Кілька років тому до редакції районної газети хтось із чортківчан приніс тривожну звістку: мова йшла про перебування якогось дивакуватого чоловіка без роду і племені у лісопосадці під Вигнанським залізничним переїздом, котрий цілу зиму проживає у скирті соломи, бо втратив дар мови і пам’яті, а люди з навколишніх сіл приносять йому їсти.

Довго не роздумуючи, ми виїхали на місце події. І, дій­сно, на краю лісопосадки натрапили на пристаркува­того чоловіка, котрий лежав на сніпку соломи, вкритий зверху усіляким лахміттям. Звіталися ми з ним, розго­ворилися і чоловік повідав нам свою сумну історію: прі­звище його – Брана, звати – Іваном, 1932 р.н., родом з м. Рахова, що на Закарпатті. Дружина померла кілька літ тому, діти порозходились – син проживає в Естонії, до­нька – чи то в Литві, чи то в Латвії, хата, у якій мешкала сім’я, згоріла. Не від солод­кого життя він пішов найми­тувати; працював у Лужанах Чернівецької області на бу­дівництві церкви, а перед тим – в одного приватного підприємця з Копичинців. До останнього якраз і нап­равлявся просити притулку. Та в дорозі обпік собі кис­лотою ноги, й тому змушений був зійти на станції Вигнанка. Ось так три тижні і довелося йому відлежати в лісосмузі.

А знайшли його сільські хлопчаки, котрі розставляли сільця на зайців. З того часу приходили жінки з Вигоди і підгодовували старого.

Іван – так звати нашого «ге­роя» – на перший погляд чо­ловік щирий, богобоязливий.

За його ж словами, – беручкий до роботи. Ми запропонували незнайомцю й свою допомогу облаштувати де-небуть, та він й гадки не мав кудись їхати. Сказав, що вже залікував собі рани на ногах власною уриною і через кілька днів виїжджатиме звідсіль.

Ось така проза буднів, а правду нам говорив чоловік чи ні – нехай це буде на його сові­сті. Єдине бентежить: скільки їх ще, таких голодних, замуче­них, загнаних у глухий кут, бомжує по лісосмугах, вокзалах, підземних переходах, небачачи ніякого просвітку долі? І хоч минуло вже кілька років, цікавість бере гору: “Як склалося життя цього нещасного чоловіка?”

Володимир Погорецький.