Три цінних джерела оголошено Тернопільською обласною радою гідрологічними пам’ятками природи місцевого значення. Одне з них знаходиться у  Бучацькому районі, два інших – у Чортківському

Гідрологічна пам’ятка природи місцевого значення ,,Джерело в урочищі „Бровар” площею 0,05 га розташована у селі Броварі Бучацького району, в долині потічка Бровар, лівої притоки ріки Вільховець. Біля  джерела здійснено каптажні роботи, змонтовано підпірну стінку.  Неподалік у 70-ті роки XX століття збудована водокачка, за допомогою  якої  забезпечували питною водою жителів сіл Язловець та Броварі, а також свинокомплекс. Раніше вода також використовувалась  для виробництва пива на місцевій броварні. Вода джерела чиста, прохолодна, має добрі смакові якості.
Гідрологічні пам’ятки природи місцевого значення ,,Джерело „Дзюрудло” і „Прало” розташовані у селі Джурин Чортківського району в межах долини р. Джурин.
Біля  джерела „Дзюрудло” змонтовано водозбірник, підпірну стінку. Біля каптованого джерела  є багато інших джерел та невеликий водно-болотний масив. Усі джерела живлять своїми водами р. Джурин.
Біля  джерела „Прало” теж здійснено каптажні роботи, змонтовано водозбірник. З джерела починається потічок, який впадає у річку Джурин. При витоку він утворює  невелику заводь, у якій колись жінки прали білизну. Щорічно  вода у джерелі освячується на свято Водохреща.
Пам’ятки природи входять до складу природно-заповідного фонду України, охороняються як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення та використання.
– Основними завданнями пам’яток природи є: охорона самовитічних джерел питної води, що мають особливу природоохоронну, водорегуляторну, наукову, естетичну, рекреаційну та багато інших цінностей, а також підтримання загального екологічного балансу в регіоні та виховання у людей бережливого ставлення до природи як національного надбання країни, – пояснює спеціаліст департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Ігор П’ятківський.
У результаті проведеної департаментом екології та природних ресурсів роботи площу природно-заповідного фонду області доведено до 122,6 тис., індикативний показник заповідності – до  8,87%.  Природно-заповідний фонд області має у своєму складі 605 одиниць територій та об’єктів природно-заповідного фонду.

Зоряна Гарасимів
“Номер один”