта у пам’ять про героїв-повстанців провели знаний філателіст, голова міського клубу „Колекціонер” Олександр Караневич, начальник ЦВПЗ в Бережанах (ЦПЗ №3 Тернопільської дирекції УПДППЗ «Укрпошта») Вікторія Токарська, керівник молодіжного порталу Бережанської міської громадської організації «Рідне місто» Алла Соколовська. Кожен мав можливість зробити поштове відправлення своїм рідним і друзям або придбати як сувенір клубні конверти, ‪‎погашені‬ штемпелем Божиківського поштового відділення. Дійство проходило цікаво, конверти погашались просто на возі, навколо якого зібралось чимало присутніх.
Важливими митями також були процес нагородження організаторів і спонсорів заходів, теплі слова подяки активістам, спільне виконання Державного Гімну України. Надовго запам’ятається і смачна «повстанська» каша з польової кухні, і патріотична пісня. Ще один пам’ятний захід у рамках відзначення Року повстанської звитяги на Тернопіллі відбудеться на хуторі Лози в травні, до Дня Героїв. До речі, місце останнього бою вояків УПА в Лозах буде включено до туристичної карти Тернопілля, тут планують спорудити капличку. І недаремно, адже на місці, де пролилася повстанська кров, де яскравий приклад героїзму і незламності духу повстанців, – мають виховуватись нові покоління патріотів, борців за кращу долю незалежної і сильної України.

Тетяна Бідзіля, м. Бережани.

2015_04_16 116

2015_04_16 127

2015_04_16 141

2015_04_16 151

2015_04_16 158