Здавна існує традиція навесні у передвеликодній час виготовляти та дарувати крашанки та писанки. Цей звичай пов’язаний з народними уявленнями про яйце як символ вічного оновлення природи, сонця, весни, відродження.
Нещодавно студенти фармацевтичного відділення Чортківського державного медичного коледжу запросили на майстер-клас з виготовлення великодніх писанок народну майстриню зі Скали-Подільської Борщівського району (Тернопільщина) Ірину Харитін.
Мистецтвом писанкарства Ірина Олексіївна займається уже п’ять років. За цей період часу дослідила та вивчила писанки майже усіх регіонів України. Своїми знаннями і досвідом писанкарка охоче ділиться зі своїми краянами.
Усіх зачарувала чудова експозиція художніх витворів майстрині – писанки гуцульські, чернігівські, київські, ляльки-мотанки, великодні композиції. Кожна писанка — це справжній витвір мистецтва. На них зображені і сакральні символи, і обереги. Оглядаючи їх, можна лише дивуватися і дивуватися: це не просто писанки, а художні полотна!
Але найцікавішими для студентів були писанки саме нашого регіону – тернопільські. Вони належать до найдавніших писанок, і відрізняються від інших тим, що їх пишуть на чорному тлі, що символізує нашу найбільшу цінність – землю. А ще – багатство, здоров’я, віру в те, що людина завжди може досягти омріяної мети. На них наносять жовті крапки – це зерно, червоні елементи – любов, зелені – здоров’я. Загалом кожен символ має своє значення, несе певний код.
Майстриня переконала студентів, що створити писанку може кожен, було б тільки бажання. Але до цієї справи необхідно підходити з душею, у гарному настрої і з любов’ю. Навіть, якщо людина не знає традиційних символів, які наносять на писанки, вона може відтворити те, що близьке їй по духу. І тоді така писанка також буде особистим оберегом для того, хто її створив.