В обідній спекотний час 16 червня, у Чорткові, як завше, у читальному залі районної бібліотеки розпочалась літературна зустріч <<Поетична підкова>>. Як відомо, підкова символізує щастя та успіх, але ця назва мала й історичну підставу – саме 16 червня 1578 року у Львові було страчено козацького ватажка Івана Підкову.

Привітання ведучих – Ярослава Дзісяка та Олександри Наконечної мали більш змістовне навантаження, аніж звичайно, адже нещодавно був День журналіста, а серед присутніх було троє дипломованих і декілька громадських кореспондентів. І саме 16 червня – День працівника медицини, творче товариство, майже три десятки авторів  і шанувальників поезії,  було представлене медиком-пенсіонером Степаном Грицьковим і студенткою медицини  Марійкою Серафінчан. А, як зазначила авторка-педагог Галина Грицьків, медицина лікує тіло, а поезія, окрім ліків для духу, є джерелом його виховання. Ярослав Дзісяк, відомий у поетичному середовищі також як Дорожний, розпочав своїм віршем, читаючи з останнього номеру обласної газети <<Вільне життя>>. Поетичне слово продовжив кореспондент і творець Залішицького <<Колосу>>, учасник обласного літоб’єднання Олег Вістовський. Яскравим візерунком поезії вразила представниця журналістської, а від недавна і письменницької Спілки, авторка майже двадцяти книг, знана в області  Раїса Обшарська.

p3JFan-6tnUЗ досвідом років і поетичних доль, виступив неодноразовий гість із Копичинець, Михайло Тарабій. Зі щирими юнацьким словом читала Марія Серафінчан. Ведучий підготував зал до медичної терапії – запросив дебютанта у Чорткові, учасника обласного ЛО, автора гуморесок Юрія Зайця зі Збаражчини, у подарунок він залишив згадки сміху та свої книги.  Ярослав Свистун склав враження із саркастичним російськомовним памфлетом (українською, твір мав би інше сприйняття) та тезами з етимології краєзнавства. І наступила черга музичної паузи: перед доволі різноманітним у музичних уподобаннях товариством вийшли з гітарами Антон Гонтар і Андрій Росчіс – основа гурту <<Ультиматум>>.

Другу частину літературної зустрічі продовжив ведучий авторським віршем. Окрім того, Ярослав інформував зал, як <<круглими>> історичними датами, так і літературними новинками. Так, у 1833 р. – у Львові члени <<Руської трійці>> уклали рукописний літературний альманах <<Син Русі>>.

150 років назад, 3 червня 1863 року народився. Євген Петрушевич – президент Західно-Української народної республіки. Весною-літом 1943 року відбулося формування української дивізії <<Галичина>>, доречно зазначити:. <<Вони не розпочинали ту війну, вони йшли захищати свої оселі>> у боротьбі проти найбільшого ворога – російського комунізму.

8zZiXvale0oТакож, 12 червня 1943 р. – початок рейду Ковпака Волинню і Галичиною, червоні партизани були попередниками повторної сталінської окупації. Радянський рейд став головною причиною  утворення літом 1943 р. Української народної самооборони, що пізніше стала УПА Захід. Червень 1953 р. – повстання політв’язнів у радянському концтаборі в Норильську. В контексті сучасних видавничих справ, було зазначено, що в Україні існує бюджетна програма <<Українська книга>>, в межах якої рік у рік дедалі більшим накладом видається вітчизняна класика. Цьогоріч заплановано видати книги загальним накладом 575 тисяч примірників, на що з держбюджету виділено 37,5 мільйонів гривень. Щоправда, чомусь усе частіше  шановних метрів слова за ці ж гроші <<розбавляють>> сучасними <<класиками>>. Торік серед них опинилися Володимир Литвин, Анатолій Толстоухов і навіть Микола Азаров. Олександра Миколаївна розповіла про Володимира Барну – уродженця Тернопільщини, відповідального секретаря НСПУ, якому нещодавно виповнилося 60 років. Ярослав Дзісяк передав вітання від тих, хто не змогли прийти і приїхати: головного редактора журналу і сайту  <<Золотоа пектораль>>  Володимира Погорецького, поетес – очільника <<Об’єднані словом>> Лесі Геник з Івано-Франківська, філолога Інни Гаврилюк з Хмельницького. З огляду на далеку відстань, були заочно репрезентовані поетичні книги <<Міжсезоння>> поета й адміністратора сайту <<Натхнення>> Олексія Тичка з Черкащини, ведучий зачитав його вірш та представлено збірку <<Сорок вісім кроків>> Тамари Васільєвої, педагога й поетеси із Кременчука, ведуча-бібліотекар зачитала її вірш.

BMzuJOYAIZIВзаємні посмішки викликали твори студентів Чортківського інституту підприємництва і бізнесу патріотка і гумор Романа Короля та вишукана лірика Мар’яни Магеги, лаконічну поетичну влучність озвучив Андрій Колодій. З різноманітними темами поезій, які перепліталися із аспектами суспільного середовища виступили автори-педагоги Андрій Базалінський та Галина Грицьків. Приємні враження від побаченого висловили директор краєзнавчого музею Яромир Чорпіта, поділившись краєзнавчими нотатками,  вчитель і творець музею чортківської гімназії Наталія Горяча, викладач і співзасновник етно-майстерні <<Куферок>> Ірина Вербіцька. На завершення до залу звернувся Влад Коновалов, організатор музичних фестивалів, музикант і лідер рок гурту <<Veritas>>, виконавши авторську пісню та дует гітар від <<Ультиматуму>>. Ведучі побажали усім приємних свят <<Зеленої Трійці>>, натхнення авторам та уваги слухачів. А гості міста після оглядової екскурсії архітектурних пам’яток Чорткова, завітали у мистецьке середовище <<Куферка>>, зробленого <<руками і з душею>>.

Ярослав Дзісяк,

організатор зустрічі.