17 жовтня у Заліщиках відкриється 14-й Мандрівний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA.

Коли говоримо «кінофестиваль», за звичкою уявляємо собі гламурне видовище: «кінозірки» у вечірніх сукнях та діамантах, режисери у смокінгах, елітна публіка, шампанське…

Фестиваль Docudays UA принципово інакший: йому вдається бути святом, не прагнучи штучної видовищності.

Кіно, яке пропонує Docudays UA також інакше. Воно дозволяє бачити світ без прикрас та ілюзій. І в той же час його правда може бути не менш бентежною, аніж хвацько закручені сюжети «зіркових» голлівудських стрічок.

Docudays UA проходить щороку впродовж останнього тижня березня – у Києві. А восени – пускається у мандри усіма краями України. Мандрівний фестиваль Docudays UA переживає вже свій 14-й сезон. Сьогодні він – найбільший в Україні фестиваль документального кіно, і єдиний наразі фестиваль фільмів про права людини.

Його місія – сприяти підвищенню рівня українського документального кіно, становленню в Україні відкритого діалогу про суспільні проблеми, права людини, вихованню поваги до людської гідності як найвищої цінності, а відтак – створенню фундаменту для вільного та демократичного майбутнього країни.

Щороку формат Docudays UA розширюється. Нині в різних містах України діє майже 200 клубів документального кіно, створених командою фестивалю та його регіональними партнерами. Впродовж двох останніх років реалізується новий проект “See Ukraine!”, покликаний популяризувати українське кіно у Європі та формувати правдивий образ нашої країни в іноземного глядача. Минулоріч із стрічками українських авторів мали можливість познайомитися мешканці Великої Британії. Цього року “See Ukraine!” було представлено у містах Іспанії. Тобто зараз він є водночас: вікном у світ – для українського глядача і засобом пізнання України – для іноземців.

Головною темою Docudays UA – 2017 вперше стала охорона Природи, стосунків Людства і Землі, захисту екологічних прав, зокрема – проблематика глобальної зміни клімату. Її відображено на фестивальних афішах у символічному образі леопарда, чий погляд досягає нас крізь нашарування полімерного сміття, а також – у гаслі фестивалю: «Чотири градуси Цельсію – Прощавай, Людино!». Адже екологи прогнозують – зміни у планетарній екосистемі стануть незворотними у випадку, якщо середня річна температура на Землі підніметься на 4 градуси вище багаторічної кліматичної норми. Відповідно Людство опиниться на межі загибелі…

Та звісно Мандрівний фестиваль Docudays UA не  обмежиться природоохоронною тематикою. Цього року у власному багажі він привезе біля 20 різних документальних стрічок українських та іноземних авторів.

Фільм-відкриття цьогорічного мандрівного фестивалю «Процес: Російська держава проти Олега Сенцова» режисера Аскольда Курова. Фільм розповідає про українського режисера, засудженого у Росії до 20 років перебування у тюрмах суворого режиму за сфабрикованими ФСБ звинуваченнями. Фільм  був номінований на міжнародну премію «Silver Eye-2017», якою відзначається кращий документальний фільм Східної і Центральної Європи. Його побачать мешканці Заліщиків 17 жовтня, у перший день мандрів Docudays UA Тернопіллям.

Вже наступного дня школярі Скали-Подільської подивляться фільм «Боротьба Джамали». Через долю відомої співачки та її родини авторка цієї стрічки, шведська журналістка Елін Йонссон, знайомить глядача з трагічною долею кримських татар, які пережили трагедію насильницької депортації з рідної землі.

Мешканці Бучача матимуть нагоду подивитися 22 жовтня відразу два короткометражні фільми. Тема першого, стрічки «Щоденник» режисерки Олександри Чуприни – труднощі у процесі дорослішання та пошуку взаєморозуміння у середовищі сучасного покоління «комп’ютерних дітей». Друга стрічка, «Ракіяда» Ніколи Іліча, змушує замислитися над суспільними наслідками алкогольно-гастрономічних фестивалів, які стали надто популярними останнім часом. Фільм знятий у сербській «глибинці», але змальована у ньому ситуація характерна не лише для Сербії. У місті над Стрипою цього разу прийматиме мандрівний фестиваль Бучацька центральна районна бібліотека.

Перша зустріч з фестивалем у Чорткові відбудеться 30 жовтня, у читальній залі  Чортківської центральної районної бібліотеки. Дивитимемося фільм  «Укриття», присвячений темі жорстокого поводження із безпритульними тваринами. Після перегляду відбудеться дискусія «Проблема бродячих тварин, чи проблема безвідповідальних людей?». Модератором у ній виступатиме наша колега Зоряна Лесейко.

Програма фестивалю передбачає не лише перегляд та обговорення кінофільмів. У багатьох його локаціях планується представлення нових книжок. Так у Збаразькій центральній районній бібліотеці буде представлено перше видання українською книжки Іди Фінк «Подорож». Адже авторка, всесвітньо відома письменниця, народилася саме у Збаражі. Переклад «Подорожі» належить нашій землячці, Наталці Римській.

Загалом у цьому фестивальному сезоні географія мандрів Docudays UA Тернопіллям охопить простір «від Збруча доСтрипи»: Борщівський, Бучацький, Гусятинський, Заліщицький, Збаразький, Теребовлянський та Чортківський райони.

Мандрівний фестиваль у південних районах Тернопільської області завершиться 3 листопада – у Чорткові. Фільм-закриття фестивалю – «Війна химер» Анастасії та Марії Старожицьких. Це – особиста історія однієї з режисерок, яка переосмислює власний травматичний досвід, пов’язаний із війною у Донбасі. «Війну химер» представлятимуть самі авторки на фестивальній зустрічі у кафе «Пан Чартковський».

З короткими анонсами фільмів фестивалю можна ознайомитися на сторінці Docudays UA в Інтернеті http://traveling.docudays.org.ua/.

З його програмою – на сторінці у мережі Facebook: https://www.facebook.com/Мандри Docudays UA Тернопіллям

Офіційний представник фестивалю у Тернопільській області – ЕГО «Зелений Світ»

http://greenworld.in.ua
gr.world@gmail.com

preview