По-німецьки слово «весілля»  – Hochzeit (високий час).  У кожної людини  бувають свята  «високого  часу»!  Як автор  книги «Весільний вальс»,  телевізійної програми «Сват»  і редактор часопису  «Горілка+»  я  побував на багатьох весіллях, об’їхав неодноразово  всю Україну. Так народився цей лірично-іронічній  шлюбний огляд….

Гей, наливайте келихи повні, славне весільне зібрання!

 (Лірично-іронічний  шлюбний  огляд)

По-німецьки слово «весілля»  – Hochzeit (високий час).  У кожної людини  бувають свята  «високого  часу»!  Як автор  книги «Весільний вальс»,  телевізійної програми «Сват»  і редактор часопису  «Горілка+»  я  побував на багатьох весіллях, об’їхав неодноразово  всю Україну. Так народився цей лірично-іронічній  шлюбний огляд.

Після пива з алкоголем ми як леви –  в місті «Львові». В Чернівцях і Прикарпатті ми були свої, мов браття.   А в Криму  та Закарпатті були весело-завзяті.  В Полтаві їли полтавські  галушки. Там співали:

Гей, наливайте келихи повні славне весільне зібрання!

Вип”єм за дружбу, чари  любовні, і за шалене кохання!

Відчули волю на Волині. На весіллі української дівчини і американського хлопця молодим бажали жартівливо:

 Щоб ви жили, жили, жили і щоб жили ваші жили,

А ота, найтовща жила, Щоб ще довго вам служила!

В  містах  Житомирі та   Рівно всі на весіллі рівні.  Там бажають: Щоб на вас напали гроші і щоб ви не могли від них відбитися!

В англійській мові є «весілля» і «день весілля  – wed (поєднати, одружити, побратися) wedid (відданий, вірний). Тобто поєднатися у високий період життя і бути відданими один одному, насолоджуватися високим часом кохання.

Українське «весілля» –   від слова «веселитися», (наповнити сексуальною енергією молодят) а російська «свадьба» – від слів «свій», «сват». Її глибинний сенс зробити «своїми», об’єднати різні сім’ї, села, міста. Так вся Україна стає ближче до Росії і Америки,  Європи та Азії… Україна зараз торгує із 140 країнами світу.  А торгівля завжди була двигуном прогресу, вона давала чудову нагоду для нових знайомств та одружень. Кола  весільного  вальса,  як кола життя, допомагають обєднати все те, що оточує людину на гребені сили, впливу, щастя.

Однак у шлюбних справах є свої забобони.  У травні шлюбів в два рази менше, ніж у червні. Якщо у «нормальному»  2011р. в Україні було зареєстровано   356 тисяч шлюбів, то у  високосному 2012 р. – 278 тис. Значно  менше.   Але на 100 % «нормальних  та високосних»  припало  61% розлучень. 2013-й «нормальний» рік  дає вагомий шлюбний  приріст на 80 тисяч пар побралося більше, ніж у минулому році.

Збільшилася  кількість інтернаціональних шлюбів.  Міністерство юстиції США підрахувало, що за останні десять  років 70 тисяч російських та українських дівчат приїхали в Сполучені Штати як наречені.  У Києві  кожний десятий шлюб реєструється з іноземцями. Це майже дві тисячі інтернаціональних одружень! З яких тисяча – російсько-українські шлюби. Шлюбні контракти все більше популярні в Росії і Україні. На зміну любові, відданості та повазі йде холодний розрахунок… Втім, запорожці жартують:  такий шлюб  може бути щасливий, якщо розрахунок зроблений правильно! Американський юрист за оформлення шлюбного контракту бере 10 тисяч доларів і більше… Загальний кошторис таких цінних паперів перевищує видатки Міністерства оборони США. Народна творчість американських «контрактистів» не знає меж. Наприклад, в одному реально існуючому документі подружжя взяли на себе зобов’язання спілкуватись не менше години на день та слідкувати, щоб бензину в баках було не менше 50%.

В Севастополі  записав тост:  « За  тих, хто в морі, на вахті і гауптвахті!»  Львів, Сімферополь і Тернополь… вказали шлях до  Европи.  Бо  європейці живуть на 15 років більше українців…

І в Луганську і в Донецку пили пиво ми німецьке. Там відбулася міжнародна дискусія: «У жінці – мудрість, у пиві – сила, у воді – мікроби». Нам  іронічно нагадали, що алкоголь вбиває клітини мозку. Але тільки найслабші. Що одна сигарета скорочує життя на 2 години, випита пляшка горілки – на 4 години. Робочий день скорочує життя на 8 годин.

Всім  туристам дуже  рад  Єлисавет-Кіровоград.   Песимісти  називають його «Дироград», а оптимісти – «Дивоград». Хоч Кіровоград – дуже тонка, питна назва. Кір – від слова «кіряти», во – скорочене від «водка». Разом читається – Водкоград. До речі, місто Світловодськ Кіровоградської області у свій час називалось Хрущов, який подарував Україні Крим.

В Івано-Франківську всіх Іванів попереджують: «Не пий Іванушка, а то козликом станеш…» Там жінкам бажають: «Щоб губи боліли від поцілунків! Руки – від  подарунків, Ноги – від  танців!  А одне місце – від  коханців!”..

Пили в Вінниці вино, у Хмельницькому захміліли, співали застольний гімн: «Гей, наливайте повнії чари!..», а у Луцьку: «Щоб наша доля нас не цуралась!»

В Одесі на День дурня жартували:  Наш тост за Одесу –  місто п’яти морів. Тут море грошей, море красивих жінок, море контрабандних товарів, море євреїв і ще якесь Чорне море.

У Харкові  почули жарт анестезіологів :

 «Алкоголь – це анестезія, яка дозволяє переносити операцію під назвою життя».

В Чернігові прогулюючись на валу біля старовинних гармат пересвідчились, що в відносинах між закоханими безкоштовні лише сонце і місяць.       В  шинках багатьох міст популярне гасло «Краще пузо від пива, ніж горб від роботи!».

В Черкасах  зацікавив  історичний факт: горілка, або  “черкаське вино” побачила світ у 1667 році.  У 2000-му році цій події виповнилося рівно 333 роки. Дуже скоро прогресивна та реакційна громадськість світу буде святкувати 350-річчя народження горілки!

Миколаїв і Херсон всім дарують шлюбний сон. Там ми випили за те, щоб жилося краще, ніж добре!

Україна – багатостолична країна. Сто «лиць» держави міняють загальне обличчя країни. Львів – культурна столиця, Дніпропетровськ – ракетна,  Донецк – шахтарська,  Кривій Ріг –  металургійна,  Запоріжжя – козацька,  Одеса – столиця гумору….

Відвідавши всі обласні центри України, завітали з товаришами  по дорозі у багато інших міст і сіл. У Новомосковську співали: «Вперед, Новомосковськ!», у Павлограді: «Павлоград, я тобі як товаришу рад», у Кременчузі:

«Наш Кременчук – це знаменні події!

Славне минуле, шляхи в майбуття!

Наш Кременчук – це Любов і Надія,

Віра в прекрасне, щасливе життя!».

Магія  автомобільних доріг. Від села Надія до села Любов – рівно 300 кілометрів. У кожного села – свої пісні. В  Магдалинівському районі співають:

Приорільськії ночі до кохання охочі,

До краси степової і ніжної сили…

Магдалинівські чари нас з тобою вінчали,

Та, на жаль, не звели до весілля!..

В  Царичанці: «Царичанські царівни у коханні чарівні». В Петропавлівці: „Петропавлівська весна ніби яблуня рясна, що вдягла своє весільне вбрання… Петропавлівські вогні  все життя горять мені, наче квіти першого кохання”!

Джерельні імена наших прадідів збереглися у сільських назвах. Запамяталась жартівлива весільна  пісня:

Іванівка, Гаврилівка, Михайлівка –  є в кожному гетьманська булава…

Дівчат кохають і діди, і парубки –  за це козацька честь їм і хвала!

В Юр’ївці своя історія відродження:

Час для сміливих ідей,

Нових садиб і просторів,

Щедрих і добрих людей,

І для щасливих історій!

Якщо кохать, то кохать –

В Юр’ївці чудо-дівчата…

А якщо вальс танцювать,

То на весільномі святі!

Слід ракет і «слід московський»  бачили в Дніпропетровську.  Новенький  «Музей ракет»  зробив популярним Інтернет.

Київ, ніби Петербург, називають  Київбург.   Там часто промовляють (особливо в буфеті Верховної Ради)  самий короткий український тост: „Ще!..”  І самий довгий, бо це початок гімну: «Ще не вмерла…».

До речи, в перші роки незалежності  Верховна Рада і Кабинет Міністрів організували конкурс нових слів Державного Гімну. Підсумки так і не підвели, але  один із варіантів звучав як тост-молитва:

Будь як сонце  Україно!  Як зоряне небо!

Щоб народи і країни вірили у тебе!

Сила віри і надії  наче сила Бога –

В боротьбі та праці мирній буде перемога!..

Наступного року захміліємо на нових весіллях, особливо – повторних. Бо дехто, навіть після двох розлучень, знову знаходять один одного в пошуках «високого часу»…

Нагадаю, що багато років в Радянському Союзі йшло весілля: видавали бажане за дійсне, номенклатурні відносини – за братство    слов’янських народів. Зараз часи змінюються.  Україна нагадує наречену, яку сватають на Сході і Заході, а засватана дівчина подобається багатьом…На новій культурно-інформаційній весільній основі можна дружити. Іноді сперечатися, навіть лаятися, але дружити!  Бо кохання – це розуміння недосяжного, шлях до щастя!

Як мало треба, щоб щасливо жити,

І як багато –  щоб це зрозуміти!

 Спеціально для «Золотої пекторалі»   Михайло Арошенко, 

поет,  головний редактор часопису „Горілка+”

Москва-Київ-Дніпропетровськ- Берлін…

P.S.  Мрію, що відомі співаки  двох країн, (наприклад Таїсія Повалій  і Микола Басков)  виконають ностальгічний романс на двох мовах.

Твои дожди – мои дожди!

Твои снега – мои снега!

Делили мы и радость, и печали!

Твои огни – мои огни!

Твоя судьба – моя судьба!

И темные, и светлые начала!..

 

***

Твої дощі – мої дощі!

Твої сніги –  мої сніги!

Ділили ми і радощі і горе!

Твої вогні – мої вогні!

Вони в тобі, вони в мені!

І темні, і ясні стежини долі!