Галузь охорони здоров’я Тернопільщини чекає чергове перетворення. Нещодавно обласний департамент охорони здоров’я подав на розгляд профільної депутатської комісії обласної ради пропозицію щодо переобладнання Чортківського шкірвендиспансеру у хоспіс. Частина депутатів мають інші пропозиції щодо даного потужного приміщення у центрі міста. Скажімо, там можна розмістити станцію екстреної допомоги. Єдине, у чому зійшлися народні обранці, – шкірвендиспансер потрібно ліквідувати.
За словами голови постійної депутатської комісії з питань охорони здоров’я, материнства та дитинства Леоніда Ковальчука, така форма лікувального закладу, як диспансер, у Європі вже давно не практикується. Залишились лише одиничні випадки, натомість хоспіси широко практикуються в усьому світі. І Тернопільщині вони вкрай необхідні.
Новий заклад матиме статус комунальної установи Тернопільської облради, тому буде фінансуватися з обласного бюджету. До того ж в Україні немає практики фінансування хоспісів з інших джерел. За словами заступника директора департаменту охорони здоров’я ТОДА Віктора Овчарука, усі працівники будуть працевлаштовані у новоствореному закладі. Більше того, у майбутньому передбачається розширення штату.
Диспансер у Чорткові розташований у центрі міста. Проїзд із двох боків обмежений. Як альтернативу члени комісії пропонують для розташування хоспісу обрати дільничну лікарню у селі Колиндяни. Це двоповерхова будівля, розташована на відстані 150 метрів від центральної дороги. Поблизу – садочок та зелена зона. Натомість у приміщенні диспансеру краще розмістити екстрену допомогу. Мовляв, хоспісним хворим потрібен спокій, а в центрі міста його забезпечити не можливо.
– Перший поверх диспансеру перебуває у нормальному стані, а другий – оббитий дошками та осокою. Скільки там ремонт не роблять, будівля завжди тріскає та затікає. У Колиндянах – новий об’єкт, котельня. Село знаходиться всього за 15 км від райцентру, тому люди можуть доїжджати на роботу з Чорткова. Колись на першому поверсі лікарні була амбулаторія, на другому – лікарня на 50 ліжок з операційним блоком, кухнею, – каже головний лікар Чортківської ЦРЛ Роман Чортківський.
Більше того, у приміщенні диспансеру чортківчани пропонують розмістити станцію екстреної допомоги. Відповідно до реформування галузі нова станція обслуговуватиме три райони, тому приміщення, в якому вона зараз перебуває, недостатньо.
– Це прекрасне місце для заїзду та концентрації автомобілів швидкої допомоги, – каже Роман Чортківський.
За словами депутата Тернопільської облради Наталі Турецької, питання про створення хоспісу доцільно піднімати тоді, коли буде рішення про його фінансування. Інакше заклад буде створений, а статті, на яку можна буде виділяти кошти, не буде.
– До того ж ми суперечимо самі собі. Спершу говорили, що для початку розглянемо концепцію, у якій будуть прописані всі округи, визначено потреби кожного округу, а зараз ліквідовуємо заклад, – каже Наталя Турецька. – Виходить, ми не системно підходимо до роботи.
У відповідь Леонід Ковальчук заявив, що не можна сидіти склавши руки тільки тому, що в області немає концепції. Вона включає лише загальні принципи та поняття і не деталізує наявності певних закладів у кожній конкретній місцевості. Комісія відправила питання на доопрацювання з проханням розглянути департаменту варіант розміщення хоспісу у Колиндянах.
Зоряна Гарасимів («Номер один»)