17 травня, у Чорткові відбувся (уже вчетверте) літературно-мистецький фестиваль «Книжкова толока «СлОвія-2012», який організували редколегія журналу «Золота Пектораль», Чортківські РДА, районна і міська рада. Цього року до організації мистецького заходу долучився й один із спонсорів часопису «Золота Пектораль» президент Всеукраїнського благодійного фонду «Україна – Свята Родина» Іван Матієшин. Треба також відмітити, що на прохання головного редактора журналу Володимира Погорецького Іван Матієшин подарував школам Чортківського району чималу кількість книжок сучасних українських письменників. «Цю традицію, – запевнив Володимир Погорецький, – буде продовжено. Люди із статками повинні вкладати свої кошти в розвиток української літератури, наповнювати книгозбірні творами сучасних авторів, а не фінансувати якісь сумнівні проекти, де духовністю й близько не пахне. Діалог із «Золотою Пектораллю» з приводу цього питання залишається відкритим для всіх, кого, наприклад, болить у серці Україна, а не «гібридне плетиво футболу і шароварщини». До цієї акції долучаться, хочеться принаймні в це щиро вірити, люди доброї волі та шляхетного виховання».

     Поетичними рядками, сповненими душевними пориваннями, розпочала відкриття літературно-мистецького фестивалю «Книжкова толока «Словія» начальник відділу з гуманітарних питань виконавчого апарату районної ради, ведуча свята Тетяна Яблонь, запрошуючи кожного з присутніх гостей до виступу. І лилося слово, помережане світлою метафорою, з уст відомих постатей літературного Олімпу, якими пишається Україна – Михайла Слабошпицького, Руслана Найди, Петра Сороки, Романа Скиби, Наталі Пасічник, Володимира Дячуна, Євгена Зозуляка… Безперечно, винуватцем свята був головний редактор літературно-мистецького та громадсько-публіцистичного часопису «Золота Пектораль» Володимир Погорецький. Поет, прозаїк, член Національної Спілки письменників України, член Національної Спілки журналістів України, кавалер ордена За заслуги ІІІ ступеня. Благословив мистецький захід рідний брат головного редактора –  доктор теологічних наук о. Василь Погорецький.

     В листопаді-грудні цього року виповниться п’ять років відколи з’явилося на світ перше число літературно-мистецького та громадсько-публіцистичного часопису «Золота Пектораль». Гадаю, що чортківська влада готуватиметься до цього ювілейного святодійства заздалегідь. Бо журнал, про який йде мова, був і залишається геніальним задумом його ініціаторів. Метою створення «Золотої Пекторалі» є об’єднання творчих та яскравих особистостей різних літературних течій, котрі живуть в усіх куточках України. Нині «Золота Пектораль» є генератором нових ідей, підтримкою нових літературних течій та уподобань. За той час, відколи з’явилося на світ перше число журналу, хто тільки з відомих письменників не побував у Чорткові, взявши участь в літературно-мистецьких фестивалях: «В гостях у «Золотої Пекторалі» та «СлОвії, в окремих автограф-сесіях і презентаціях.

  Привітати учасників цьогорічного фестивалю прийшли і представники влади – голова Чортківської районної ради В.Заліщук, заступник голови районної ради Л.Хруставка, голова РДА Я.Стець, заступник голови РДА з гуманітарних питань І.Стечишин, начальник відділу освіти РДА Т.Яремко.

    Про підтримку видавництва журналу «Золота Пектораль», альманаху «Сонячне гроно» та усіх хороших творчих ініціатив говорили голови районної ради В. Заліщук та РДА Я. Стець, дякуючи В. Погорецькому за ту працю, а радше місію,  яку він здійснює на літературній ниві.

    А Михайло Слабошпицький – лауреат державної премії ім. Т.Шевченка, секретар Національної Спілки письменників України, виконавчий директор Ліги українських меценатів, один із засновників міжнародного конкурсу знавців української мови імені Петра Яцика та директор видавництва «Ярославів Вал» – вручив своєму другові В.Погорецькому премію ім. Д. Нитченка, яка щороку присуджується до дня народження письменника (21 лютого) за пропаганду українського слова.

   Столичні гості – Михайло Слабошпицький та Руслан Найда, побували того дня в Чортківських державному медичному та економічному коледжах, у загальноосвітній школі №4 на Заводському, де взяли участь в мистецько-патріотичному заході «Україна починається з тебе», яку підготувала вчитель початкових класів Галина Дячок, під час якої в козачата було посвячено дітей-першокласників, провідали п. Марію Штепу, відбули екскурсію містом.

До речі, Р.Найда – скульптор, письменник, засновник козацького товариства “Січ”, нещодавно вийшла друком книжка  Лесі Гончар та Руслана Найди «Козацький роман», яка присвячена поколінню українського ренесансу дев’яностих, свого роду посібник для виживання для творчих людей в Україні, в часи, ката чорна неандертальська енергія цинічної влади вже вкотре затоплює нашу землю. Роман про буття сучасних козаків. Про революційну ситуацію, Єгипет та індіанську резервацію. Як жити правильно і щасливо там, де хочеться? …»      Леся Гончар – онука Олеся Гончара. Вона є автором історичних повістей для дітей, публіцистики українською та англійською мовами. Руслан Найда, скульптор і графік, її чоловік. Це подружжя є прикладом творчої сімейної співпраці.

   Від’їжджаючи з Чорткова Михайло Слабошпицький відмітив добру роботу керівників району, незрозумілою для нього залишилась тільки пасивність до цієї акції інтелігенції міста, просвітян, чортківського юнацтва тощо. Тому було вирішено другу частину книжкової толоки продовжити у серпні-вересні цього року, де за його словами, зберуться найвищі чини і влади, і письменницької організації.

   Безперечно, літературно-мистецький фестиваль «СлОвія» заслуговує на більшу підтимку і визнання, адже завдяки йому наші краяни можуть дізнатися про сучасну українську літературу, письменників, сущих сьогодні в Україні, їхньою творчістю. Щорічні зототопекторалівські чи чортківські літературно-мистецькі фестивалі «Словія» і «В гостях у «Золотої Пекторалі» – це неоціненний вклад у розвиток  української літератури, розбудову нашої держави окремими сподвижниками і словоносцями, такими, як Володимир Погорецький з Чорткова.

                                                                                      Оксана Федьків